Pojem komfort bývania sa v súčasnom stavebníctve spája s rôznymi parametrami, ktoré ovplyvňujú kvalitu interiérov rodinných domov. Jedným z nich je akustický komfort, na ktorý sa pri navrhovaní domu často zabúda. Prečo je tento parameter taký zásadný, že výrobcovia stavebných materiálov vymysleli tzv. akustické tehly?
Akustický komfort v domácom prostredí je dôležitý najmä preto, že ide o miesto, kde by sme mali mať ideálne podmienky na odpočinok, a to vrátane tých zvukových. Rušiť by nás nemali zvuky zvonku, od susedov ani z vedľajších miestností vo vlastnom byte či dome.
Skôr ako sa pustíte do hľadania riešenia, je potrebné vedieť, čo všetko má na akustický komfort v konkrétnom priestore vplyv. Tvorí ho spoločne viac merateľných veličín rôzneho charakteru, zásadné sú však najmä dva akustické parametre. Prvý z nich je tzv. vzduchová alebo stavebná, nepriezvučnosť, ktorej hodnotu v budovách a interiéroch ošetrujú aj normy. Vyčísľuje schopnosť vodorovných aj zvislých konštrukcií (stien a podláh, resp. stropov) zachytiť alebo preniesť hluk, ktorý sa šíri vzduchom. Veličina označovaná ako Rw sa udáva v decibeloch. Čím vyššia je jej hodnota, tým menej zvuku prestúpi na druhú stranu konštrukcie a tým menej bude vo vedľajšej izbe počuť váš hovor, hlasitú hudbu detí, televízor alebo ruch z umývania riadu. A naopak – vy zasa budete ušetrení nežiaduceho hluku z detskej izby. Norma pre bývanie vyžaduje schopnosť konštrukcie medzi izbami neprepustiť hluk s intenzitou minimálne 53 dB. Ide však o hraničnú hodnotu, ktorá zodpovedá hlasitosti normálneho hovoru, a aj ten, ak je trvalý a nevyžiadaný, má na psychiku neblahý vplyv.
Opačne je to s hodnotami pri druhom dôležitom parametri, a to krokovej nepriezvučnosti (veličina s označením Lnw). Tá poskytuje informáciu o schopnosti stavebných prvkov alebo častí budov znižovať prenos krokového zvuku najmä prostredníctvom schodných stavebných konštrukcií, a to chôdzou, skákaním či behom, ale aj napríklad pádom predmetov na podlahu, pohybom nábytku po podlahe a pod. Parameter krokovej nepriezvučnosti informuje aj o schopnosti tlmiť zvuk nárazmi na stavebnú konštrukciu, napr. vŕtaním alebo zatĺkaním.
Pri snahe o dosiahnutie čo najlepších hodnôt vzduchovej nepriezvučnosti významne pomôže akustická tehla HELUZ AKU KOMPAKT 21 brúsená určená na priečky medzi jednotlivými miestnosťami aj bytmi. „Ide o revolučný produkt – pri hrúbke iba 21 cm dosahuje zvukovo-izolačnú kvalitu klasickej tridsiatky. Vďaka úspornej šírke nedochádza ani k redukcii zastavanej plochy, naopak,“ konštatuje Ing. Filip Bosák, manažér technického poradenstva spoločnosti HELUZ. V tehle HELUZ AKU KOMPAKT 21 brúsenej výrobca skombinoval tehlový črep s materiálom, ktorý najlepšie vylepšuje požadovaný parameter, minerálnou vlnou. „Vďaka unikátnej konštrukcii tehlového bloku na vnútorné murivo – dve tvarovky spojené minerálnou vlnou – sa tak pri tehle HELUZ AKU KOMPAKT 21 brúsenej dosiahol ekvivalent správania dvojitej konštrukcie. Okrem výbornej zvukovej izolácie (vzduchová nepriezvučnosť Rw = 57 dB) zároveň dochádza k významnej redukcii prenosu konštrukčného hluku. Výrazne lepšie sú aj tepelnoizolačné vlastnosti steny, o 45 % lepší súčiniteľ tepelnej vodivosti a súčiniteľ prestupu tepla podstatne obmedzí unikanie tepla z vykurovaného bytu do chladnejších priestorov,“ dodáva Ing. Filip Bosák a odporúča všetkým budúcim investorom poradiť sa o vhodnom výbere materiálu na hrubú stavbu s technickým zástupcom spoločnosti HELUZ alebo obchodným zástupcom už vo fáze projektovania.
Obchodného zástupcu alebo technického poradcu nájdete podľa príslušného regiónu na stránkach spoločnosti HELUZ https://www.heluz.sk/sk/kontakty a poradenstvo pred stavbou aj v priebehu stavby je zadarmo.