Podlahové kúrenie a drevené krytiny spolu fungujú

O drevenej podlahe platí, že v zime hreje a v lete príjemne chladí (čo iná krytina nedokáže). Môže však drevená podlaha v zime zaistiť ešte viac tepla s podlahovým vykurovaním? Samozrejme áno.

Prvý krok: najskôr vyberajte zdroj tepla, potom krytinu

Aby ste neboli následne limitovaní pri výbere podlahovej krytiny, zvoľte teplovodné, prípadne elektrické vykurovanie zaliate vo vrstve mazaniny, tj anhydritu alebo cementového poteru,“ radí Tomáš Poór zo spoločnosti Kratochvíl parket profi: „To vám otvorí cestu ku všetkým materiálom, ekologickému PURLINE, minerálnym SPC podlahám, vinylom, laminátom a samozrejme aj k drevu. Pokiaľ by ste zvolili fólie alebo vykurovacie rohože, ktoré sa pokladajú bezprostredne pod krytinu, museli by ste tomu výber krytiny prispôsobiť.“

Na masív zabudnite

Na podlahové vykurovanie určite zvoľte sendvičovú krytinu, teda dvojvrstvovú alebo trojvrstvovú podlahu, ako vyrába švédsky Kährs alebo vyberajte z kolekcií dizajnových priamo KPP. „Vrstvená konštrukcia drevených podláh je podstatne tvarovo stabilnejšia, vrstvy „idú proti sebe“, čo minimalizuje pohyb dreva, teda rozťahovanie a zmršťovanie v dôsledku výkyvu teplôt a vlhkosti. Oproti tomu u jednovrstvových masívnych podláh hrozí zvýšené riziko pohybu a tvarových zmien, a to práve v zimnej vykurovacej sezóne, kedy v interiéri teplota kolíše a je veľmi nízka vzdušná vlhkosť, vtedy masívne krytiny najmarkantnejšie rozsychajú a dochádza k vytváraniu škár,“ pokračuje Tomáš Poór z KPP.

Dub je správnou voľbou, javor a buk nebrať

Určite vynechajte javor a buk, tieto dve dreviny extrémne citlivo reagujú na výkyvy vlhkosti, ktoré idú ruka v ruke s teplotami, a hrozí u nich vznik škár.

Odporúčaným maximom je 15 milimetrov

Pri dreve vyberajte krytinu do hrúbky 15 mm, u vyšších krytín hrozí, že podlahové kúrenie nebude efektívne. Hrúbka ovplyvňuje výšku tepelného odporu a platí priama úmera, čím hrubší materiál, tým vyšší tepelný odpor a teda stúpajúce náklady na vykurovanie. K efektívnosti prenosu tepla taktiež prispeje, ak drevenú podlahu celoplošne nalepíte.

Nábeh teploty je pomalší, ale o to dlhšie drevo hreje

Drevo sa na rozdiel od iných krytín dlhšie nahrieva, ale vďaka tomu, že je to izolant so schopnosťou teplo akumulovať, tak v sebe teplo aj dlhšie podrží a nevychladne tak rýchlo po vypnutí zdroja vykurovania ako iné krytiny. Oproti tomu nábeh teploty u vinylov, SPC či dlažby je podstatne rýchlejší, ale keď vypnete kúrenie, teplota podlahy začne veľmi rýchlo klesať..

www.kpp.sk