Zelená energia v zimnom období

Fotovoltické panely predstavujú inovatívny spôsob výroby udržateľnej elektrickej energie, ale aj napriek svojej účinnosti sa v zimných mesiacoch stretávajú s niekoľkými výzvami. Zimná prevádzka fotovoltiky je ovplyvnená mnohými faktormi, ako je nižšia intenzita slnečného žiarenia, kratšia doba osvetlenia a prítomnosť snehovej pokrývky. Spoločnosť Energovision sa pozrela na niektoré problémy a ich možné riešenia.

Aj v zimnom období môže fotovoltika stále vyrábať zelenú energiu.

Zaujímavosti o fotovoltike v zime:

  • fotovoltické panely dokážu vyrábať elektrinu aj z rozptýleného svetla, keď je zamračené,
  • fotovoltické panely majú pri nižšej teplote vyššiu účinnosť,
  • a aj na Slovensku máme dostatok slnečného svitu, aby ste za rok ušetrili s fotovoltikou až 80% výdavkov za energie.

 

Často sa stretávame s názorom „Na čo nám je fotovoltika, keď v zime nič nevyrobí?“. To je však mýtus“, povedal Jozef Bódi, obchodný riaditeľ spoločnosti Energovision. Je pravda, že v mesiacoch od decembra po február je menej slnečných dní a oproti letu obvykle trávime viac času doma, kedy máme i vyššiu spotrebu elektriny, avšak, fotovoltika v tomto období pokryje približne 20% energetickej potreby domácnosti.

Fotovoltické panely a sneh

Sneh a námraza na fotovoltických paneloch môžu dočasne ovplyvniť ich účinnosť, ale obvykle neznamenajú vážny problém. Kvalitné panely sú konštruované aj pre extrémne poveternostné podmienky. Zvládnu záťaž až 5 400 Pa, čo pre predstavu zodpovedá 4 metrom hrubej vrstvy mokrého snehu.

Vedeli ste že…? V niektorých prípadoch môže sneh dokonca zvýšiť výkon panelov tým, že odrazí slnečný svit na povrch panelov, čo je známe ako „albedo efekt“.

Fotovoltické panely zvládnu záťaž snehovou pokrývkou.

Je potrebné odstrániť sneh z panelov?

Aby fotovoltika pracovala čo najlepšie, je dôležité dobre zvoliť stranu strechy aj sklon panelov. V Energovision navrhujeme sklon konštrukcie na 35 až 45 stupňov, čo je ideálne naklonenie panelov aj v zimnom období. Avšak, pri rovných strechách volíme sklon konštrukcie okolo 18 až 20 stupňov, aby sme zabránili deštrukcií fotovoltiky silným nárazovým vetrom. S vhodným sklonom fotovoltických panelov sa stávajú bez údržbové, pretože sa na nich vo väčšine prípadov vďaka gravitácií sneh neudrží.

Vedeli ste že…? Vďaka tmavej farbe sa panely zvládnu rýchlo ohriať, takže sa zbavia snehovej pokrývky rýchlejšie ako zvyšok strechy.

Ohrozuje nízka teplota výrobu energie?

Nízka teplota alebo dokonca mráz nemajú žiadny negatívny vplyv na fungovanie fotovoltiky. Pri fotovoltických paneloch je kľúčovým faktorom slnečné žiarenie, nie nízka okolitá teplota vzduchu. Aj pri nízkych teplotách a prítomnosti mrazu za slnečného dňa sú moderné fotovoltické systémy schopné efektívne generovať elektrinu. To znamená, že aj v chladných zimných dňoch môžu fotovoltické panely spoľahlivo vyrábať elektrinu, čo podčiarkuje ich schopnosť poskytovať udržateľný a spoľahlivý zdroj energie po celý rok.

Celkovo je ale dôležité si uvedomiť, že aj v zime môžu fotovoltické  panely stále vyrábať elektrinu, hoci nie v plnom výkone. Úplné zázraky samozrejme nerobia. Pri skutočne hustej hmle, daždi alebo intenzívnom snežení fotovoltika nevyrobí takmer nič“, dodáva Jozef Bódi.

Keď zima prináša výhody

Vedeli ste že…? Účinnosť fotovoltických panelov v zime rastie. Približne o 0,4% na každý °C. Nízka teplota pomáha priebehu fotovoltického javu, ku ktorému dochádza vo fotovoltických článkoch v paneloch.

Ako to?

Fotóny, ktoré dopadajú na fotovoltický článok, vyrážajú elektróny z obalu atómu kremíka, tie sa tak dávajú do pohybu. A čím rýchlejšie sa tieto elektróny pohybujú, tým viac elektrickej energie panely vyrobia. Celkový výkon panelu záleží na tom, aký je rozdiel energie medzi elektrónmi v kľudnom stave a v pohybe.

Pri nižších teplotách majú nehybné elektróny nižšiu energiu. Keď sú slnečným žiarením aktivované, je nárast ich energie vyšší. A tak je výkon fotovoltických panelov v zime vyšší, ako keby boli elektróny v kľudnom stave viac zahriate.

Investícia do fotovoltiky sa Vám vyplatí celoročne

Fotovoltika s Vami nebude iba v lete a ani iba v zime. Bude tu s Vami niekoľko desiatok rokov (fotovoltické panely sľubujú životnosť až 30 rokov). Preto sa pozerajte aj na jej výkon v širšej perspektíve, aspoň v súčte jedného celého roka. Koľko elektriny s ňou môžete vyrobiť a koľko peňazí môžete ušetriť?

My Vám to spočítame, stačí nás kontaktovať!

 

Energovision radí – využite vyrobenú energiu na maximum

Solárne panely nevyrobia toľko energie, aby ste boli 100% nezávislí na distribučnej sieti celý rok. Ale vyrobí toľko energie, že s ňou ročne ušetríte 80% nákladov za elektrinu.

Ako na to?

  • Ak Vaša domácnosť potrebuje viac energie, ako fotovoltiky dokáže vyrobiť, jednoducho ju načerpáte zo siete.
  • Ak vyrábate viac, než spotrebujete, prebytky uložíte do batérie a využijete ich neskôr (napr. večer po návrate z práce).
  • Hybridný fotovoltický systém (disponuje fyzickou batériou u Vás, ale súčasne je napojený aj do siete) chráni Vašu domácnosť pre výpadkami prúdu. Často k ním dochádza práve v zimnom období v dôsledku silných snežných búrok či nárazového vetra. To sú body pre fotovoltiku v zimnom období.
  • Prebytky z letného obdobia, ktoré nevyužijete ani prostredníctvom batérie, môžete odpredávať naspäť do siete. V lete totiž fotovoltika vyrobí až 200% elektriny, ktorú Vaša domácnosť nedokáže spotrebovať.

V súhrne tak s fotovoltikou nielen šetríte, ale dokonca zarábate. A to aj v prípade, že využijete zvýhodnený úverový produkt, ktorý Vám pomôže fotovoltické zariadenie prefinancovať“, dodáva Jozef Bódi.

Vyplatí sa fotovoltika práve Vám?

Aj napriek efektivite fotovoltiky, stále môžu existovať domácnosti, kde sa fotovoltika napriek všetkej snahe neoplatí. Je samozrejmé, že si klient chce byť pred veľkou investíciou do vlastnej elektrárne istý, či je pre neho skutočne vhodná a vedieť, ako rýchlo sa mu vrátia prostriedky, ktoré do nej vloží. Preto sme k Vám úprimní“, hovorí na záver Jozef Bódi.   

Naši skúsení experti na fotovoltiku Vám pomôžu.

  • Preberú s Vami, akú máte ročnú spotrebu elektriny, aby mohli navrhnúť fotovoltiku presne na mieru Vašim potrebám.
  • Dohodnú si s Vami obhliadku, či máte pre inštaláciu fotovoltiky vhodné podmienky.
  • Spočítajú Vám, akú investíciu budete musieť vynaložiť na celé fotovoltické riešenie, aká bude jeho návratnosť a koľko elektriny s fotovoltikou vyrobíte.

Chcete si urobiť predstavu ihneď? Orientačnú cenovú ponuku Vám vystaví náš online nástroj na fotovoltiku do jednej minúty.

Text a foto: Energovision