Okná sa dajú vymeniť aj v zime, ale dobre si to naplánujte!

Pred nami je najchladnejšia časť roku a ak máte doma staré okná, tak zbystrite pozornosť! Cez staré okná totiž môže unikať až 50% tepla, čo vás môže, obzvlášť teraz, pri raketovo rastúcich cenách energií, vyjsť draho. Ak zistíte, že vaše okná už poriadne netesnia, pripravte sa na ich výmenu. Ako sa však na výmenu pripraviť a ubezpečiť sa, že dodávateľská firma odvedie dobrú prácu? Poradíme vám, čo celý proces obnáša a na čo si dávať pozor. Výmenu okien môžete uskutočniť po dobrej príprave aj v zime!

 

Ako to býva zvykom, aj pri tomto rozhodnutí je alfou a omegou dobré plánovanie. Ušetriť niekoľko hodín či dní len preto, aby ste to mali hotové čo najskôr, nemusí byť najlepší nápad. V prípade okien dobre zvážte požiadavky na tepelnú a zvukovú izoláciu v podobe súčiniteľa tepelnej priestupnosti Uw a priemernú nepriezvučnosť – Rw. Ak sa do výmeny nepúšťate sami, vypýtajte si niekoľko ponúk a trvajte na tom, aby ich súčasťou bolo komplexné prevedenie, vrátane prípravných prác, parapetov či záverečné začistenie a likvidácia odpadu.

Odstránenie starého okna

V prípade starších budov budete musieť okno pravdepodobne vybúrať. Následne bude potrebné pripraviť okenný priestor, ktorý musí byť pravouhlý, rovný, čistý, podklad dostatočne pevný a čo najmenej vlhký. „Po vybúraní starého okna je potrebné opraviť diery po vypadnutom murive a vyrovnať ostenie pre utesnenie pripojovacej škáry. Pre pripojovaciu škáru by sa malo počítať s medzerou 10-25 mm, ktorú vyplní izolácia a poskytne tak priestor pre rozpínanie okna. Dôležité je aj dobre zvoliť umiestnenie okna voči hrúbke steny vzhľadom na tepelnú izoláciu celého objektu,“ radí Milan Klepsa, hlavný zástupca spoločnosti VEKA v SR a ČR, ktorá je popredným svetovým výrobcom plastových profilov okien a dverí triedy A. Dodáva, že treba myslieť aj na ďalšie profily, napríklad pre upevnenie parapetov alebo roliet.

Pred osadením okna 

Pred osadením okien je potrebné predvŕtať otvory. Túto prácu je lepšie nechať na výrobcu/dodávateľa.  Následne skontrolujte spoje a geometriu rámu zmeraním uhlopriečok a vonkajších rozmerov. Na obvod rámu sa následne nalepí vhodná vnútorná parotesná fólia. Po vložení do stavebného otvoru sa okno musí ešte vyrovnať.

Osadenie okna

Po vyrovnaní okna nasleduje jeho ukotvenie do steny. Jednou z možností je použiť kotviace skrutky, ktoré sa vŕtajú cez rám do ostenia. Okno môžete pripevniť aj tzv. pásovými kotvami. „V prípade niektorých profilových systémov môžete skrutku navŕtať mimo komoru kovovou výstuhou a vyhnúť sa tak nebezpečenstvu vniknutia vody k výstuhe a jej korózii. Pozornosť venujte aj uťahovaniu skrutiek, aby ste rám prílišnou silou nedeformovali. Skrutky musia zabezpečiť aj tepelnú dilatáciu rámu – napríklad tmavé profily sa rozpínajú zhruba o 1 mm viac ako biele,“ prezrádza M. Klepsa.

Pripojovacia škára 

Po ukotvení okna je potrebné zabezpečiť tepelnú izoláciu pomocou montážnej tesniacej peny. Po aplikácii a odstránení prebytočnej peny sa nalepí parotesná a paropriepustná páska alebo komprimovaná páska, ktorá chráni izolačnú penu pred rýchlou stratou jej vlastností. Nakoniec osadíme vnútorný a vonkajší parapet a už nám zostáva len odstrániť ochranné pásky z rámu a krídiel, ale to až po vymaľovaní!

Na kedy načasovať výmenu? 

Výmenu okien je možné robiť celoročne. Plastové okná je možné inštalovať aj pri teplotách do -10 °C, pričom jedno okno sa obvykle vymení za 2 hodiny. Tepelné straty objektu sú tak prijateľné aj v tomto ročnom období. Montéri sú vybavení aj priemyselnými vysávačmi a dokážu tak prašnosť zredukovať na minimum. Výhodou montáže v zime je, že čakacie lehoty sú obvykle kratšie.

Text: Redakcia

Foto: VEKA