Šesť dôvodov, prečo investovať do nových plastových okien

Súčasná energetická kríza mnohých núti zamýšľať sa viac nad možnosťami úspor v domácnosti. Stále rastie dopyt po úsporných energetických zdrojoch, ako sú tepelné čerpadlá alebo fotovoltika. Záujem však rastie aj o tepelnoizolačné okná, pretože tými nezateplenými môže z domácnosti unikať až 50 % tepla. Tepelnoizolačné vlastnosti však nie sú jediným dôvodom na investíciu do kvalitných okien. Tu je šesť dôvodov, prečo sa výmena okien oplatí.

1. Úspory na prvom mieste

Hlavným dôvodom, prečo ľudia k výmene okien pristupujú, sú úspory. Čím staršie okná, tým vyššie sú tepelné straty objektu, takže sa nevypláca príliš otáľať. Aj keď investícia môže pre mnoho ľudí znamenať nemalú finančnú záťaž, úspory počas vykurovacej sezóny ju čoskoro zhodnotia a vo výsledku rodinnému rozpočtu uľavia. Napokon, v  domácnosti môžete kvôli oknám s nevyhovujúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami prísť až o 40–50 % tepla!

 

Ako sú na tom okná z hľadiska udržovania tepla, prezrádza faktor prestup tepla oknami (Uw). Nižšia hodnota znamená lepšie, úspornejšie okná. Veľmi záleží aj na zasklení. Okná s izolačným dvojsklom sa pohybujú okolo hodnoty Uw 1,4 W/m2K a trojsklá dokonca na 0,8 W/m2K. Pri starých oknách môže byť Uw bežne 2,8 W/m2K. Všeobecne iba výmenou okien môžete dosiahnuť  15–25 % úsporu za vykurovaní.

2. Menej starostí, dlhšia životnosť

S novým plastovým oknom prichádzajú aj kvalitnejšie rámy, ktoré sú pri extrémnych teplotách v lete aj v zime odolnejšie. Na priamom slnku totiž bežne dochádza k zahriatiu povrchu rámu na 40 až 50 °C, v prípade bieleho prevedenia a pri tmavších rámoch dokonca až na 80 °C. Napríklad okenné profily VEKA triedy A v týchto prípadoch ponúkajú výrazne lepšie tepelnomechanické vlastnosti, kedy nedochádza k degradácii materiálu, jeho poškodeniu alebo strate mechanických vlastností okna.

 

Plastové okná sú tiež výrazne menej náročné z hľadiska údržby. Okná by ste mali umývať minimálne štyrikrát ročne, ale vďaka perfektne rovnému povrchu sa umývajú jednoducho. „Ideálne na čistenie profilov sú mäkké handričky, vlažná voda a pH neutrálny umývací prostriedok, ktorý by mal byť bez parfumov a farbív. Takmer vždy ale postačí pravidelné čistenie čistou vodou,“ radí Milan Klepsa, zástupca spoločnosti VEKA pre ČR a SR, ktorá je popredným svetovým výrobcom plastových profilov okien a dverí triedy A.

 

Údržbu kovania a tesnenia okien je dostačujúce vykonávať raz ročne. Ak si nastavujete okná sami, stačí na to obyčajný imbusový kľúč. Pokiaľ však s niečím takým nemáte skúsenosti, zverte nastavenie dodávateľovi okien v rámci servisu. V prípade, že záručný servis už nemáte k dispozícii, obráťte sa na odbornú firmu a jej certifikovaných zamestnancov.

3. Viac bezpečia neuškodí

Nové okná tiež môžu znamenať lepšie zabezpečenie domácnosti. Bezpečnosť okna závisí primárne od dvoch faktorov – skla a bezpečnostného kovania. Zabúdať nemožno ani na kvalitu okenného profilu, pretože ťažké sklá môžu nekvalitný rám zdeformovať a kovanie je navyše potrebné spoľahlivo ukotviť do výstuhy profilu, aby sa čo najviac zabránilo jeho vylomeniu.

 

Bezpečnosť okna sa posudzuje ako celok všetkých súčastí (sklo, profil, kovanie) a výsledná trieda podľa normy STN EN 1627 udáva, ako dlho dokáže okno odolať pokusom o prienik za definovaných podmienok. Existuje šesť bezpečnostných tried (RC 1 až RC 6), kedy najnižšia kladie minimálny odpor a najvyššia predstavuje trezorové dvere. Bežné okná spadajú do tried RC2 a RC3; triedy RC4 dosiahnete napríklad použitím mreží.

 

4. Pohodlie a dizajn

Nové okno môže mať aj lepšie akustické vlastnosti a dokáže vás efektívnejšie ochrániť pred vonkajším hlukom. Už dvojsklo alebo trojsklo môže výrazne eliminovať zvuk. „Na špeciálne zvukotesné okná sa obvykle používajú vrstvené sklá. Tie bývajú veľmi ťažké, takže je namieste investovať aj do kvalitného okenného profilu, ktorý takú ťarchu bezpečne unesie desaťročia. Navyše, nové okno vám dáva aj možnosť dizajnovej variability, okrem bielej nájdete v ponuke aj ďalšie farby alebo možnosť hliníkového opláštenia. My ponúkame aj profil so špeciálnou tvrdenou úpravou VEKA SPECTRAL, ktorá má elegantný matný vzhľad a ešte viac chráni okno napríklad pred poškriabaním,“ približuje Milan Klepsa.

5. S financovaním pomôžu dotácie

Ak sa rozhodnete pre výmenu okien, nezabudnite, že pri rekonštrukcii môžete požiadať aj o štátny príspevok. Program Obnov dom poskytuje dotácie do výšky až 19 000 eur na rekonštrukciu, pri splnení podmienky, že výsledná úspora primárnej energie dosiahne minimálne 30 %. Jedným z oprávnených výdavkov v rámci zelenej obnovy je aj výmena okien a dverí. Dotácie sa vzťahujú aj na inštaláciu tieniacej techniky, ktorá pomôže znížiť tepelnú záťaž miestností v letných mesiacoch. Viac informácii sa dozviete na www.obnovdom.sk alebo sa poraďte s kvalitnými montážnymi firmami. 

6. Dá sa to aj v zime!

Možno to mnohých prekvapí, ale s výmenou okien nie je nevyhnutné čakať na jar. Výmenu je možné so súčasnými technológiami vykonávať celoročne. Takže, ak ste predtým boli zvyknutí, že kvôli veľmi chladným mesiacom „spali“ stavby zimným spánkom, dnes je  prakticky jedno, kedy sa výmenu rozhodnete uskutočniť. Plastové okná je možné inštalovať aj pri teplotách do –10 °C, pričom jedno okno je spravidla vymenené za dve hodiny. Výhodou navyše je, že počas zimných mesiacov sú na montáž okien výrazne kratšie čakacie lehoty.

Text a foto: VEKA