Prežili ste v blízkosti záhradného jazierka cez leto tie najkrajšie chvíle radosti? Malá vodná plocha na vašej záhrade rozjasnila okolie a prospela vašej nálade? To je skvelé. Avšak, užívať si tento luxus môžete za podmienok, ak sa o tento malý biotop dobre staráte. A práve teraz, pred príchodom zimy, to platí dvojnásobne.
Silné mrazy, sneh a vietor dokážu túto krásu veľmi rýchlo zničiť. Vy však môžete tomuto malému záhradnému jazierku jeho správnym čistením a zazimovaním pomôcť krutý režim prežiť. V našom článku sa dozviete ako?
Ako sa hovorí, od včasnej údržby sa odvíja zvyšok sezóny. Aby bol preto efekt dôležitého zazimovania záhradného jazierka správny, začnite s prípravou na chlad už počas jesene. Najlepšie je stihnúť všetko ešte pred nástupom chladného počasia, aby vám celú údržbu nekomplikovalo popadané lístie.
Listy časom klesnú na dno jazierka, kde vytvoria na jar ideálne podmienky hnilobnej vegetácie, ktorá povedie k zvýšeniu koncentrácie rašelinového plynu a amoniaku. Z tohto dôvodu sa voda zakalí, rastliny a ryby môžu uhynúť.
Lístie pritom môžete odstrániť ručne, sieťou, vysávačom alebo inštaláciou špeciálnej sieťky či plachty na hladinu jazierka.
Nielen kvalitná chémia do jazierka, ale aj rôzne špeciálne filtračné a čistiace zariadenia sú dnes súčasťou moderného vodného sveta na vašej záhrade. Aj tie treba pred silným mrazom a ťažkým snehom včas a adekvátne ochrániť. Ako ale zistíte, kedy je ten najvyšší čas?
Pozorne sledujte nočnú teplotu. Ak dosiahne 5 °C, všetky zariadenia, ak existujú, musia byť vypnuté a uložené v súlade s pokynmi. Filtre umyte a čerpadlá skladujte až do jari v miestnosti bez mrazu, úplne ponorené do vedra alebo nádrže s vodou. Tým sa zachovajú všetky funkcie týchto dôležitých zariadení.
Aj tá najmenšia „vodná farma“ potrebuje čistenie a údržbu. Navyše, čím je nádrž väčšia a hlbšia, tým je jednoduchšie sa o ňu starať, pretože tu prebieha prirodzená samoregulácia. Ak je jazierko menšie a viac plytké, musíte myslieť na to, že mráz bude mať väčšiu silu, vplyv a šance.
Jazierka, ktoré sú hlboké menej ako 1 m a majú objem 2 až 3 m3 v zime zmrznú, v štruktúre sa môžu objaviť praskliny alebo dôjde k jej deformácii. Aby ste si preto zbytočne nepoškodili veľkým mrazom jeho štruktúru, radšej ho vypustite a vyberte všetky rastliny a ryby.
Ak je hĺbka jazierka najmenej 1,5 m a objem je viac ako 20 metrov kubických, potom môže byť taká nádrž ponechaná na zimu bez odčerpania vody. Aby sa ale v zime jazierko tlakom mrazu „neroztrhlo“, spustite do jazierka prázdne uzavreté plastové fľaše (4-6 kusov). Aby sa ponorili, vložte ich do vrecka s nejakým závažím alebo ich čiastočne naplňte pieskom. Nechajte pár fliaš alebo plastových plechoviek plávať aj na hladine. Tlak ľadu nebude na steny jazierka tak silný.
Podobný efekt má aj niekoľko polienok dreva alebo gumených loptičiek, ktoré zabránia tomu, aby mrznúci ľad poškodil steny rybníka. Vaše jazierko sa vám za takúto starostlivosť na jar svojou krásou odvďačí.
Zdroj obrázka: Marek Hila/Shutterstock.com