Všetko o vašej podlahe
Masívne drevené krytiny (palubovky, parkety), viacvrstvové drevené krytiny, laminátové podlahy, vinylové podlahy, podlahy z PVC, prírodné linoleum, prírodné korkové podlahy sú len príkladnou demonštráciou dnešnej rozmanitosti trhu. Účel a využitie miestnosti, kde má byť podlaha položená, napovie, aký typ materiálu sa do nej bude hodiť najviac.
Výber vhodnej podlahy do interiéru zväčša podlieha určitým požiadavkám. Najčastejšie skloňovanými atribútmi sú cena, vzhľad, odolnosť, použitý materiál. Prvé tri sú jasné aj laikovi. Zvolený materiál už však často poodkrýva nevedomosť koncového užívateľa. Materiál pritom výrazne ovplyvňuje vhodnosť výberu vašej podlahy.
Drevená podlaha očarí prirodzenosťou
Trend interiérového dizajnérstva v oblasti drevených podláh sa i naďalej uberá cestou prirodzeného vzhľadu. Svetoví výrobcovia preferujú olejované povrchy s dekormi zachovávajúcimi naturálny charakter dreviny. Drevená podlaha sa okrem výnimočného vzhľadu vyznačuje hrejivým povrchom, ktorý je príjemný na dotyk. Odolnosť sa rôzni od typu dreva. Drevo sa v porovnaní s laminátovou krytinou ľahšie poškriabe. Ak má byť podlaha vystavená takému riziku, napríklad prítomnosťou domáceho zvieraťa (mačka, pes), je vhodné voliť skôr tvrdšie dreviny ako napríklad dub, buk alebo exotické dreviny. Návrat drevených podláh k surovosti dreva a prirodzenému vzhľadu drevín sa ukážkovo podaril napríklad švédskemu výrobcovi Kährs s kolekciou Da Capo. Tá nadchne svojím neobyčajným vzhľadom, podtrhujúcim prirodzenú krásu hrubo opracovaného dreva. Pre sortiment deviatich vzorov sú charakteristické veľké suky a praskliny zapracované do štruktúry povrchu. Ochrannú vrstvu tvorí prírodný olej. Alternatívou masívnej vrstvenej drevenej podlahy sú dýhované drevené krytiny. Sú ideálne pre tých, ktorí preferujú reálny dizajn drevenej podlahy s dlhou životnosťou podlahy. Dýhované podlahy sa nedajú celoplošne brúsiť. Lakovaný povrch sa namiesto toho zmatňuje a následne prelakuje novou vrstvou laku.
Údržba olejovanej a lakovanej podlahy
Lakované a olejované krytiny majú v rámci ochrany povrchu svoje osobité špecifiká. Lak vytvára silnejšiu ochrannú vrstvu, ktorá slúži proti oderom. Olejovaná podlaha oproti tomu vytvára omnoho prirodzenejší pocit. Nie je na nej vidieť nanesená vrstva oleja, pretože počas aplikácie sa vpíja do dreva, kde časom vytvrdne, a tým zväčšuje tvrdosť nášľapnej vrstvy podlahy. Olejované podlahy vyžadujú väčšiu starostlivosť pri údržbe. Na rozdiel od lakovaných podláh opticky znesú viac škrabancov a iných mechanických poškodení, ktoré po pravidelnej údržbe nie sú vôbec viditeľné. Lakované i olejované podlahy je vhodné po čase kompletne prebrúsiť a opätovne nalakovať, naolejovať. Periodicita vždy závisí od stavu, údržby a užívania podlahovej krytiny. Každý užívateľ podlahy má iný pohľad na opotrebenie. Všeobecne však platí, že rekonštrukcia podlahy má zmysel, ak sa na podlahe začínajú viditeľne ukazovať „cestičky“ chôdze. V tomto prípade je vhodné podlahu prebrúsiť. Dokonalé obrúsenie, voľba kvalitných pracovných nástrojov sú nevyhnutnými asistentmi dobre odvedenej práce, preto sa radšej obráťte na odborníkov.
Renovácia drevených podláh
Radomír Shromáždil zo spoločnosti KPP SK sa venuje podlahám už mnoho rokov, počas ktorých získal nespočetne skúsenosti. Vždy odporúča obrátiť sa na špecializovanú podlahársku spoločnosť, ktorá má v tejto oblasti bohaté skúsenosti a je pre túto prácu vybavená potrebným náradím a technickým vybavením.
Laminát znesie viac
Ak pri voľbe materiálu podlahy zvíťazí laminát, treba rátať s tým, že oproti drevenej podlahe je chladnejší na dotyk a hlučnejší pri kontakte s cudzím predmetom. Chladnejší povrch je možné vyriešiť inštaláciou podlahového kúrenia, čím si užívateľ zabezpečí príjemný tepelný komfort.
Laminátové podlahy sa tiež vyznačujú klzkým a lesklým povrchom. Odborníci a predajcovia podlahových krytín radia zamerať sa pri výbere laminátovej podlahy na vyššiu triedu záťaže. Odolné krytiny nesú vrchnú vrstvu z vysokotlakového laminátu, na rozdiel od lacnejších variantov, kde dominujú melaminové krytiny. Vysoko kvalitné lamináty môžu byť dokonca potiahnuté špeciálnou vrstvou živice so zvýšenou ochrannou funkciou. Konečná cena laminátových krytín sa odvíja aj od pridanej hodnoty ako napríklad antistatický, antibakteriálny povrch, ochrana proti vlhkosti, impregnácie hrán, či použitie „V“ drážok pre pôsobivejší vzhľad. Odborné konzultácie ohľadom vhodného výberu dnes poskytujú všetky dobré špecializované maloobchodné siete. Údržba laminátu vyžaduje skôr suché zaobchádzanie. Na mokré vytieranie by mali byť použité špeciálne čistiace prostriedky pre laminátové podlahy alebo PH neutrálne prostriedky, ktoré nenarušujú povrch krytiny.
Vinylová podlaha
Ak hľadáte podlahovú krytinu praktickú, vysoko odolnú a zároveň esteticky pôsobivú, potom je tu práve pre vás vinylová krytina. Krytina je rozmerovo stála, odolná voči pôsobeniu svetelného žiarenia, pokladanie krytiny je vďaka vybaveniu mechanickým zámkovým spojom uľahčená a urýchlená. Predpokladom je suchý, rovný a celkom čistý povrch, všetky pôvodné krytiny musia byť dopredu odstránené. Podlaha pri inštalácii nevyžaduje žiadne ďalšie špeciálne podložky. Vinylová podlaha môže byť využitá aj pri podlahovom vykurovaní. Veľmi obľúbené sú najmä vzory imitujúce dreviny a imitácie kameňa. Vinylová podlaha je správnou voľbou v prípadoch, ak užívateľ odmieta klasické PVC, koberce alebo laminátovú krytinu. Výluka sa týka i drevenej podlahy z častých obáv o potrebu jemnejšieho zaobchádzania, náročnejšiu údržbu a v neposlednom rade i väčšie obstarávacie náklady. Elastický povrch krytiny garantuje užívateľom tichosť. Podlaha výborne odoláva vlhkosti, čo ju predurčuje vládnuť i v miestnostiach ako sú napríklad kúpeľňa alebo kuchyňa. Absolútnou novinkou je celovinylová podlaha DESIGNline Connect Stars. Vzory podlahy, prevažne imitujúce štruktúru kameňa, vnášajú do začínajúceho sa roku sviežosť nadčasovej zmeny. Kolekcia sa vyrába v záťažovej triede 23/31, preto sa hodí najmä do bytových priestorov. Výrobca ponúka i kolekciu DESIGNline Connect Bacana STARS, ktorá sa vyrába vo vyššej záťažovej triede 33/42, čo umožňuje pokladať ju i do komerčných priestorov.
Text: redakcia v spolupráci s KPP SK
Foto: KPP