Pred kúpou vysnívaného domu sa zamyslite nad jeho umiestnením v širšom kontexte. Dôležitá je nielen samotná nehnuteľnosť, ale aj celá oblasť, v ktorej sa nachádza. Hovorí sa tomu dobrá adresa.
Ak hľadáte výhodnú kúpu, mali by ste hľadať najhorší dom na najlepšej ulici. Rozhodli ste sa a už ste ho kúpili, alebo ste ho zdedili po babičke? Gratulujeme vám k vlastnému bývaniu.
S najväčšou pravdepodobnosťou vás teraz čaká rekonštrukcia a premýšľate, kde začať. Rekonštrukcia sa môže týkať len jednej časti, napríklad kúpeľne a kuchyne, alebo môže ísť o vybudovanie obytného podkrovia, výmenu kúrenia, elektroinštalácie, výmenu okien či novú fasádu.
Rekonštrukcia elektroinštalácie a nová inštalácia elektrických rozvodov v novostavbách je v podstate to isté. Buď inštalujeme nové elektrické rozvody, alebo existujúce rozvody nahrádzame novými.
Základom pre realizáciu novej elektroinštalácie je vždy kvalitný projekt a elektroinštalácia je po jej realizácii ukončená potrebnou revíznou správou. Ako doplnkovú službu môže elektroinštalačná firma ponúknuť napríklad aj meranie intenzity osvetlenia, ktoré musí spĺňať požiadavky hygienických noriem aj v bežných obytných priestoroch.
Správny výber svetiel do domácnosti a ich umiestnenie je veľmi dôležité pre naše fyzické a duševné zdravie a najviac to vidíme na stave našich očí.
Biologické procesy v tele, nálada, schopnosť regenerácie, spôsob komunikácie a pracovný výkon sú tiež ovplyvnené (ne)vhodným osvetlením v domácnosti a inde.
Určite si teraz vybavíte rôzne prostredia, kde sa cítite dobre a kde ste naopak preťažení svetlom, alebo kde sa cítite nepríjemne a ste skoro unavení, pretože nemáte dostatok svetla.
Dobrý zrak potrebujete nielen pri práci na počítači alebo varení, ale aj pri voľnočasových aktivitách, ako je čítanie, pletenie, stavanie modelov atď. Na správne osvetlenie však nesmiete zabúdať ani pri sledovaní televízie, kde sa vaše oči môžu namáhať, ak nemáte správne podsvietenie.
Zohľadnite, ako budú jednotlivé svetlá spolu fungovať a aký dojem majú vytvárať. Funkčnosť a technické parametre sú základnými východiskami.
V obývacích miestnostiach zvyčajne používame centrálne svietidlo a do jednotlivých zón potom umiestňujeme ďalšie svietidlá podľa činností, ktoré tam vykonávame. V súčasnosti existuje aj tzv. inteligentné osvetlenie, ktoré sa dá nastaviť pomocou mobilnej aplikácie a dá sa meniť podľa vašich potrieb. Nezabudnite si nechať urobiť výpočet umelého osvetlenia.
Pri určovaní správneho množstva svetla vždy vychádzajte z veľkosti plochy miestnosti, ktorú vynásobíte odporúčaným výkonom osvetlenia.
V kuchyni potrebujete najlepšie svetlo pri kuchynskej linke, kde varíte a pripravujete jedlo. Kvalitné a jasné osvetlenie má veľký vplyv na to, ako bude výsledný pokrm chutiť a či doň skutočne dáte to, čo tam má byť. Platí to najmä pre koreniny, ktoré si pri zlom svetle môžete ľahko pomýliť.
Z týchto dôvodov odporúčame LED osvetlenie do kuchyne s pomerným výkonom 5W/m2. Typy LED osvetlenia možno ľubovoľne kombinovať a zakúpiť napríklad centrálne stropné LED svietidlo nad jedálenský stôl, osvetlenie kuchynskej linky, LED pásiky a bodové LED svietidlá tak, aby v súčte dosiahli požadovaný výkon.
V dnešnej dobe býva obývacia izba multifunkčnou miestnosťou, v ktorej sa vykonávajú rôzne činnosti. Tomu musí zodpovedať aj počet rôznych svietidiel, ktoré potrebujete v jednotlivých zónach.
Osvetlenie v obývacej izbe sa však väčšinou používa na vytvorenie príjemnej atmosféry pri relaxačných činnostiach a len niektorá jej časť sa využíva ako pracovňa, na čítanie alebo koníčky, ktoré si vyžadujú dobré svetlo.
V obývacej izbe sa odporúča použiť osvetlenie s výkonom 4-5 W/m2, t. j. ak máte obývaciu izbu s plochou 20 m2, budete potrebovať celkovo 75 až 100 W LED osvetlenia. Keďže v obývacej izbe trávite väčšinu času, zaobstarajte si pre túto miestnosť čo najúspornejší zdroj, pretože sa vám to oplatí, aj keď bude stáť o niečo viac.
Pri viacramenných lustroch postačí nižší výkon a tvar kompaktnej žiarivky alebo LED žiarovky podobné sviečkovej žiarovke. Hodiť sa budú aj LED bodovky či LED pásiky a nezabudnite ani na podsvietenie televízorov a stojacie lampy, ktoré sa dajú premiestňovať podľa potreby.
Potrebné osvetlenie voľte v závislosti od toho, či vaša spálňa slúži len na spanie, alebo má aj inú funkciu - zvyčajne ako šatník na odkladanie oblečenia, priestor na úpravu zovňajšku, niekedy ako pracovňa. Zvyčajne sa do spálne odporúčajú LED svetlá s výkonom 2 - 3W/m2. Ak máte napríklad spálňu s plochou 10 m2, vyberte si LED osvetlenie s výkonom 25 až 35W.
Do každej miestnosti si môžete zaobstarať iné svietidlá, napríklad nerozbitné svietidlá do detskej izby, svietidlá so senzorom pohybu do predsiene, vodotesné svietidlá do kúpeľne atď. Svietidlá sa delia aj podľa spôsobu inštalácie: stropné svietidlá, nástenné svietidlá, závesné svietidlá, stojacie svietidlá, stolné lampy a podhľadové svietidlá.
V posledných rokoch sa objavili nové poznatky z ďalšieho výskumu vplyvu svetla na ľudské zdravie. Pri výbere LED žiaroviek je preto vhodné zohľadniť ďalšie zdravotné a technické požiadavky nad rámec bežných odporúčaní.
Pri výbere LED žiarovky sa riaďte jednoduchým návodom, ktorý má tri body: umiestnenie, množstvo svetla a farebný tón svetla.
Na orientačný výpočet použite kalkulačka LED svetiel. Pomocou nej si môžete bleskovo vypočítať, koľko svetla doma potrebujete. Vyberte miestnosť, pre ktorú potrebujete zvoliť správny typ a počet LED svetiel.
Zadajte plochu miestnosti v m2 (dĺžka miestnosti krát šírka miestnosti). Na základe výsledku potom jednoducho vyberte LED osvetlenie s požadovaným výkonom.
Foto: 123led.sk