Záhrada, ktorú vám v tomto článku predstavíme, je pre svojich majiteľov zeleným rajom. Ukazuje, ako sa pôvodne nevyužitá strecha môže stať oázou pokoja, biodiverzity a krásy. Všetkými jej zákutiami a procesom výstavby nás prevedie Ing. Ketrin Markovičová z Kreatívnych záhrad.
Minulý rok sme sa po prvýkrát prihlásili do súťaže Zelená strecha roka 2024 a v kategórii Rodinná zelená strecha sme sa umiestnili na 2. mieste. Nami realizovná intenzívna strešná záhrada sa rozprestiela na ploche 137 m² v obci Miloslavov.
Tento projekt a jeho následná realizácia boli pre celý náš tím zaujímavým spestrením našej práce.
Medzi hlavné požiadavky na priestor patrili terasa s prekrytím, vírivka a dostatočne veľký záhradný domček, do ktorého sa zmestí všetko potrebné, vrátane bicykla. Správne rozloženie prvkov v priestore bolo preto zásadné.
Naším zámerom bolo vytvoriť miesto, ktoré bude oázou pre jeho majiteľku. Pri projekcii nám ani nenapadlo, že tento priestor sa stane útočiskom aj pre vtáctvo. Snažili sme sa vytvoriť plnohodnotnú záhradu so všetkým, čo k nej patrí.
Pri návrhu sme použili myšlienku prírody, ktorá časom pohlcuje architektúru. Táto myšlienka sa najviac odzrkadľuje v horizontálnej rovine, ktorú reprezentuje úzka dlažba v modernom dizajne. Tento typ dlažby nadväzuje na modernú architektúru obytného domu. Pri vstupe je navrhnutá plná dlažba, ktorá sa smerom od domu postupne stráca vo výsadbe. Chceli sme zabezpečiť pohodlné a funkčné trasovanie, ale zároveň sme nechceli priznať chodníky, ktoré by tento pomerne malý priestor mohli zmenšiť.
Navrhnutý dizajn nám pomohol vytvoriť plochy, ktoré sú funkčné a pochôdzne, ale nepôsobia v priestore ťažko. V medzerách medzi dlažbou je použitý strešný substrát v kombinácii s pochôdznymi trvalkami a štrkom. Klientka inklinovala k čistejšiemu dizajnu a preto sme tieto rastliny používali len miestami a nie na celú plochu. Medzi použitými pochôdznymi trvalkami je aj dúška včasná (Thymus praecox Coccineus), ktorá vytvorila pekné bochníčky.
V pôvodnom návrhu sme rátali s pergolou pri fasáde obytného domu, pod ktorou bola navrhnutá plná dlažba. Klientka sa však rozhodla pre plnú strechu, aby mohla tráviť čas na záhrade aj počas menej priaznivého počasia. Tento nápad sa nám páčil a doplnili sme ho tým, že sme navrhli extenzívnu zelenú strechu s výsadbou rozchodníkov. Použitá bola hydroizolácia – EPDM, na ktorej je 300 g geotextília, 20 mm strešná nopová fólia, 300 g geotextília a 5 cm extenzívneho strešného substrátu Vulkatec. Rozchodníky boli rezkové, bez závlahy.
Ľavá strana altánku je zatvorená drevenými doskami kvôli vetru a oddeleniu od vedľajšieho obytného domu. V tejto časti sa tiež nachádza vyvýšený záhon zo smrekovca s výsadbou tieňomilných trvaliek.
Myšlienka prírody, ktorá pohlcuje architektúru, je použitá aj na vertikálach. Navrhli sme súbor pergol, ktoré na seba nadväzujú a jemne delia priestor. Keďže sme od začiatku rátali s návrhom väčšieho záhradného domčeka, bolo nutné ho do priestoru čo najprirodzenejšie začleniť. To sa nám podarilo vďaka tomu, že sme ho prepojili s altánkom pomocou pergoly. V rovnakom smere sú navrhnuté ďalšie tri pergoly, ktoré úzko súvisia s umiestnením vírivky. Chceli sme, aby výhľad z terasy smeroval na okrasný záhon s vodným prvkom.
Vírivka má byť oddelenou súkromnou časťou, v ktorej sa užívateľ bude cítiť príjemne a útulne. Preto je nad ňou navrhnutý súbor troch pergol s vistériou (Wisteria sinensis), ktorá dodá tomuto priestoru intimitu s dávkou romantiky. Na podporenie atmosféry sme navrhli a zrealizovali osvetlenie. Okrem klasického osvetlenia viackmeňových drevín sme navrhli aj umiestnenie bodového osvetlenia do samotných pergol, ktoré sa nachádzajú nad vírivkou. Večernú atmosféru dotvára aj osvetlenie popínavých rastlín na fasáde. Dodatočne sme do okrasných záhonov doplnili dizajnové svetlá vzhľadom pripomínajúce hríbiky.
Chceli sme, aby si tento priestor naša klientka mohla dotvoriť. Konštrukcia altánku a pergol umožňuje zavesenie záhradnej hojdačky, svetielok, zvonkohier a ďalších doplnkov.
Klientka si želala čo najviac potlačiť a schovať fasádu, teda architektúru bytového domu a preto sme túto požiadavku zohľadnili pri rozmiestnení jednotlivých prvkov. Polovicu fasády zakrýva terasa s altánkom a druhú polovicu zakrývajú výsadby. Na časť fasády sme vymysleli jednoduchú vertikálnu stenu s popínavými rastlinami. Konštrukcia pozostáva z dubového rámu s oceľovými lankami po ktorých sa ťahá popínavá hortenzia (Hydrangea petiolaris).
Do riešeného priestoru sa nám podarilo veľmi decentne umiestniť aj malú úžitkovú záhradu, v ktorej sa nachádzajú dva vyvýšené záhony na pestovanie zeleniny a bylinkový záhon.
Klientka si želala zvýšiť intimitu daného priestoru, a preto sa dodatočne zrealizovali aj okrasné záhony na atike, ktoré v konečnom dôsledku daný priestor ešte viac oddelili od okolitej výstavby.
Pretože sme od začiatku rátali s návrhom viackmenných drevín, museli sme vyriešiť otázku ich správneho výberu a umiestnenia. Pracovali sme s terénnymi modeláciami, ktorými sme docielili dostatočné navýšenie substrátu pre ne. Zároveň sme tak do priestoru dostali väčšiu dynamiku a prírode blízke tvary. Pri výbere konkrétnych druhov sme museli zohľadniť náročné podmienky strešnej záhrady. Muchovník Lamarckov (amelanchier lamarckii) je odolná a krásna drevina. Na jar zaujme bielymi kvetmi, v lete poteší chutnými plodmi a na jeseň prefarbí do teplých odtieňov. Javor Buergerov (acer buergerianum) sme umiestnili do viac zatienenej časti záhrady. Na jeseň očarí svojim zlatisto oranžovým a neskôr až žiarivo červeným olistením, ktoré na drevine vydrží veľmi dlho, často až do zimy.
Hydroizoláciu pripravila stavba. Následne sa položila 300 g geotextília, 20 mm strešná nopová fólia, 300 g geotextília. Použili sme intenzívny substrát – Vulkatec v hrúbke 10 – 50 cm. Substrát bol naočkovaný lesnými mikroorganizmami. Záhony sú bez mulču, ale v pochôdznych miestach je použitý čierny makadam 4/8. Konštrukčné prvky pergoly boli ukotvené do vopred prichystaných kotviacich prvkov podľa projektu, vykonaných stavbou. Dlažba bola ukladaná na terče. Plocha je zavlažovaná kvapkovou závlahou.
Zvolili sme trvalkové záhony prevažne skupinového charakteru. Ide o kombináciu krov, trvaliek a cibuľovín. Medzi hlavné kry patrí borovica horská (Pinus montana) a kalina obyčajná (Viburnum opulus Compactum), ktoré dopĺňajú trvalkovú výsadbu. Hlavným hitom jarnej fázy je kombinácia mliečniku mnohofarebného (Euphorbia polychroma) a pivonkového tulipánu (Tulipa Dream Touch). V lete vynikne spojenie levandule úzkolistej (Lavandula angustifolia Hidcote), žltej fakľovky (Kniphofia Sunningdale Yellow) a striebornej paliny (Artemisia Powis Castle). V záhonoch je tiež navrhnutá kostrava atlasská (Festuca mairei). Je to okrasná tráva kompaktného tvaru, ktorú dopĺňa cesnak guľatohlavý (Allium sphaerocephalon).
Autori projektu: Ing. Ketrin Markovičová, Ing. Marian Kurek / Kreatívne záhrady
Foto: Kreatívne záhrady