Zavlažovanie záhrady počas letných dní

Voda je neodmysliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Pre život ju potrebujeme my, zvieratá a aj rastliny. V týchto horúcich letných dňoch to platí dvojnásobne. Tak, ako naše telo potrebuje pre správne fungovanie vodu, tak ju potrebuje pre svoj rast aj záhrada. Preto je dôležité, najmä v týchto horúcich letných dňoch, pravidelne záhradu zavlažovať. No aj tu však platí, že všetkého veľa škodí. Rastliny zle znášajú sucho a škodí im aj premokrenie. Veľa vody spôsobuje odplavovanie živín a hnojív od koreňov a sťaží sa aj rozvádzanie kyslíka v pôde. Na veľké množstvo vody citlivo reagujú najmä trávniky. Mokrá pôda priaznivo vplýva na šírenie machov a aj slimákov, ktoré milujú vlhkosť. Na druhej strane, nedostatok vody spôsobí vädnutie a rastliny vstupujú do fázy tzv. odpočinku. To, že sa v nej vaše rastliny nachádzajú spoznáte podľa modravého zafarbenia. Ak táto etapa trvá pridlho, rastliny odumierajú.

Najprirodzenejším a teda pre rastliny aj najvhodnejším spôsobom zavlažovania je dážď. Nakoľko sa však naša krajina nachádza v oblasti, kde počas vegetačného obdobia nemôžeme dopredu predpovedať množstvo a pravidelnosť zrážok, pre zdravý vzhľad záhrady sa umelé zavlažovanie stalo nevyhnutnosťou. Každý kto vlastní záhradu dobre vie, že má na výber z dvoch možností. Buď sa rozhodne záhradu zavlažovať sám, teda za pomoci hadíc, krhiel či rôznych zavlažovacích pištolí, alebo sa rozhodne pre automatické zavlažovanie. Ak vlastníte malú záhradu, postačí vám aj ručné zavlažovanie. Takéto zavlažovanie vás pripraví o množstvo času a energie. Taktiež sa vám nikdy nepodarí rozmiestniť primerané množstvo vlahy na celú plochu, tak ako je to pri automatickom zavlažovaní.

Ak ste vlastníkom veľkej záhrady, ideálnym riešením je pre vás automatický zavlažovací systém. Ten vám ušetrí čas, a pri správnom návrhu a kvalitnom zariadení aj peniaze. Váš chrbát či ruky sa vám tiež nakoniec poďakujú. Na to, aby bola vaša záhrada stále krásne zelená, potrebujete rozliať na 1m2 trávnatej plochy okolo 4-6 litrov vody na deň. Táto rýchla doba však neumožňuje takú starostlivosť, akú si vaša záhrada vyžaduje. Automatické zavlažovanie dodá vašej záhrade požadované množstvo vody vždy v ten správny čas.

Dobu a konkrétne množstvo vody je možné nastaviť na riadiacej jednotke, resp. zavlažovacom počítači či zavlažovacích hodinách. Najoptimálnejší čas na zavlažovanie záhrady je skoro ráno. Vtedy je najchladnejšie a vlaha sa tak v pôde udrží dlhšie. Záhradu môžete zavlažovať aj večer, no môže sa stať, že pôda bude po horúcom dni taká prehriata, že sa z nej vlaha veľmi rýchlo stratí. Taktiež sa môže stať, že listy, ktoré ostanú v noci vlhké, napadnú rôzne hubové ochorenia alebo slimáky. Záhrada sa nemá v žiadnom prípade zavlažovať na pravé poludnie. Voda sa vtedy veľmi rýchlo vyparí a kvapky na listoch môžu pôsobiť ako lupy, čo by mohla byť príčina ich spálenia. Zavlažovanie ráno a večer pôsobí výborne aj na vegetáciu, pretože teplota vody je vtedy blízka teplote pôdy. Ak budete svoju záhradu pravidelne zavlažovať, odvďačí sa vám v podobe zdravých a krásnych rastlín, vyššej kvality trávnika či zvýšenou odolnosťou voči škodcom a rôznym chorobám.

Automatický zavlažovací systém

Ak sa rozhodnete pre automatický zavlažovací systém, máte na výber z dvoch možností. Buď dáte prednosť nadzemnému, alebo podzemnému systému. Vo všeobecnosti platí, že na malé trávnaté plochy stačí použiť mobilný nadzemný systém. Na väčšie plochy je vhodnejší podzemný zavlažovací systém. Ak sa rozhodnete pre nadzemný spôsob, získate mobilný systém, ktorý je možno kedykoľvek jednoducho premiestniť. Podzemný automatický zavlažovací systém nijakým spôsobom neobmedzuje pohyb po záhrade. Všetky jeho prvky sú umiestnené pod povrchom záhrady, teda po záhrade sa možno voľne pohybovať či športovať. Na podzemnom systéme sú pripojené výsuvné postrekovače. Tie sa po spustení prívodu vody pôsobením tlaku vysúvajú nad povrch.

Po skončení zavlažovania sa schovajú späť pod povrch. Automatický zavlažovací systém funguje na jednoduchom princípe. Základom automatického zavlažovacieho systému je zavlažovací počítač, poprípade zavlažovacie hodiny, ktoré si sami naprogramujete, v ktorý deň, koľkokrát za deň, v aký čas a ako dlho má zavlažovanie jednotlivých častí záhrady trvať. Automatický systém v tomto predstavuje veľkú výhodu, napríklad ak ste na dovolenke, alebo dlhšie nie ste doma. Pred odchodom z domu stačí nastaviť dané parametre, a o nič iné sa už nemusíte starať. Vaša záhrada bude zavlažovaná aj počas vašej neprítomnosti. Riadiaca jednotka dá vo vami nastavenom čase signál ventilom, ktoré vpustia vodu do jednotlivých častí systému, a nastane tak zavlažovanie cez postrekovače, ktoré sa vysunú nad povrch.

Pre automatický zavlažovací systém je možné použiť rôzne zdroje vody. Môžete sa rozhodnúť pre čerpanie vody zo studne, alebo zavlažovací systém napojíte na vodovod či dáte prednosť čerpaniu vody z potoka. Voda zo studne je pomerne lacným riešením, no môže vo zvýšenej miere obsahovať niektoré prvky a minerály, ktoré môžu mať zlý vplyv na rastliny, ale tiež aj na niektoré časti zavlažovacieho systému. V období sucha bývajú studne často prázdne, nakoľko zadržiavajú len povrchovú vodu. Najekonomickejším riešením je čerpanie vody z potoka. Najlacnejšie riešenie nemusí byť vždy aj tým najvhodnejším, a to najmä vtedy, keď si nie ste istí kvalitou danej vody.

Ak sa rozhodnete pre inštaláciu automatického zavlažovacieho systému, máte na výber z ponúk rôznych firiem. Každý automatický zavlažovací systém musí byť prispôsobený konkrétnej záhrade. Na vypracovanie cenového návrhu je potrebné pre pracovníkov danej firmy pripraviť plán záhady. Najideálnejším riešením je podklad od záhradného architekta, ktorý by mal mať označené všetky osadené plochy. Na návrh je potrebné určiť tiež zdroj vody. Ak odsúhlasíte návrh a cenovú ponuku firmy, prídu na váš pozemok pracovníci a začnú so samotnou inštaláciou. Vo všeobecnosti platí, že inštalácia na záhrade do 500 štvorcových metrov trvá od 2 do 4 dní.

Pri automatickom zavlažovacom systéme je jedinou nevýhodou, ktorá zvykne často odrádzať zákazníkov ešte pri rozhodovaní, vysoká obstarávacia cena a náklady spojené so samotnou inštaláciou systému. Aj napriek vysokej počiatočnej investícii, sa vám tieto peniaze neskôr vrátia v podobe ušetrenej vody a krásnej záhrady.
                                       
Text: Lenka Riganová
Foto: Agrovaria export-import s.r.o., Garden Top s.r.o.