Najmodernejšie systémy a obnoviteľné zdroje energie ju vždy zaujímali. Žiť ekologickejšie, bývať udržateľnejšie a šetrnejšie – to bola výzva, s ktorou si poradila. Nazrite do domu odborníčky na technické zariadenia budov a najmodernejšie zelené technológie!
Reč je o Zuzane Strakovej, pre ktorú bol príchod nového člena rodiny impulzom pre stavbu domu v rodnej Trnave. „Ako trojčlenná rodina sme žili v trojizbovom byte. S príchodom bábätka sme začali uvažovať o zmene. Dve deti s 10-ročným vekovým rozdielom by boli v jednej izbe, čo sa nám nezdalo ako šťastné riešenie,“ hovorí Zuzana.
Rodina sa rozhodla pre drevodom v kombinácii s technológiami, ktoré prinášajú výraznú úsporu prevádzkových nákladov. Ich návrhom a výberom pani Zuzana – ako autorizovaná stavebná inžinierka so špecializáciou na vzduchotechniku a vykurovanie – stavila na istotu. „Som docentkou vzduchotechniky, v našom dome preto nesmú chýbať energeticky úsporné a ekologické riešenia, o ktorých denne vyučujem,“ vysvetľuje s úsmevom.
Išlo o tepelné čerpadlo typu vzduch/voda v kombinácii s centrálne riadeným vetraním s rekuperáciou (so spätným získavaním tepla). Tento systém predstavuje vyššiu vstupnú investíciu, prináša však mimoriadne nízke prevádzkové náklady a bezstarostné pohodlie v domácnosti. V dome zabezpečí riadené vetranie, vykurovanie, prípravu teplej vody aj chladenie. „Presvedčili nás všetky jeho výhody. So značkou Vaillant dlhodobo spolupracujem v rámci vlastného podnikania, ich technológie podrobne poznám, takže o inej značke sme ani neuvažovali,“ vysvetľuje majiteľka domu. Účinnosť rekuperácie sa pohybuje okolo 80 %, úspora energií v zimných mesiacoch pri riadenom vetraní s rekuperáciou zvykne byť až 50 %. V dome je potom lepšia kvalita a vlhkosť vzduchu, systém šetrí náklady na energie aj životné prostredie. Spotreba samotnej rekuperačnej jednotky je minimálna.
Zavážil aj fakt, že tepelné čerpadlo je klimaticky šetrné, až 2/3 energie získava z okolitého prostredia. „Táto energia je obnoviteľná, bezplatná a je k dispozícii v neobmedzenom množstve. S tepelným čerpadlom dosiahnete úspory energie a prevádzkových nákladov,“ vysvetľuje Ing. Juraj Malík, produktový manažér značky Vaillant. Voľba padla na aroTHERM split vzduch/voda, toto tepelné čerpadlo inštalovali v záhrade, pri vonkajšej stene domu.
Ešte počas stavebných prác sa v drevostavbe zrealizovali rozvody centrálne riadeného vetrania (prívody i odvody vzduchu) a podlahového vykurovania do jednotlivých miestností. Nasledovala inštalácia systému vetrania a vykurovania – v réžii realizačnej spoločnosti Geotherm Slovakia. „V technickej miestnosti nájdeme interiérovú jednotku tepelného čerpadla – uniTOWER Split. V kombinácii s podlahovým vykurovaním a ovládaním cez smartfón je o pohodu doma postarané,“ vysvetlil odborník Peter Borčány zo spoločnosti Geotherm.
Keďže išlo o splitovú technológiu, pri inštalácii tepelného čerpadla bol prítomný kúrenár aj chladiar. Prvý z nich zariadenia namontoval, napojil na vykurovací systém a zaizoloval. Chladiar prepojil potrubie medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou. Do systému uvoľnil chladivo naplnené z výroby vo vonkajšej jednotke tepelného čerpadla. Regulátor namontoval v obývacej izbe na stenu. „Následne sme zariadenia uviedli do prevádzky a majiteľke domu odporučili vhodné nastavenia,“ vysvetlil P. Borčány. Systém sprevádzkovali v júni 2020. Teda ešte predtým, než začala platiť nová legislatíva o energetickej triede A0. Dom napriek tomu vyhlášku spĺňa.
„Realizačná spoločnosť Geotherm Slovakia je dlhodobý zmluvný partner značky Vaillant. Cením si ochotu, dochvíľnosť a kvalitne vyhotovenú prácu, od konzultácie projektu až po samotnú realizáciu systému,“ hodnotí Zuzana Straková. Bývanie si pochvaľuje pre pohodlie a optimálnu vnútornú klímu počas celého roka. Vďaka centrálne riadenému vetraniu je v dome celoročne vonkajší čerstvý vzduch – bez otvárania okien. Systém v dome udržiava stabilnú teplotu. „V obývacej izbe je príjemných 22 °C. Počas leta využívame aj chladiacu funkciu tepelného čerpadla, v interiéri máme príjemný chlad. Tepelné čerpadlo sa stará aj o dostatok teplej vody, nižšie účty za energie a menej emisií skleníkových plynov," dodáva pani Zuzana.
Dom doc. Ing. Zuzany Strakovej, PhD.
Foto: Geotherm