Radi by sme vám predstavili a zodpovedali niekoľko najčastejších mýtov o teplovodných krbových vložkách.
Teplovodné krbové vložky sú najefektívnejším a zrejme aj najpokročilejším systémom akumulácie energie z horenia krbu. Oproti teplovzdušným konvekčným a sálavým obostavbám ponúkajú niekoľko výhod:
a) Voda je najlepším prírodným materiálom pre akumuláciu a uchovanie energie. Je to jedna z látok s najvyššou hmotnostnou tepelnou kapacitou. Vysoká merná tepelná kapacita znamená, že látka do seba dokáže potiahnuť veľké množstvo energie, než sa ohreje o jednotku teploty - a teda že túto energiu tiež dokáže uchovať a po dlhšom čase uvoľní viac energie, než látka s nízkou mernou tepelnou kapacitou. Pri vode je merná tepelná kapacita niekoľkonásobne vyššia, než napríklad pri kremíku.
b) Vodu môžete v modernom bojlery uchovať teplú aj niekoľko dní a presne dávkovať, koľko teplej vody a kam prostredníctvom systému vykurovania pošlete. Energiu, ktorá je vo vode uložená, využívate maximálne efektívne a vykurujete presne tie miestnosti a tie vykurovacie sústavy, ktoré potrebujete. Ohriatej vode je jedno, či vám bude slúžiť v podlahovom kúrení alebo v radiátore.
c) Dobre konštruovaná a kvalitná teplovodná vložka je tepelne izolovaná, takže smeruje maximálnu energiu do teplovodných výmenníkov. Ak vám váš krbár pomôže správne vybrať, môžete si zvoliť spotrebič, pri ktorom vďaka kombinácii dobrej izolácie s dvojsklom (alebo trojsklom) nehrozí prekúrenie interiéru. Pre novostavbu nízkoenergetického alebo pasívneho domu tak sú teplovodné krby ideálnym riešením.
d) Na rozdiel od sálavej akumulačnej obostavby sú náklady na stavbu obostavby teplovodného krbu výrazne nižšie. Vďaka nízkej povrchovej teplote krbovej vložky zároveň odpadá problém konvekčných obostavieb s prípadným spaľovaním prachu.
Teplovodné krby BeF Home spoľahlivo fungujú a sú úspešne nainštalované vo väčšine krajín Európskej únie. Je dôležité, aby boli zapojené profesionálom: kúrenárom alebo osobou s príslušným vzdelaním v odbore.
Náklady na zapojenie kúrenárskou firmou sa líšia podľa projektu, ale spravidla predstavujú zlomok nákladov, ktoré by stála realizácia masívnej sálavej akumulačnej obostavby a vďaka vysokej účinnosti spotrebiča sa vám čoskoro vrátia. Štandardne vám službu zapojenia teplovodného krbu ponúkne kachliar, u ktorého teplovodný krb kupujete, a vy sa o proces zapojenia nemusíte vôbec starať.
Využitie princípu samoťažného obehu vody vo vykurovacej sústave je dnes už skôr výnimkou, ktorá má navyše svoje funkčné limity. Štandard je preto zapojenie teplovodného krbu do sústavy s obehovým čerpadlom. Pre prípad výpadku elektrického prúdu a pohonu čerpadla odporúčame v rámci inštalácie zvoliť aj záložný zdroj elektrickej energie. V podmienkach Českej republiky, kde sú prípadné výpadky prúdu najviac niekoľko hodín, ide o dostačujúce riešenie, ktoré vás nenechá v štichu ani pri kalamite.
...len vtedy, ak sú zle zapojené. Pre teplovodný krb je ideálne, aby teplota vody na vstupe do krbu nebola chladnejšia než 55° C. Rozdiel v teplotách na vstupe a výstupe by mal byť skôr menší a voda by mala krbom neustále prúdiť.
Takýmto spôsobom dochádza k maximálne efektívnemu predávaniu tepelnej energie do vody a zároveň znižuje riziko dehtovania krbu. Eliminácia problému dehtovania samozrejme predpokladá použitie správneho suchého paliva a to, že krb nie je príliš regulovaný na prísun spaľovacieho vzduchu.
Áno! Správne zapojený teplovodný krb je možné prevádzkovať bez obáv. Naše teplovodné ohniská majú niekoľko bezpečnostných prvkov, ktoré zaručujú bezpečnú prevádzku: Dochlazovaciu slučku (zapája sa priamo do vodovodného radu), ktorá zaručuje, že sa krbová vložka neprehrieva, a tlakový poistný ventil, ktorý stráži, aby v krbe nebol prekročený prevádzkový tlak 2, 5 BAROV.
Text a foto: BEF Home