Akustika je čoraz častejšie diskutovanou témou. Pri kúpe alebo rekonštrukcii nehnuteľnosti sa ľudia nesústredia už len na úžitkovú plochu bytu alebo počet miestností, ale viac ich zaujímajú aj použité materiály. Ich hlavným želaním je mať pokoj, súkromie a nebyť rušení susedmi alebo hlukom
z okolia. Pri výbere správneho materiálu je preto potrebné sledovať nielen tepelnoizolačné vlastnosti izolácie, ale aj akustické vlastnosti, reakciu na oheň a to, či je izolácia vyrobená
z prírodných materiálov. Spoločnosť URSA, popredný výrobca a dodávateľ minerálnych izolácií, sa preto v posledných rokoch sústredila na vývoj a zdokonaľovanie materiálov, ktoré dosahujú vynikajúce hodnoty zvukovej pohltivosti a dokážu tak splniť aj tie najnáročnejšie „akustické“ požiadavky zákazníkov.
„Vzhľadom na súčasný nárast cien energií mnohí ľudia uvažujú o zateplení celého domu. Je to investícia, ktorá sa však pomerne rýchlo vráti. V prípade zlej izolácie a snahy znížiť náklady na vykurovanie sa totiž zvyšuje nepohodlie celého interiéru. Kvôli nízkej teplote a vyššej vlhkosti sa môžu množiť plesne, teplota v dome nie je príjemná a navyše vás denne môže rušiť hluk susedových detí alebo áut. Práve hluk je hlavným stresovým faktorom, ktorý prispieva k vzniku rôznych ochorení – od únavy cez psychickú záťaž až po bolesti hlavy. Preto je dobré pri výbere izolácie venovať pozornosť aj akustickým vlastnostiam,“ vysvetľuje Tereza Vojancová, architektka zo spoločnosti URSA.
Pri výbere izolácie, vďaka ktorej bude váš dom či byt chránený pred okolitým zvukom, je potrebné sledovať dva hlavné ukazovatele – triedu zvukovej pohltivosti (A) a odpor proti prúdeniu vzduchu (AFr). „Zvuková pohltivosť sa vyjadruje činiteľom zvukovej pohltivosti, ktorý udáva pomer pohlteného akustického vlnenia k dopadajúcim zvukovým vlnám. Minerálne izolácie URSA majú najlepšiu triedu zvukovej pohltivosti (A), takže sú maximálne pohltivé,“ hovorí architektka a pokračuje: „Odpor proti prúdeniu vzduchu (AFr) vyjadruje, ako dobre materiál dokáže odolávať prúdeniu vzduchu. Hodnoty AFr väčšie alebo rovné 5 (AFr ≥ 5 kPa.s/m2) znamenajú, že materiál dostatočne bráni prúdeniu vzduchu a funguje ako tlmič.“ Všetky minerálne izolácie URSA majú deklarovanú hodnotu AFr 5 alebo vyššiu, a preto sú vhodné ako akustické izolácie.
V prípade novostavieb je však potrebné myslieť na zvukovú izoláciu domu vopred, už pri plánovaní samotnej výstavby budovy. Preto je vhodné zvoliť priečky s dostatočnou hrúbkou minerálnej izolácie, aby sa minimalizoval prenos zvuku.
Najväčšie problémy s hlukom mávajú obyvatelia viacpodlažných domov, kde sa zvuky z každodenných domácich činností znásobujú. Na rušenie vášho pokoja pritom často stačí len hlasnejšia voľnočasová aktivita detí z vedľajšej bytovej jednotky. Ak vás obťažuje hluk zo susedných miestností, môže vám pomôcť akustická predstena. „Akustická predstena sa inštaluje pred existujúcu stenu a funguje ako dodatočná izolácia. Môže zlepšiť vzduchovú nepriezvučnosť o preukázateľných 6 dB. Na takúto priečku využívame pružný, pevný a používateľsky veľmi príjemný materiál URSA VENTO 34,“ dodáva Tereza Vojancová.
Vhodnými materiálmi na dosiahnutie akustického komfortu sú napríklad produktové skupiny URSA PUREONE a URSA GLASSWOOL. „Obe skupiny produktov zabezpečujú príjemné vnútorné prostredie vďaka svojim vynikajúcim izolačným vlastnostiam a možno ich použiť aj na izoláciu obvodových konštrukcií, šikmých striech alebo podláh. Zároveň zachytávajú zvukovú energiu a čiastočne ju premieňajú na tepelnú. Je dôležité, aby bola izolácia v konštrukcii vzduchotesne uzavretá. Čím tesnejšie budú obálkové konštrukcie aplikované, tým účinnejšie bude minerálna izolácia pohlcovať hluk,“ uzatvára Vojancová.
Viac informácií nájdete na www.ursa.sk.