Do bodky zladená cesta do histórie

Výrazná vila na predmestí Prahy kombinuje historický šarm s modernými trendmi. Každý detail interiéru, od farebných portálov až po dizajnový nábytok a dverné kovanie z českých dielní, je starostlivo zladený. Renovácia zdôrazňuje pôvodný charakter domu, zatiaľ čo zahŕňa súčasné prvky pre moderné pohodlie. Napriek tomu, že dom prešiel technickou modernizáciou a zmenou dispozície, jeho autenticita a historický charakter zostávajú nedotknuté. Vila ponúka cestu do minulosti, oživenú eleganciou a komfortom súčasného designu.

Keď sme prvýkrát prišli a videli túto vilku, nepôsobila nijako výnimočne. Nevyhnutná bola dôkladná renovácia, ale snažili sme sa zachovať pôvodný charakter domu aj záhrady,“ opisuje priebeh obnovy architekt Jakub Filip Novák zo Štúdia No Architect a ďalej pokračuje: „Cieľom bolo obnoviť a harmonizovať niektoré nezjednotené časti a prispôsobiť dom aktuálnym štandardom.“ Dvojité okná, lemované bielymi tehlami, ozdobné historické detaily na fasáde domu spolu s tehlovo červenou strechou podčiarkujú štýl prvej republiky. Vonkajší priestor je obklopený zeleňou podobnou džungli a pozdĺž domu vedie cesta až k terase z červených tehál.

 

Pôvodný šarm zachovaný v detailoch

Vstupom do domu sa ocitáme v atmosfére minulého storočia a nikoho nenecháva na pochybách, že tadiaľto šla bohatá história lemovaná príbehmi jeho obyvateľov. Predovšetkým vďaka pôvodnej zachovalej dláždenej podlahe s drobným vzorom. Drevený dekór vstupných dverí naplno korešponduje s dreveným obložením stien a poličkami, slúžiacimi ako botník. Stolárske výrobky sú v celom dome vyrobené na mieru a zhostili sa ich CZ interiéry.
Hrubé steny zdobia veľké portály zárubní v tyrkysovej farbe. V hale sa nachádza schodisko s drevenými nášľapmi, ktorého farba sa mení v odtieňoch olivovej, čo priestoru dodáva útulný charakter. V pravej časti prízemia nájdeme pracovňu slúžiacu aj ako hosťovskú izbu a menšiu kúpeľňu. Pod schodiskom je zadný vchod s prístupom na záhradu, dole potom schodisko schádza do podzemného podlažia s technickým zázemím a fitness.

„Hoci dom prešiel rozsiahlou rekonštrukciou, jeho autenticita a pôvodný charakter neboli narušené. Naopak, priestor je teraz komfortnejší a príjemnejší na obývanie,“ oznamuje architekt Jakub Filip Novák. Celé prízemie je pokryté drevenou podlahou, ktorá plynule spája jednotlivé miestnosti bez nutnosti prerušenia dverovými prahmi, čo dáva jednotiaci efekt. Drevo sa z podlahy dvíha v konferenčný stôl, jedálenský stôl aj elegantné stoličky, pre ktoré boli zvolené produkty od slovenskej firmy DREVBYT. Konkrétne model stoličiek Monaco bol ocenený na veľtrhu Nábytok a Bývanie.
Nenápadné osvetlenie je v kontraste s dvoma závesnými lampami od dánskej firmy HAY nad jedálenským stolom. Dizajn stropnej lampy bol navrhnutý už v roku 1952 švédskym návrhárom. Toto osvetlenie zdôrazňuje spojenie medzi starým a novým a odráža rešpekt k pôvodnému dizajnu.

 

Hrejivé drevo dopĺňajú ľadové odtiene farieb v celom priestore. Dvere aj zárubne zostávajú tyrkysové, väčšina stien nesie bielu, okrem tej za televíziou a knižnicou, ktorá prechádza do šedej stierky. Ide o prvok, ktorý rozbíja jednotnosť stien a priestor príjemne ozvláštni. Centrom obývacieho priestoru je krb z bielych tehál. Pozdĺž steny pri jedálenskom kúte je obrovská knižnica naplnená knihami rôznych žánrov. A tá samozrejme potrebuje čítací kútik, ktorý priamo nadväzuje na krb. Dostal podobu pohodlnej červeno polstrovanej lavice s vankúšikmi v rovnakej farbe, vrátane šikovne umiestneného svetla pre pohodlné čítanie. Na protiľahlej strane je lavica v podobnom duchu, opäť s červenou sedacou časťou. Opierka je síce rovnaká, ale v šedej farbe, a tým nadväzuje na sedačku Neff od českého výrobcu Polstrin, ktorá smeruje k televíznej časti, jasne ukazujúca, že sme v 21. storočí. Namiesto obývacej steny je pod televíziou pozdĺž celej steny sedem na seba nadväzujúcich skriniek, s vyfrézovaným vybrúseným dekórom, ktorý modernosť nabúrava a znovu pripomína, že sme v historickej vile.

Do kuchyne ústi buď priechodný portál od jedálenského kúta alebo chodba z haly. V samotnej kuchyni sa spája celý dom. Nielen že je zariadená v retro štýle, ale je v tyrkysovej farbe ako všetky dvere a portály. Presklené dvierka kuchyne sú navyše kópiou okenných tabuliek a veľkého francúzskeho okna vedúceho do záhrady. Stredom miestnosti je kuchynský ostrovček s dvoma barovými stoličkami. Protiľahlú časť kuchyne tvoria vstavané skrine, obklopujúce modernú americkú chladničku s automatickým zásobníkom na ľad, sú v rovnakom odtieni dreva, ako kuchynský ostrovček či podlaha. Hoci sú spotrebiče moderné, ich design rešpektuje celkový retro vzhľad kuchyne. Skrine skrývajú nenápadné vstupy do komory a dokonca rafinovane ukrytú toaletu pre použitie v dolnej hale.

Poschodie plné farieb, kontrastov a jedinečných prvkov

Na poschodie vedie olivovo farebne ladené schodisko a tento odtieň sa znovu objavuje na dverách, obložení stien a kúrenia. Celé prvé poschodie má podlahu z parkiet. Keby mohla fotografia vydávať zvuky, vydala by aj ten symbolický vŕzgavý. Pozornosť však upútajú atypicky malé dvere: „Na počesť pôvodných staviteľov sme pridali unikátne dvere vedúce do detského kútika plného fantázie, kam môžu dospelí len pokorne na kolenách,“ usmieva sa architekt zo štúdia No Architect.
Ostatné dvere sú bežnej výšky zdobené výraznou kľučkou. Tá je dôkazom toho, že aj takýto detail môže vhodne obohatiť celkový vzhľad priestoru. „Kľučky vyrobené z nerezovej ocele vynikajú vysokou pevnosťou aj mechanickou odolnosťou. Pre tieto vlastnosti je nerezová kľučka NOVA vhodná nielen na použitie do interiéru, ale hravo obstojí aj na exteriérových – teda vchodových dverách,“ uvádza k dverovému kovaniu Roman Ulich, hlavný dizajnér českej rodinnej manufaktúry M&T. Na dverách je použité kovanie s guľatou rozetou, pri interiérových dverách s dózickým zámkom, na vchodových dverách potom v bezpečnostnom variante.
„Pre túto konkrétnu realizáciu si architekti priali ponechať kľučky vo vzhľade základového materiálu – povrch nerezovej ocele je upravený iba brúsením, má teda jemnú štruktúru,“ dodáva Roman Ulich. Povrch s ostatnými materiálmi kontrastuje. Aj preto kľučka na dverách na prvý pohľad výrazne vyniká.

 

Miestom odpočinku je hlavná spálňa. V jej centre je jednoduchá posteľ s ozdobným čelom potiahnutým látkou, dva originálne nočné stolíky a nad nimi svetlá, totožné ako v kuchyni. Spálňa aj cez dostatočné úložné kapacity skrýva ďalší poklad. Za posuvnými dverami, opatrenými nerezovou mušľou z produktového radu NOVA od M&T, sa otvára priestranný šatník. Táto úložná miestnosť je strategicky prístupná ako zo spálne, tak z chodby, čo zvyšuje jej funkčnosť a pohodlie užívania.

Na hornom poschodí domu sa ešte nachádzajú dve priestranné kúpeľne pod skoseným stropom. Estetika kúpeľní je definovaná kombináciou čierneho obkladu a svetlých tónov, doplnená o podlahu z kvalitného materiálu Sorrento White od Archceram, ktorého protišmykové vlastnosti zvyšujú bezpečnosť. Každá z kúpeľní je vybavená toaletou, sprchovacím kútom a batériami Essence New od renomovaného výrobcu Grohe. Väčšia kúpeľňa má navyše samostatne stojacu vaňu oválneho tvaru. Strešné okno nad vaňou vpúšťa nielen prirodzené svetlo, ale taktiež umožňuje výhľad na oblohu. Umývadlá a zrkadlá v oboch kúpeľniach sú navrhnuté tak, aby umožňovali pohodlné použitie pre dve osoby naraz.

Štýl minulého storočia prechádza do súčasnosti a predbieha svoju dobu. "V celom interiéri sa nielen odráža vizionárstvo pôvodného architekta, ale aj osobné skúsenosti a inšpirácia majiteľov. Japonská estetika je tu harmonicky spojená s britským šarmom, čo vytvára jedinečnú atmosféru," uzatvára rekonštrukciu Daniela Baráčková, zo štúdia No Architect.

Autori projektu: MgA. Jakub Filip Novák, Mgr. MgA. Daniela Baráčková, Ing. arch. Lenka Juráčková

Technické údaje
Názov: Pod Vŕškom
Projekt: 2020
Dokončenie realizácie: 2022
Zastavaná plocha: 173 m²
Úžitková plocha: 175 m²
Plocha pozemku: 750 m²
Typ vykurovania: tepelné čerpadlo vzduch voda, na prízemí podlahové vykurovanie, v suteréne a poschodí individuálna a rýchla regulácia vykurovacími telesami.

Foto: Studio Flusser