Pokiaľ ide o obytné priestory, podkrovie je často prehliadané, prípadne slúži ako úložný priestor. Je to veľká škoda, pretože s určitou dávkou kreativity a dobrým nápadom, môže získať nový rozmer a stať sa očarujúcim a jedinečným miestom na bývanie.
Dobre zvládnutá architektúra v podkroví poskytuje príležitosť vytvoriť si nový domov alebo zhodnotiť ten existujúci. V tomto článku si priblížime možnosti využitia podkrovia a bližšie preskúmame jeho potenciál.
Pri plánovaní podkrovia je dôležitých niekoľko faktorov. Jedným z najdôležitejších je dostatok prirodzeného svetla. Čím viac okien do podkrovia dostanete, tým viac prirodzeného svetla počas dňa získate. Nehovoriac o naozaj výnimočných panoramatických výhľadoch. Samozrejme, najpoužívanejšie sú klasické strešné okná. Ponúkajú dostatok svetla, možnosť vetrania a pomáhajú otvoriť a prevzdušniť priestor. Vybrať si môžete z rôznych farebných či veľkostných variant. Výrobcovia strešných okien ponúkajú originálne doplnky k svojim výrobkom ako sú rolety, sieťky proti hmyzu, žalúzie či markízy. Skvelým doplnkom k oknám je diaľkové ovládanie. Všetky tieto doplnky vám pomôžu spríjemniť podkrovný priestor.
Zaujímavou možnosťou, ako priviesť svetlo do podkrovia, je strešný balkón. Skladá sa z dvoch okien, ktoré po otvorení umožnia neobmedzený prístup do vnútra balkóna. Súčasťou je tiež integrované zábradlie.
V každom dome sa určite nájde priestor, kam slnko nevieme dostať. Preto sme odkázaní na umelé osvetlenie týchto miest. V tomto prípade nám dobrú službu preukážu tzv. svetlovody, ktoré vnesú svetlo aj na miesta, kde nemôže byť umiestnené klasické ani strešné okno, napríklad chodby, šatníky, kúpeľne či schodiská.
Podkrovia sa často môžu pochváliť jedinečnými architektonickými prvkami, ako sú šikmé či vysoké stropy alebo odhalené trámy. Namiesto obmedzenia v nich treba vidieť jedinečné možnosti, ktoré dodajú obytnému priestoru charakter a šarm. Ich zakomponovaním do celkového dizajnu môžete vytvoriť útulnú a esteticky príjemnú atmosféru.
Výber správnych architektonických prvkov je kľúčový pre úspešné využitie a estetický prínos podkrovia. Vysokých stropov sa naozaj netreba báť, ako sme spomenuli vyššie, strešné okná je možné dodať aj s ovládaním na diaľku, takže dostatok svetla aj pravidelné vetranie je možné aj oknami, na ktoré zo zeme nedočiahnete. Viditeľné drevené konštrukcie, ako napríklad priznané krokvy či klieštiny pomôžu dodať rustikálny a prírodný šarm. Použitie prírodných materiálov ako sú drevo a kameň a premyslený výber farieb dodajú pocit útulnosti a tepla. V kombinácii s modernými prvkami a minimalistickým dizajnom môže priniesť zaujímavé kontrasty.
Ak bolo vaše podkrovie doteraz nevyužívané, prípadne slúžilo ako skladisko a chcete z neho urobiť plnohodnotný obytný priestor, začnite kvalitnou izoláciou. Je dôležitým krokom pri zabezpečovaní tepelnej aj zvukovej izolácie vášho domu. Vybrať si môžete z niekoľkých variantov. Najbežnejšie sú minerálne: sklenené alebo kamenné vlny. Majú dobré akustické vlastnosti, nízku tepelnú vodivosť a dajú sa ľahko upraviť do potrebných rozmerov. Trh však ponúka aj iné možnosti, nájdete ponuku striekaných PUR izolácií či fúkanú minerálnu, celulózovú alebo drevovláknitú izoláciu. Každá z nich má svoje pre aj proti. Preto si pri výbere nechajte poradiť.
Aby sa zvuk krokov z podkrovia nepríjemne nešíril ďalej po dome, využite akustickú (kročajovú) izoláciu podláh. Aby ste zvuky z podkrovia stlmili ešte viac, skúste použiť koberce. Zútulníte tým priestor a susedia pod vami to určite ocenia.
V prípade, že vám to vaše finančné možnosti dovolia, určite sa zamyslite aj nad využitím tzv. zelenej strechy. Má veľa nesporných výhod. Napríklad tlmí teplotné výkyvy cez zimu aj v lete. Pomáha vytvárať vo vnútri budovy lepšiu mikroklímu. Zadržiava zrážkovú vodu a následne jej odparovaním ochladzuje okolité prostredie a zvlhčuje vzduch. V lete dokáže znížiť teplotu v interiéri o 3 – 4 stupne, čím sa ušetrí na energiách za klimatizáciu. Ďalšími dôležitými výhodami je tlmenie hluku z vonku, pokojne aj o niekoľko decibelov, zníženie prašnosti a CO2. Zelenú strechu je možné inštalovať aj na šikmé strechy aj so sklonom väčším ako 15°. Vtedy sú potrebné zábrany proti zosuvu substrátu a použijú sa tzv. extenzívne rastliny, ktoré nevyžadujú závlahu a stačí im minimálna údržba.
Bývanie v podkroví predstavuje nespočetné množstvo možností pre tých, ktorí hľadajú netradičný životný priestor.
Podkrovia sú zvyčajne menšie ako ostatné miestnosti v dome, čo sa môže spočiatku zdať pomerne obmedzujúce. To sa však môže zmeniť vďaka niekoľkým kreatívnym nápadom. Úložné riešenia na mieru, ako sú skrinky a police integrované do šikmých stien, pomôžu optimalizovať priestor a zabezpečia efektívne využitie každého kúta. Navyše, multifunkčný nábytok, ako sú skladacie postele alebo stoly, poskytnú flexibilitu bez kompromisov v pohodlí.
Súkromie a pokoj, ktoré ponúka podkrovie, z neho robia vynikajúcu voľbu pre domácu kanceláriu alebo štúdio. Ďaleko od rušivých vplyvov hlavných obytných priestorov si môžete vytvoriť vyhradený pracovný priestor, ktorý podporuje produktivitu a kreativitu. Množstvo prirodzeného svetla ocenia najmä tvorivé duše umelcov, ktoré vyžadujú dobrú viditeľnosť, ako sú maliari, remeselníci alebo fotografi. Takže ateliér by v podkroví tiež našiel svoje využitie.
Premena podkrovia na hosťovský apartmán môže byť praktickým riešením na ubytovanie návštev. Začlenením malej kúpeľne, pohodlného usporiadania na spanie a úložného priestoru na ich veci môžete svojim hosťom poskytnúť útulné súkromné útočisko. To isté platí pre tínedžerov, ktorí určite ocenia netypický priestor, ďaleko od zvyšku rodiny.
Premena podkrovia na obytný priestor ponúka možnosť prispôsobenia priestoru konkrétnym osobám a ich požiadavkám. Prispôsobte si ho tak, aby odrážal váš jedinečný štýl a preferencie. Či už uprednostňujete minimalistickú a modernú estetiku alebo útulnú a rustikálnu atmosféru, podkrovie sa prispôsobí akémukoľvek vkusu.
Text: Redakcia
Foto: Archív firiem