Viete ako vykurovať svoju nehnuteľnosť?

Výber správneho vykurovacieho systému pre vašu domácnosť nie je jednoduchou úlohou. Aby sme sa v danej téme zorientovali, zavolali sme si na pomoc odborníka. Na nasledujúcich riadkoch nám na otázky ohľadne vykurovania odpovie pán Daniel Krajňák zo spoločnosti Rozumné Vykurovnie s. r. o. 

Aké sú najvhodnejšie a ekologicky udržateľné metódy vykurovania?

Jednoznačne podlahové vykurovanie , tepelné čerpadlá (TČ) v kombinácií s fotovoltikou. Už samotné TČ  je ekologické. Pri nízko energetickom vykurovaní tepelným čerpadlom a FV systémom sa vie domácnosť priblížiť k minimálnej  spotrebe energií v hodnote pár eur. Životnosť systému je dostatočne vysoká na to, aby sme vykurovací systém považovali za ekologický a dlhodobo udržateľný.

 

Aké faktory by mali byť súčasťou výberu vykurovacieho systému pre domácnosť?

V prvom rade by mal investor pozerať na dostupnosť lacných energií podľa lokality stavby. Ak staviame dom v novej IBV (individuálna bytová výstavba), kde nie je rozvod plynu len elektriky tak tam sa oplatí TČ. Ak staviame, alebo rekonštruujeme dom v lesnej/ horskej oblasti a máme prístup k lacnému palivu ( drevo ) tak jednoznačne je najlepší kotol na biomasu a drevo. Veľkú rolu hrá aj rozpočet a pohodlnosť investora. Nie každému sa chce trápiť s drevom.

Aký je vplyv klimatických podmienok a geografickej polohy na výber vhodného vykurovania?

Pri návrhu vykurovania je veľmi dôležitá aj geografická poloha aj klimatické podmienky. Je rozdiel navrhnúť podlahové vykurovanie a tepelné čerpadlo v Tatrách pri nadmorskej výške 1000 m.n.m.  a v Košiciach 300 m.n.m. kde máme rozdiel v dĺžke aj intenzite vykurovania počas roka.

 

Aké sú výhody a nevýhody rôznych typov vykurovacích systémov, ako sú tepelné čerpadlá, kotly na biomasu, solárne vykurovanie a podobne?

Výhody a nevýhody sa líšia na základe stavby ktorú budeme vykurovať. Ak ide o rodinný dom, v tom prípade má TČ obrovskú výhodu. Je to samostatný a bez obslužný systém. V podstate máme nastavený nejaký vykurovací program a regulácia sa postará o komfort . Nevýhoda TČ je umiestnenie vonkajšej jednotky na malých pozemkoch v husto zastavanej IBV. Často hľadáme priestor pre umiestnenie vonkajšej jednotky, aby sme neobmedzovali suseda.

Biomasa je trochu zložitejšia. Je potrebné kontrolovať zásobník na palivo ,aby nám v priebehu dňa nevyhaslo. Palivo musí byť kvalitné, aby sme príliš nezadymovali okolie domu. Výhodou sú malé prevádzkové náklady. Pri solárnom vykurovaní bez iného zdroja tepla sme priamo závislý od slnka. Treba zvážiť polohu a lokalitu stavby, aby bolo dostatok slnečných dní. Zo slnka sa dá čerpať obrovské množstvo energie ktorá je zadarmo, len ju treba správne využiť a uskladniť. Nevýhoda je, že v zimných mesiacoch je minimálne využitie.

Ako môže inteligentné riadenie teploty prispieť k úspore energie a zlepšiť pohodlie pri vykurovaní?

Je to veľmi jednoduchý, ale účinný systém. Všetky inteligentné vykurovacie systémy fungujú na ekvitermickej krivke. To je krivka v ktorej si vieme nastaviť pätný a koncový bod. To znamená minimálnu a maximálnu teplotu vo vykurovacom systéme pri určitej vonkajšej teplote. Na základe vonkajšej teploty si vykurovací systém určí na akú teplotu zohrievať vodu vo vykurovacom systéme. 

Ako môžu termostaty a regulácia teploty pomôcť znížiť náklady na vykurovanie a zvýšiť energetickú účinnosť?

Všeobecne nám regulácia pomáha strážiť teploty v jednotlivých miestnostiach . Miestnosti otočené na južnú stranu s veľkými oknami sú často prehrievané slnkom a v tomto prípade je dobré mať pri podlahovom vykurovaní termostat pre danú miestnosť. Ak sa zvýši požadovaná teplota  tak termostat vypne kúrenie v miestnosti. Tým pádom nevykurujeme 100% stavby a šetríme energie a peniaze.

Aký je rozdiel medzi zónovým vykurovaním a tradičnými vykurovacími systémami a ako môže zónové vykurovanie zlepšiť pohodlie a úspory energie?

Zónová regulácia nám umožňuje elektronicky ovládať teplotu miestnosti s presnosťou 0,5°C pričom tradičný systém je len radiátorová hlavica kde sa to len odhadom nastaví a ešte horšie je len prietokový ventil kde vôbec neregulujeme teplotu a automaticky prekurujeme.  Pravdupovediac je zónová regulácia výhodnejšia v administratívnych budovách plných presklenných kancelárií kde sa dá rozprávať o 20% úspore energií.  Pri rodinných domoch je to reálne 5% až 8% úspora. Stojí za zváženie pomer úspora a obstarávacia cena.

 

Aký význam má správna údržba vykurovacieho systému a akým spôsobom môže pravidelná údržba zvýšiť jeho životnosť a efektivitu?

Údržba vykurovacieho systému hrá veľkú rolu pri životnosti a efektivite. Pri podlahovom vykurovaní je potrebné kontrolovať kvalitu vykurovacej vody aby nám nevznikali takzvané riasi a zabezpečiť, aby bol systém bez vzduchových bublín. Vzduch nám bráni v prietoku a vykurovaní. Automaticky sa stráca efekt nízko energetického systému. Zdroj tepla napr. plynový kotol je potrebné pravidelne čistiť. Pri horení nám vznikajú nečistoty ktoré znižujú výhrevnú plochu a kotol spotrebuje viac energie, aby dosiahol požadovanú teplotu. Pravidelným čistením dosiahneme vysokú životnosť kotla.

www.kureniesb.sk

Navštívte nás na: