V oceľovo-betónových kompozitných konštrukciách zohrávajú šmykové konektory, navárané alebo vsadzované, kľúčovú úlohu pri spájaní betónovej dosky s oceľovými nosníkmi, ktoré poskytujú stabilitu a odolnosť celkovej konštrukcie. Pri nespriahnutom nosníku sa každá časť konštrukcie pod zaťažením správa samostatne. Oceľ a betón majú rôzne mechanické vlastnosti, a teda rôznu úroveň vnútorného napätia. Môže dôjsť k preklzu konca dosky a k jej poškodeniu.
Inštaláciou šmykových tŕňov medzi oceľovú a betónovú časť získame spriahnutý oceľo-betónový nosník. Tieto tŕne odolávajú šmykovej sile z rozdielu vnútorného napätia ohýbaných materiálov a prinášajú hlavný zisk: výrazne zvyšujú únosnosť a tuhosť dosky. Spriahnutý prierez má vyššiu odolnosť v ohybe v dôsledku väčšej časti vnútorného tlakového napätia, ktorú prevezme betón.
Najbežnejším typom šmykového konektora je šmykový tŕň s hlavou, ktorý je privarený k hornej prírube nosníka. Existujú však prípady, keď tento typ šmykového konektora nemusí byť vhodný a v týchto situáciách sa zákazníci, inžinieri a architekti snažia hľadať rôzne možnosti, aby splnili špecifické požiadavky projektu. V oceľovej kompozitnej konštrukcii pozostávajú šmykové konektory z oceľovej tyče s priemerom 19 mm so zväčšenou hlavou v hornej časti. Prvky sú privarené cez pásnicu k hornej časti oceľového nosníka. Proces zvárania zahŕňa vysoké požiadavky na výkon na zabezpečenie kvalitného zvaru, čím sa poskytuje vynikajúca pevnosť v šmyku pri zapustení do betónu v porovnaní s inými metódami.
Stručne povedané, šmykové konektory, či už zvárané alebo vsadzované, sú neoddeliteľnou súčasťou modernej oceľovej konštrukcie zabezpečujúcej prepojenie medzi betónovými doskami a oceľovými nosníkmi. Zákazníci, inžinieri a projektanti ocele majú pri výbere šmykových konektorov k dispozícii množstvo možností, pričom každá z nich ponúka iné a špecifické výhody v závislosti od požiadaviek projektu. Počas návrhu je dôležité zvážiť najvhodnejšiu možnosť, pretože to má vplyv na požadovaný počet a možnosť určiť, či je nosník navrhnutý ako kompozitný. Spoločnosť Hilti ponúka okrem samotného riešenia aj softvér pre výpočet spriahnutia, ktorý je dostupný v PROFIS Engineering v module Spriahnutie oceľ-betón.
Pre viac informácií navštívte ask.hilti.sk.