V Európe dochádza k výraznej zmene. Obdobie hojnosti, kedy sa firmy a domácnosti mohli tešiť zo stabilných dodávok energií strieda obdobie, pre ktoré sú typické rast cien elektriny i tepla, rovnako ako zvýšené riziko ich nedostatku tak, ako sa Európa stáva viac závislou na dodávkach zdrojov v podobe uhlia, zemného plynu či priaznivých poveternostných podmienok, v ktorých dokážu solárne a veterné elektrárne vyrobiť dostatočný objem elektriny.
Navyše, pre firmy aj domácnosti sa tomuto trendu nemôžu vyhnúť aj z dôvodu postupného zákazu používania neekologických zdrojov energií, medzi ktoré už v niektorých krajinách patrí aj zemný plyn.
V prípade tepla majú domácnosti možnosť reagovať na nový trend tým, že využijú podporu v podobe dotácií na obstaranie ekologického zdroja tepla, tj. tepelného čerpadla, ktoré im ako prakticky jediný zdroj energií zaistí:
Tepelné čerpadlá zažili prvé masívne rozšírenie v 70. rokoch 20. storočia, kedy v Škandinávii začali postupne vytláčať kotly na vykurovacie oleje. Nejedná sa teda o žiadne provizórne riešenie, ale alternatívu k neekologickým zdrojom energií, ktorú preverili dlhé a chladné zimy Švédska, Nórska či Fínska.
Aj v podmienkach tzv. starého normálu, tj. lacných a dostupných energií, tepelné čerpadlá porážali v ekonomickej prevádzke všetky ostatné zdroje tepla či teplej vody, viď. porovnanie nákladov na zdroje tepla webu tzb-info.cz.
Pokiaľ chcete minimalizovať negatívny vplyv trendu rastúcich cien energií na váš rodinný rozpočet, začnite sa ešte dnes zaujímať o možnosti využitia tepelných čerpadiel vo vašej domácnosti.