Od základov nový dom alebo rekonštrukcia? Spravte to s YQ!

Stavanie s YQ? Čo to znamená? Inteligentné, kvalitné a spoľahlivé stavanie s pórobetónom značky Ytong. Na počiatku vzniku nového materiálu stála inovácia – švédsky architekt Axel Erikson vyvinul pórobetón takmer pred sto rokmi. Jeho výroba vychádza len z niekoľkých základných prírodných surovín – piesok, cement, vápno a voda sa vďaka pokročilej technológii dokážu zmeniť v moderný, spoľahlivý, zdravý a vysoko trvanlivý stavebný materiál pre akýkoľvek typ stavby.

Inovácia vychádza najmä z know-how a vývoj prebieha smerom k zdokonaleniu technológií, výroby a znalostí o materiáli. Výsledkom je napríklad „vlajková loď“ Ytong Lambda YQ, tepelnoizolačná tvárnica, ktorá s niekoľkoročným predstihom bola vyvinutá tak, aby plnila tie najprísnejšie tepelno-technické normy. Teraz je už na našom trhu plne etablovaná a patrí k najžiadanejším produktom pre jednovrstvové murovanie bez zatepľovania.

Prvotriedna kvalita surovín a nemecká presnosť

Kvalita a prvotriednosť produktov Xella závisí na technológiách, a tiež surovinách najvyššej akosti. Kontrolu kvality určuje, samozrejme, STN, ktorá stanovuje povinné kritériá, ďalšou zárukou je tiež ISO, ktoré Xella pravidelne obnovuje. Dôležitú úlohu v prémiovej kvalite má ale rad interných skúšok, ktoré sú nariadené v rámci celého koncernu a sú v mnohých kritériách náročnejšie než normy stanovené STN.

Koncern Xella disponuje akreditovanými laboratóriami v Brucku, kde prebieha pravidelná kontrola a meranie s cieľom zaručiť pri materiáli dlhodobo stále vlastnosti. Pravidelne sa meria tiež skutočná radiácia výrobkov, ktorá je trvale výrazne nižšia než v prípade ostatných stavebných materiálov. Dvakrát ročne sa v nemeckých laboratóriách kontrolujú aj skutočné tepelnoizolačné vlastnosti produktov. Zákazník má tak istotu, že ktorýkoľvek z nich zodpovedá deklarovaným hodnotám a výrobca garantuje skutočné čísla.

Použitie YQ zvládne každý

Ytong je medzi svojpomocnými stavebníkmi obľúbený najmä preto, že nekladie veľké nároky na remeselné znalosti, a tiež pre svoju ľahkú tvarovateľnosť, vďaka ktorej vzniká minimum stavebného odpadu. Systémové stavanie s Ytongom však znamená oveľa širšie možnosti, ako stavať efektívne a bez rizika. Predstavuje kompletné riešenie stavby – okrem tvárnic a prekladov sú to diely pre výstavbu stropu, strechy, schodov a prvkov pre povrchové úpravy.

Potvrdzujú to skúsenosti napríklad majiteľa tohto dvojgeneračného pasívneho domu, ktorý vznikol svojpomocne: „Pri rezaní tvárnic mi stačila ručná pílka. Keďže nie som murár, tak mi to išlo pomalšie, ale o to viac som dbal na detaily. Rohy nám založil Ytong majster, využil som túto službu výrobcu, ktorú ponúka zadarmo,“ vraví k práci majiteľ a súčasne zhotoviteľ domu. Obvodové tvárnice sú zásadné pre dosiahnutie nepriedušnosti obalu domu, čo je v prípade pasívu pomerne náročné. Okrem nich systém Ytong využil majiteľ aj pre niekoľko praktických detailov: „Tvárnice sa ľahko režú a tvarujú – my sme z nich napríklad v kúpeľni vyrezali zaoblenú lavičku do sprchovacieho kúta a v dome máme z tvárnic aj schody. Tie nám dodali z Ytongu už narezané na mieru. Všetko sme to zvládli svojpomocne,“ uviedol majiteľ ďalšie možnosti využitia systému Ytong.

Ako využiť YQ pri rekonštrukcii?

Ak vás čaká kompletná prístavba či rozsiahlejšia rekonštrukcia, pri ktorej budete stavať obvodové murivo, ponúkajú sa ako riešenie tiež tepelnoizolačné tvárnice Ytong Lambda YQ. Majú doteraz najlepšie vlastnosti z celého sortimentu Ytong – vynikajú zvýšenou pevnosťou a zlepšenými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Na dosiahnutie optimálneho výsledku môžete použiť aj systémové doplnky, ako je napríklad vonkajšia tepelnoizolačná omietka, vnútorná tepelnoizolačná omietka a hladená vnútorná stierka. S nimi môžete aj ako „hobby staviteľ“ postaviť celú stenu, kde sú v maximálnej miere eliminované riziká tepelných mostov, je zaručená dlhá životnosť a bezchybné fungovanie aj pri teplotných výkyvoch.

Príkladom vydarenej rekonštrukcie je dom, kde sa do svojpomocnej výstavby pustila majiteľka, profesiou stavebná inžinierka. „Ytong som zvolila preto, že je ľahký, dobre sa s ním pracuje. V dome sa s ním domurovali štíty, ktoré zostali z pôvodnej časti. Jednoduché rezanie sa vyplatilo hneď v tejto časti konštrukcie,“ uvádza k projektu. Aj ona sa rozhodla využiť praktické vlastnosti systémového schodiska: „Ďalším plusom bolo schodisko na mieru. Pôvodné schodisko sa odstránilo a na iné miesto bolo inštalované na podmurovku schodisko nové. Je ľahké a nepotrebovalo žiadne základy.“

Text a foto: Ytong