Výrobky sanitárneho vybavenia s elektronikou, akými sú napr. umývadlové batérie alebo splachovače pisoárov, sa inštalujú prevažne na verejných miestach (na čerpacích staniciach, v obchodných centrách alebo na športových štadiónoch). Aj napriek tomu zo svojho elektronického oboru majú veľa čo ponúknuť aj do súkromného sektoru.
Automatické umývadlové batérie sú jednou zo skupiny výrobkov používaných v domácnosti. Na trhu sa vyskytujú predovšetkým v dvoch vyhotoveniach napájania – na batérie alebo zo siete. V prípade novostavby, alebo ak je realizovaná rekonštrukcia kúpeľne, je dobré myslieť aj na prípravu elektroinštalácie a prívodu elektriny k umývadlovej batérii.
Samotná elektronika pracuje s napätím 24 V DC, a tak batéria nesmie byť pripojená priamo do siete. V takom prípade by hneď elektronika vo vnútri zhorela. Preto je potrebné zakúpiť aj napájací zdroj, ktorý transformuje napätie z elektrickej siete na požadovaných pracovných 24 V DC. Pokiaľ ale zmena nových priestorov nie je v pláne, je možné si zadovážiť umývadlovú batériu s napájaním na alkalické batérie. Púzdro s batériami je možné prilepiť vďaka špeciálnemu priemyselnému suchému zipsu pod umývadlom a nič nebude kaziť celkový dizajn.
Optické čidlo vysiela infračervený lúč a prijíma a vyhodnocuje odraz od prekážky (ruka, osoba). Pri prvej inštalácii sa táto inteligentná infračervená elektronika v batérii „rozhliadne“ po okolí a sama sa nastaví podľa parametrov priradených z výroby. Voda sa spustí vložením rúk do snímanej zóny, teda pred senzor, čidlo. K vypnutiu vody potom dôjde po vytiahnutí rúk z tejto zóny s oneskorením. Takže nie je treba sa obávať, že by ktokoľvek v domácnosti zabudol zastaviť vodu.
Obecne je možné povedať, že moderná infračervená elektronika umožňuje veľké množstvo zákazníckych nastavení – dosah snímanej zóny, oneskorenie vypnutia vody po vytiahnutí rúk, hygienický preplach, ktorý je významným pomocníkom v boji s množením patogénnych baktérií vo vodovodnom systéme alebo môžete batériu prepnúť do programu ŠTART/STOP, kde vodu spustí a vypne jednoduché vloženie rúk pred senzor.
Teplotu vody je možné individuálne regulovať pri väčšine produktov priamo na tele batérie. Pri použití bezdotykovej automatickej batérie s úsporným perlátorom, s prietokom 6 litrov za minútu, tak môžete znížiť spotrebu vody a ušetriť tým aj svoje náklady – ako je vidieť z nasledujúceho príkladu.
Pri výpočte tejto úspory vody bol zvolený priemerný pätnásťsekundový umývací cyklus, počas ktorého pri klasickej pákovej batérii pretečú 3 litre vody. Pri senzorovej batérii je táto spotreba takmer tretinová. Pokiaľ je teda batéria použitá na umývanie rúk desaťkrát za deň, tak s obyčajnou batériou vyplytváme 30 litrov vody, pri automatickej batérii spotrebujeme okolo 12 litrov.
Batériou to samozrejme nekončí – pri toalete by mal byť samozrejmosťou výber medzi spláchnutím krátkym, ktoré pustí tri litre vody, alebo dlhým, ktoré spláchne šiestimi litrami vody.
Posledným výrobkom s elektronikou vhodným pre domácnosti, je domáci pisoár, ktorý sa teší čím ďalej väčšej pozornosti, a to nielen pre hygienickosť a pohodlie mužských členov, ale tiež opäť kvôli úsporám vody. K efektívnemu spláchnutiu domácim pisoárom stačí, vďaka špeciálnemu sifónu, len 1 liter vody, zatiaľčo klasická toaleta, s deleným splachovaním, spotrebuje trikrát viac.
Pisoár je možné vybaviť radarovým splachovačom, jedným z najsofistikovanejších systémov pre bez dotykové splachovanie, ktorý reaguje iba na použitie pisoáru – vyhodnocuje zmeny, ku ktorým dochádza vo vnútri pisoáru pri prietoku kvapaliny. Ten sa umiestňuje za samotnou keramikou pisoára, takže obklad stien nerušia žiadne plastové alebo nerezové kryty.
Elektronika je tiež vybavená samočinným spláchnutím po 6 hodinách od posledného použitia, aby sa zvýšil štandard hygienickosti a nebolo potrebné sa obávať nežiadúceho zápachu v interiéri.
Text a foto: Sanela