Slnko k vašim službám, pripravte sa!

Slnečné kolektory, zariadenie nie tak zložité, ale často s mylne chápaným účelom použitia.

Spoločnosť THERMO/SOLAR Žiar s. r. o. sa venuje výrobe solárnych termických kolektorov pod svojou značkou na Slovensku už od roku 1992. Od vzniku značky prešiel vývoj kolektorov rôznymi inováciami a zmenami, ich účel je však rovnaký, slúžia na ohrev vody. Lepšie povedané, slúžia na premenu slnečného žiarenia (slnečnej energie) na teplo (tepelnú energiu). Aj v dnešnej EKO dobe sa pomerne často na rôznych prezentačných akciách stretávame s mylným pochopením funkčnosti kolektorov. Mnoho ľudí si stále pletie solárne kolektory s fotovoltickými panelmi a považuje ich za jedno. Na streche domu môžu pre laika obe technológie pôsobiť rovnako, čo je celkom pochopiteľné, keďže vyzerajú podobne. Väčší rozdiel je však viditeľný už tesne pod strechou, kým od kolektorov vedie dvojica potrubia, od panelov vedie dvojica káblov (podrobnejší rozbor je však na iný článok). Dnes si povieme niečo o tom, ako byť pripravený na plánovanú montáž slnečných termických kolektorov bez dodatočných búracích prác alebo iných komplikácií v budúcnosti.

Ako sa pripraviť

Súčasná doba je rýchla, stavia sa, investuje a povedzme si rovno, slnečné kolektory nie sú zväčša prioritnou technológiou, ktorú je potrebné nevyhnutne riešiť v novostavbe či pri rekonštrukcii domu. Financovať je potrebné strechu, kúrenie či kuchyňu a na kolektory už nezostane. Mnohí sú však presvedčení, že raz určite chcú mať kolektory. Nehrá úlohu, kedy v budúcnosti k montáži kolektorov dôjde, príprava nie je zložitá a ušetrí značný čas a starosti neskôr. Ak sa zámer s kolektormi vopred konzultuje s odborníkom, je to určite vítané, nie je to však podmienka.

Vhodný zásobník

Ohrev vody je riešený v každom dome bez ohľadu na zdroj tepla. Ohrev môže byť riešený prietokovo alebo so zásobníkom teplej vody. Prípravu na montáž solárnych kolektorov v budúcnosti je vhodné začať práve tu a pri riešení zásobníkového ohrevu siahnuť po takom zásobníku, ktorý je vhodný pre napojenie kolektorov. Takémuto solárnemu zásobníku treba vopred vyčleniť miesto, keďže bude musieť byť niekde postavený a bude potrebné napojiť ho taktiež na rozvod vody. V dnešnej dobe každý vodár/kúrenár technológiu solárneho ohrevu zväčša pozná a pred realizáciou ohrevu vody mu postačuje len informácia o tom, že sa plánuje použitie kolektorov.

Kolektory na streche

Ako ďalší krok je potrebné naplánovať umiestnenie kolektorov. Tie sa v našich zemepisných podmienkach inštalujú prioritne na južnú svetovú stranu, orientácia od juhovýchodu po juhozápad je stále dobrá. Priamou orientáciou na V alebo Z treba počítať s cca 30 percentným znížením výkonu, táto strata výkonu sa však dá riešiť. Okrem vhodného umiestnenia kolektorov je potrebné vyriešiť tiež vedenie potrubia od kolektorov do technickej miestnosti, kde sa napoja k solárnemu zásobníku vody. V zariadenom dome nás to niekedy stavia pred poriadny hlavolam. Dá sa na to však vopred pripraviť a nie je to technicky ani finančne náročné.

Keď je už jasné, kde budú kolektory v budúcnosti umiestnené, je potrebné od tohto miesta „ťahať“ dvojicu potrubí aj s káblom pre teplotný snímač. Na snímač sa používa dvojžilový lankový kábel prierezu 0,75 mm2, v prípade kratšej trasy (do 15 m) postačuje 0,5 mm2. Materiál potrubia je vhodné voliť buď antikorový vlnovec, alebo meď. Veľkosť potrubia závisí od veľkosti plánovaného systému. Pre vlnovec v princípe platí: do 4 ks kolektorov postačuje veľkosť DN16, pre 5 až 10 ks DN20. K väčším kolektorovým poliam je lepšia voľba rovno medené potrubie. Medené potrubie 18 x 1 úplne postačuje pre pole do 10 kolektorov. Väčšie systémy už odporúčame konzultovať s odborníkmi. 

Solárne potrubie je potrebné tepelne izolovať vhodnou izoláciou. Vlnovce určené pre solar sú z výroby už izolované, medené potrubie sa izoluje dodatočne. Používa sa k tomu EPDM kaučuková izolácia odolná vysokým teplotám a UV žiareniu. Dodáva sa buď v kotúčoch, alebo v 2 m dlhých rúrach. Takéto dvojité potrubie aj s káblom na snímač vás finančne vyjde zhruba na 350 €, čo nie je žiadna horibilná suma. Cena sa bude samozrejme odvíjať od celkovej potrebnej dĺžky.

Príprava potrubia

Ak bude takto spravená príprava, nebude potrebné sa obávať žiadneho ďalšieho vŕtania alebo búrania cez podlažia či steny. Následná montáž kolektorov bude o to čistejšia, rýchlejšia a lacnejšia.

Aktuálna štátna podpora

Národný projekt na podporu OZE pod názvom Zelená domácnostiam úspešne funguje už od roku 2015. Všetky potrebné informácie a podmienky sú dostupné na webe projektu www.zelenadomacnostiam.sk . Aktuálne po úspešnom pilotnom projekte beží jeho druhá etapa Zelená domácnostiam II a SIEA na stránkach k projektu nedávno zverejnila informáciu o otvorení prvých kôl v tomto roku. Podľa aktuálneho harmonogramu budú môcť záujemcovia už v marci požiadať o poukážku na slnečné kolektory, a to presne 3. 3. 2020 o 15:00 h. Preto nepremeškajte šancu získať finančný príspevok až 1 750 € na inštaláciu slnečných kolektorov od THERMO/SOLARu.

V prípade, že inštaláciu slnečných kolektorov zvažujete, ale stále váhate a nie ste si istí, či sú vhodným zariadením aj pre vás, kontaktujte nás alebo niektorého z našich montážnych partnerov vo vašom okolí, s ktorým môžete prekonzultovať vaše zámery, ochotne vám poradí.

Text a foto: THERMO/SOLAR s.r.o.