Na Bratislavskom hrade včera vyhlásili laureátov prvého ročníka celoslovenskej súťaže Cena Inžinierskej komory vo výstavbe CING, ktorú organizovala Slovenská komora stavebných inžinierov.
Cieľom súťaže bolo oboznámiť verejnosť s prácou našich autorizovaných inžinierov – projektantov, ale aj stavbyvedúcich a stavebného dozoru, podieľajúcich sa na príprave a realizácii stavebných diel na Slovensku. Stavby boli zaradené do piatich súťažných kategórií: Budovy a stavby do 3,5 mil., Budovy a stavby nad 3,5 mil., Budovy – modernizácia (rekonštrukcia, inovácia), Inžinierske stavby – mosty a Inžinierske stavby – ostatné. V súlade so štatútom súťaže a prísnymi hodnotiacimi kritériami odborná porota zvažovala 27 prihlásených projektov. Po náročnom procese hodnotenia sa porota rozhodla udeliť 18 ocenení, čím ocenila najinšpiratívnejšie projekty, ktoré sa v rámci súťaže predstavili.
Porota ocenila dielo za komplexné projektové riešenie mimoriadne náročnej nosnej konštrukcie v súčasnosti najvyššej budovy na Slovensku a pozitívne ohodnotila aj zohľadnenie a využitie všetkých možných monitorovacích a overovacích metód, či už počas projektovania, výstavby budovy, ako aj následnej výstavby.
Pri ňom zasa porota ocenila komplexný prístup a erudovanosť projektantov pri spracovaní projektovej dokumentácie, čo umožnilo zhotoviteľovi diela dodržať predpokladaný termín realizácie bez zbytočných prestojov a neúmerného navýšenia investičných prostriedkov.
Špičkoví odborníci si prevzali ocenenie CING, ktorého autorkou je renomovaná slovenská výtvarníčka Jana Brisudová.
„Úvodný ročník súťaže nás príjemne prekvapil vysokou účasťou aj kvalitou prihlásených diel. Medzi nimi sú stavby, ktoré reprezentujú súčasné trendy a technológie, čo len potvrdzuje fakt, že slovenské stavebníctvo vie držať krok so svetom,“ hovorí prof. Ing. Vladimír Benko, PhD. predseda Slovenskej komory stavebných inžinierov. Stavby, ktoré sa tento rok prihlásili do súťaže, odrážajú obrovský rozsah a rozmanitosť inžinierskej tvorby na Slovensku. „Nájdeme medzi nimi moderné mosty, ktoré spájajú funkčnosť s architektonickou estetikou, cyklotrasy pre lepšiu dostupnosť a bezpečnosť obyvateľov, ekologické budovy zamerané na trvalú udržateľnosť či verejné priestory, ktoré obohacujú životné prostredie našich miest,“ dodáva prof. Benko.
„Táto súťaž nielenže oceňuje prácu autorizovaných inžinierov a technikov, ale aj otvára dvere k verejnému uznaniu ich výnimočných projektov a príspevkov k modernizácii a kvalite našich stavieb,“ vysvetľuje Ing. Ján Jakubov, podpredseda predstavenstva SKSI a predseda odbornej poroty. „Hodnotiaci proces súťaže sa zameriava na viac ako len estetiku – dôraz sa kladie na použitie najnovších technológií, funkčnosť, inovatívnosť, kvalitu a predovšetkým na udržateľnosť a prínos pre životné prostredie. Každý prihlásený projekt bol posudzovaný nielen ako dielo, ale aj ako výsledok kolektívnej zodpovednosti všetkých účastníkov výstavby – od projektanta a statika po stavbyvedúceho a stavebný dozor,“ pripomína Ing. Jakubov.
Počas slávnostného večera sa na pódiu okrem víťazov objavili aj špičkoví umelci, Slovenskí symfonici pod taktovkou Adriana Kokoša zahrali výnimočne pre podujatie upravené symfonické verzie skladieb Miroslava Žbirku a kapely Depeche Mode, vystúpili aj speváčka Veronika Rabada, ktorá za svoju pieseň k filmu Piargy získala viacero medzinárodných ocenení a choreografiu predviedla majsterka sveta v scénickom tanci Noemi Muková.
Pozvaní hostia aj odborníci sa zhodli, že táto súťaž sa stane tradíciou, ktorá každoročne obohatí slovenskú stavebnú scénu o diela inšpirujúce súčasnú aj budúcu generáciu stavebných odborníkov.
Zoznam víťazov:
1. miesto ZŠ SNP Ostredková, Ostredková, Bratislava
2.miesto Telocvična pri ZŠ s MŠ v Modranke, Trnava
3.miesto Vinárstvo Lučan, Skalica
1. miesto Krytá tréningová hokejová hala, Poprad
2. miesto NORDCITY Obchodná, Žilina
3. miesto Polyfunkčný objekt KVP, Košice
1. miesto Rekonštrukcia termálneho kúpaliska Galandia, Galanta
2. miesto Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu Slovenskej národnej galérie v
Bratislave
3. miesto Pamiatková obnova kaštieľa vo Voderadoch
1.miesto Cyklolávka Hušták-Kráľová, Banská Bystrica
2.miesto Nový železničný most nad Nosickou priehradou Púchov-Považská Bystrica, 3.miesto Vážska cyklodopravná trasa, etapa Kotešoá-Žilina, most ponad rieku Váh v úseku 18
1.miesto Inovácia a modernizácia plavebných komôr na vodnom diele Gabčíkovo 2.miesto Rýchlostná cesta R2 Kriváň – Lovinobaňa, Tomášovce úsek Mýtna - Tomášovce
3.miesto D4/R7, Bratislava, Jarovce – Ivanka sever a Dunajská Lužná – Holice
Cena Rádia Slovensko: Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu Slovenskej národnej galérie v Bratislave
Cena verejenosti: Cyklolávka Hušták – Kráľová, Banská Bystrica.