Či už sú na vine ceny energií alebo nájmov, jedno je isté. Slovenským domácnostiam v posledných rokoch rastú výdavky. Podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky zaplatil vlani priemerný Slovák za bývanie, vodu, elektrinu a plyn o 161,3 eura viac než v roku 2021. Šetriť rozpočet je možné aj bez toho, aby sa rodina obmedzovala na základných potrebách. Náklady klesnú s výberom správnych úsporných žiaroviek aj vďaka pripojeniu elektrických zariadení na inteligentnú domácnosť.
S blížiacou sa zimou sa znižuje počet dní zaliatych slnkom. I napriek klesajúcim teplotám však nie je nutné strachovať sa z cien energií. Pozornosť je potrebné venovať južnej a juhozápadnej strane domu. Pri správnom zaobchádzaní a odstránení všetkého, čo slnku zbytočne tieni, môžu tieto plochy skleníkovým efektom získať až 50 % tepla, čo používateľ ocení najmä v zimných mesiacoch.
Úspory je možné docieliť aj vďaka vonkajšiemu tieneniu, ktoré sa inštaluje pred okenné sklo. Vonkajšie žalúzie a rolety sú nielen obľúbeným doplnkom a účinnou ochranou pred slnečným žiarením, v chladných mesiacoch môžu podporiť aj tepelnú izoláciu domu či bytu. „V domoch s vonkajšími roletami klesajú náklady na vykurovanie o 10 %. Aby bol účinok ešte vyšší, odporúčame používateľom pripojiť tienenie spolu so systémom vykurovania k takzvanej inteligentnej domácnosti. Intenzita sa potom môže automaticky regulovať s ohľadom na množstvo slnečného svitu a šetriť ďalšie náklady,“ vysvetľuje Petr Přichystal, marketingový manažér spoločnosti Lomax.
Až 40 % výdavkov domácností za elektrinu tvoria svietidlá. Ušetriť na svietení je pritom ľahké. Základom je odstránenie klasických vláknových a halogénových žiaroviek. Najlepšie riešenie ponúkajú úsporné žiarovky, ktoré majú dlhšiu životnosť a ušetria až 80 % energie. Ideálne je siahnuť po LED žiarovkách fungujúcich na princípe svetelnej diódy. Majiteľom slúžia až 50 000 hodín. Často majú aj moderné funkcie, ako je ovládanie hlasom alebo možnosť zmeny farby.
I svetlá je navyše možné pripojiť k zmienenej inteligentnej domácnosti. Vďaka inteligentnému systému sa rozsvietia len na pokyn pohybových senzorov a následne automaticky zhasnú. Nemôže sa tak stať, že by zostali rozsvietené niekoľko hodín. Ich stav je možné bezpečne ovládať cez mobilný telefón alebo tablet, výdavky tak zostanú bezpečne pod kontrolou.
Inteligentná domácnosť pomáha nielen so zabudnutými rozsvietenými svetlami, ale aj s dlho zapnutým televízorom alebo zbytočným prekurovaním všetkých miestností. Stačí len pár podobných situácií a množstvo spotrebovanej energie rýchlo stúpa. „Inteligentná domácnosť sa postará o to, aby bola spotreba za každých podmienok čo najnižšia. S komplexným systémom inteligentne riadenej domácnosti môžu klesnúť náklady za vykurovanie až o 30 %. V súčasnosti, keď sú ceny energií vyššie, tak ide o významné úspory,“ opisuje Petr Přichystal.
Pomocou inteligentnej domácnosti je možné pohodlne riadiť teplotu pre každú miestnosť nehnuteľnosti zvlášť. Teplotné senzory navyše spúšťajú a vypínajú kúrenie v určitom čase alebo podľa počasia. Ani účty za kúrenie sa tak tohto roku v zime nemusia stať strašiakom.
A aká je správna izbová teplota? Rodiny, ktoré chcú ušetriť, môžu znížiť izbovú teplotu na 18 až 19 °C. Ak si niekto chce dopriať väčší komfort, ľahko si vďaka inteligentnému systému prikúri napríklad v obývacej izbe, kde s blízkymi trávi najviac času, či v kúpeľni. Naopak, s ohľadom na zdravý spánok nie je vykurovanie v spálni často príliš nutné. Dôležité je aj správne zaobchádzanie s radiátormi. Zariadenie sa nesmie zakrývať a zároveň je potrebné, aby bolo umiestnené v dostatočnej vzdialenosti od okolitého nábytku.
Peniaze navyše stojí slovenské domácnosti aj elektronika, ktorá je 24 hodín denne v pohotovostnom režime. Takzvaný stand-by režim znamená, že je prístroj síce vypnutý, ale zároveň pripravený na rýchle spustenie. To väčšinou oznamuje rozsvietenou červenou diódou. Najlepším príkladom sú televízory, ktorých spotreba v pohotovostnom režime stojí najviac financií. V priemernej domácnosti spotrebujú spotrebiče v stand-by režime 500 kWh za rok, čo vyjde zhruba na 30 eur. Zariadenia by ste teda zo zásuvky mali vytiahnuť aspoň v čase, keď nehnuteľnosť opúšťate na niekoľko dní.
Text: Redakcia
Foto: Lomax