Čoraz viac majiteľov bytov a správcov bytových domov sa začína zaujímať o kombinované vykurovacie systémy. Keď sa totiž do systému zapojí okrem kotla aj alternatívny zdroj, ušetria sa tak nielen náklady na teplo, ale zníži sa aj spotreba klasických palív a hladina emisií, čo prospeje nášmu životnému prostrediu. Odborníci takýto systém nazývajú bivalentným vykurovaním. V bytových domoch je využitie takýchto systémov zvlášť efektívne, preto je vhodné pri plánovaní investície na rekonštrukciu myslieť aj na ne.
Bivalentné vykurovanie je založené na využívaní dvoch rôznych zdrojov tepla. Týmito zdrojmi tepla môžu byť plynové či elektrické kotly, kotly na drevo alebo pelety, krbové vložky, tepelné čerpadlá alebo solárne kolektory. Prináša výhody všetkým typom objektov, keďže šetrí náklady na energie i spotrebu štandardných zdrojov, akými sú zemný plyn alebo elektrina. Veľmi dôležité je však zvoliť správny druh alternatívneho zdroja. Výber vhodnej kombinácie zdrojov závisí od veľkosti vykurovaného objektu, počtu ľudí, ktorí v ňom bývajú, priestorových možností na zabudovanie technológie, prípadne na skladovanie paliva, ale aj od prístupnosti obnoviteľných zdrojov energie. Ako najdostupnejší a najefektívnejší zdroj sa dnes v našich zemepisných šírkach ukazuje slnečné žiarenie. „Pri využití solárnej energie v zostave s plynovým kotlom môže úspora nákladov na ohrev pitnej vody dosiahnuť až 60 %,“ hovorí odborník na vykurovacie systémy Ladislav Truchlík zo spoločnosti Wolf Slovenská republika.
O odpojení bytového domu od centrálnej kotolne alebo výmene starého kotla v domovej kotolni je vhodné uvažovať, keď vek súčasného zariadenia prekračuje 15 rokov, prípadne sú náklady na teplo vyššie ako pri porovnateľných domoch. Nové kotly totiž znamenajú nielen neopotrebované a spoľahlivé zariadenie, ale aj úsporné technológie. Kondenzačné kotly sú už medzi tými, čo na vykurovanie a prípravu teplej vody využívajú zemný plyn, dobre známe. Dokážu ušetriť minimálne 15 % energie využívaním kondenzačného tepla spalín, ktoré staršie plynové kotly vypúšťajú do ovzdušia. Najnovšie modely získavajú k dobru užívateľov ďalšie cenné percentá a pridávajú aj iné benefity. Regulácia výkonu vykurovania je veľmi dôležitým parametrom vykurovacieho zariadenia, dnes je riadená mikroprocesorom, ktorý sa dá jednoducho naprogramovať. Široký rozsah modulácie výkonu nových kondenzačných kotlov znamená plynulejšiu a úspornejšiu prevádzku, moderné horáky kotlov spaľujú veľmi účinne a zároveň minimalizujú obsah škodlivín v spalinách. Ich výkony sa elektronicky kontrolujú a priebežne modulujú tak, aby kotly dosiahli požadovanú teplotu. Pre bytové domy sú vhodné moderné kondenzačné kotly s vyšším výkonom. Pri výbere zariadenia je vhodné pouvažovať nad konfiguráciou prvkov vykurovacieho systému. Voľba závisí nielen od požadovaného výkonu, ale aj od priestorových možností domovej kotolne. Pre niektoré bytové domy môže byť vhodný stacionárny plynový kondenzačný kotol Wolf MGK s minimálnymi nárokmi na priestor, ktorý je dostupný v 5 veľkostiach s výkonom v rozsahu od 130 do 294 kW. Pre menšie objekty bude ideálnym riešením závesný kondenzačný kotol Wolf CGB, ktorý je k dispozícii v 2 veľkostiach – 75 a 100 kW. Oba typy majú veľmi tiché modulované spaľovanie vo výkonovom rozsahu 17 až 100 %, na prevádzku závislú alebo nezávislú od vzduchu miestnosti. V bytových domoch je obvyklým riešením inštalácia aspoň dvoch kotlov v kaskádovom zapojení z dôvodu zabezpečenia pri prípadnej poruche jedného z kotlov. „Podľa platných predpisov by pri poruche jedného kotla v kaskáde mali ostatné kotly poskytnúť aspoň 60 % potrebného výkonu,“ zdôrazňuje Ladislav Truchlík a dodáva: „Ponuka na trhu sa podriaďuje nielen požiadavkám zákazníkov, ale aj nutnosti splnenia ekologických predpisov. Kondenzačná technika nielen šetrí energiu, ale zaručuje aj oveľa nižší obsah oxidov dusíka či oxidu uhoľnatého v spalinách.“
Najdostupnejší spôsob, ako zapojiť do bytového domu alternatívne zdroje tepla, poskytuje solárny systém, ktorý sa využíva na ohrev alebo predohrev pitnej vody. Pri plánovaní inštalácie solárneho systému do vykurovacej sústavy je ideálne zvážiť orientáciu domu na svetové strany, veľkosť plochy i sklon strechy. Pri ideálnych podmienkach dokáže solár pokryť až 60 % z celoročnej spotreby energie na ohrev vody. Solárne ohrievače vody sa dajú pripojiť k novému aj existujúcemu plynovému kotlu viacerými spôsobmi. Vyhovujúcu schému by mal navrhnúť skúsený odborník. Pri menších domoch sa zvykne využívať bivalentný ohrievač vody, pri budovách s väčším počtom bytových jednotiek je potrebné skombinovať zásobníky ohrievané kotlom a solárom, čo sa týka ich výkonu i objemu, na mieru podľa spotreby teplej vody. Optimálny počet slnečných kolektorov závisí od individuálnych podmienok budovy i možností majiteľov bytov, uspokojivé výsledky sa však dosahujú pri počte ½ až ¾ kolektora na jednu bytovú jednotku. „Pri takýchto kombinovaných systémoch je pre efektívne fungovanie dôležitá kompatibilita jednotlivých prvkov. Túto podmienku najlepšie splní systém od jedného, podľa možnosti renomovaného výrobcu.
Ak majú komponenty rôznych značiek reguláciu na rôznom princípe, môžu spôsobovať problémy pri plynulej prevádzke, a teda aj komforte užívania. „V tomto smere majú systémy Wolf veľkú výhodu, keďže ponúkajú ucelené riešenia na dosiahnutie dokonalej funkčnosti celého zariadenia,“ pripomína Ladislav Truchlík z Wolf Slovenská republika.
Hoci je zabezpečovanie a schvaľovanie investičnej akcie v bytových domoch zložité, práve tu sa dá najúčinejšie využiť ohrev vody solárnym systémom. Ploché strechy bytoviek sú ideálne z hľadiska montáže aj údržby solárnych kolektorov. Spotreba teplej vody tu má rovnomerný priebeh počas celého leta na rozdiel od rodinných domov, kde dvojtýždňová dovolenka znamená citeľné nevyužitie vyrobeného tepla. „V bytových domoch je v trvalej prevádzke cirkulácia teplej vody, straty tepla v cirkulačnej sieti solárny systém veľmi výhodne pokrýva. Preto sú dosahované úspory energie, hlavne keď sa v dome okrem solárnych kolektorov prikročí aj k zatepleniu fasády či výmene okien, veľmi výrazné. Reálne výsledky z realizovaných inštalácií svedčia o možnosti úspory v spotrebe plynu aj o viac ako 50 %. Spoločnosť Wolf ponúka riešenia v širokom rozmedzí výkonov aj pre stredné a veľké budovy,“ hovorí Ladislav Truchlík.
Slovenskí majitelia bytov majú dodnes, na rozdiel od obyvateľov vyspelejších krajín Európy, pomerne konzervatívne zmýšľanie. Dosť často preferujú šetrenie pri jednorazovom nákupe menej kvalitnej technológie, aj keď znamená vyššie prevádzkové náklady počas ďalších 15 až 20 rokov. Určite je rozumnejšie zvoliť vyššiu vstupnú investíciu do efektívnejšej technológie, ktorá sa po určitom čase vráti a potom trvale profitovať z nižších nákladov na spotrebované energie. Návratnosť investícií do alternatívnych zdrojov sa navyše bude stále skracovať v súvislosti so zvyšovaním cien fosílnych palív.
Text a foto: Wolf