Nenechajte sa vykradnúť pred dovolenkou!
Každoročné štatistiky Policajného prezídia SR sú na nešťastie dôkazom rovnakej skutočnosti, a to, že počas dovolenkových mesiacov v roku sa počet krádeží v bytoch a domoch zvyšuje. Ľudia si neuvedomujú, že prázdny byt je lákadlom pre podomových zlodejov. Ak po návrate nechcete prísť do vybieleného bytu, je potrebné si byt
zabezpečiť.
Aká je najúčinnejšia ochrana proti vlámaniu?
Najčastejšie sa zlodeji vlámu cez vchodové dvere, preto najúčinnejšou ochranou proti vlámaniu sú kvalitné bezpečnostné dvere s certifikovanou odolnosťou proti vlámaniu. Pozor! Nenaleťte na predaj falošných bezpečnostných dverí! V poslednom čase je čím ďalej tým viac prípadov, keď ľudia boli vykradnutí cez zamknuté nekvalitné „akože bezpečnostné dvere“. Pribúda ľudí, ktorí chceli „ušetriť“ a chceli „lacné bezpečnostné dvere“, avšak boli vykradnutí. Napr. v Michalovciach boli falošné bezpečnostné dvere otvorené bez poškodenia. Neznámy páchateľ sa dostal do bytu cez zamknuté falošné „bezpečnostné“ dvere, vošiel dnu a vzal 80 mobilných telefónov, 3 tablety. Nepohrdol ani šiestimi tisíckami eur v hotovosti, zobral aj kufor a cestovnú tašku. Majiteľovi spôsobil škodu vo výške 41 060 eur. Michalovský vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci zločinu krádeže. „Po páchateľovi a odcudzených veciach polícia pátra“, uviedol košický policajný hovorca Alexander Szabó.
Ak si kúpite pravé bezpečnostné dvere s certifikovanou odolnosťou proti vlámaniu a montáž vykoná odborník preškolený výrobcom, nielenže si ušetríte dvojitú výmenu dverí, ale máte dvere na celú generáciu. Pritom byt môžete mať dobre zabezpečený veľmi rýchlo, napr. SHERLOCK má najžiadanejšie modely k dispozícii v expresnom režime – dodanie vrátane montáže už do 5 až 10 pracovných dní od objednania.
Ako rozoznať falošné bezpečnostné dvere, ktoré môžu byť prekonané za 20 sekúnd ?
Sú to každé dvere, ktoré predávajú ako bezpečnostné, ale nemajú certifikát odolnosti proti vlámaniu podľa EN 1627. Odborníci v súčasnosti odporúčajú minimálne 3. bezpečnostnú triedu, kde dvere musia odolať napr. aj dlhému páčidlu a dvojnásobnému tlaku ako v 2. triede.
Ako si overiť bezpečnostnú triedu?
Na certifikáte, ak tam nie je uvedená bezpečnostná trieda dverí, môže ísť o falzifikát (pýtajte si certifikát v jazyku, ktorému rozumiete).
Na výrobnom štítku, keď vám privezú dvere, si overte predajcom uvádzané vlastnosti dverí (bezpečnostnú triedu, protipožiarnu odolnosť) a krajinu pôvodu.
Ako posúdiť a správne si vybrať bezpečnostné dvere? Na čo si dať pozor?
-
Zrátajte si výhody a vlastnosti dverí v pomere k cene.
-
Najdôležitejšia vlastnosť je bezpečnostná trieda, doložená platným certifikátom podľa EN 1627, odborníci odporúčajú min. 3. bezpečnostnú triedu. Ak v certifikáte nie je uvedená bezpečnostná trieda dverí, môže ísť o falzifikát.
-
Pozor! Nie je dôležitý bod do podlahy, ani do všetkých strán, ani uchytenie pántov, ani hrúbka dverí, ani počet uzamykacích bodov! Rozhoduje bezpečnostná trieda dverí. Norma EN 1627 popisuje, aké namáhanie musia bezpečnostné dvere vydržať, v tej ktorej bezpečnostnej triede, pretože dôležité je, či sú funkčné a či zastavia zlodeja. Ako to konštrukčne výrobca zabezpečí a vyrobí, ostáva jeho know-how. Pozor! Falošným bezpečnostným dverám nepomôže ani veľký počet istiacich bodov, dajú sa prekonať za niekoľko sekúnd (pozrite si videá – testovanie bezpečnostných dverí políciou na www.sherlock.sk ).
-
Overte si na certifikáte nepriezvučnosť dverí ( 37, 39 alebo 42 decibelov).
-
Skontrolujte, či je na dverách tesnenie a protipožiarna páska (v polodrážke dverí).
-
Zvážte možnosť zdvojeného tesnenia – ak je tesnenie aj na dverách aj na zárubni, znižuje ešte viac prienik hluku, vzduchu (pachov) a únik tepla.
-
Protipožiarna odolnosť – okrem protipožiarnej pásky by mali mať dvere špeciálnu protipožiarnu výplň, protipožiarna úprava chráni životy a majetok a pri vzniku požiaru pôsobí ako bariéra šírenia požiaru.
-
Na výrobnom štítku si overte predajcom uvádzané vlastnosti dverí (bezpečnostnú triedu, protipožiarnu odolnosť) a krajinu pôvodu.
-
Ak vám predajca slovne opisuje vlastnosti dverí a nevie ich preukázať certifikátmi (v jazyku, ktorému rozumiete), ak dvere nemajú výrobný štítok, na ktorom by ste si skontrolovali uvedené vlastnosti dverí, treba byť obozretný.
-
Overte si, či firma poskytuje NON STOP servis 24 hod. denne aj cez víkendy, v noci, napr. pri strate kľúčov, pri zabuchnutí a pod.
-
Nenaleťte na „lacnejší“ predaj dverí bez účtenky a bez dane. Ak vás cez takto kúpené „neprekonateľné“ dvere vykradnú a nebudete mať doklad o kúpe, nedomôžete sa svojich práv.
-
Chcete ušetriť? Mnohí zákazníci, ktorí si kúpili lacné „akože bezpečnostné dvere“, ich teraz vymieňajú, lebo boli vykradnutí, alebo sa im dvere rosia, hrdzavejú, vlhnú, plesnivejú, nelícujú, prefukuje cez ne, uniká teplo alebo je počuť hluk. Ak si kúpite kvalitné bezpečnostné dvere s certifikovanou odolnosťou proti vlámaniu, ušetríte si dvojitú výmenu dverí a máte kvalitné dvere na celú generáciu.
-
Nepomýlite sa, ak stavíte na overeného skúseného výrobcu, najlepšie na najpredávanejšiu značku, pretože keď niečo ľudia kupujú, tak to bude pravdepodobne naozaj dobré, lebo kvalitu a výhodnosť kúpy preverilo veľké množstvo zákazníkov pred vami.
-
Nenaleťte na obchodnícke triky. Najťažšie je rozoznanie faktov od zavádzajúcich informácií. Buďte obozretní, ak predajca opisuje svoje produkty ako Neprekonateľné, ak normálny bezpečnostný zámok nazýva „trezorový“, ak normálne „kukátko“ nazýva „bezpečnostné“ a pod. Môže isť iba o obchodnícke triky v snahe získať zákazníka aj za cenu nekorektných informácií či poloprávd. Môže to naznačovať málo korektnosti, úprimnosti a otvorenosti firmy voči zákazníkovi.
Tipy, ako neupútať záujem zlodejov
Nezaťahujte závesy a rolety na oknách – zlodeji budú vedieť, že byt je opustený
a vy nie ste doma.
Na poštovú schránku je lepšie dať priezvisko bez titulu a v množnom čísle, aj keby ste žili práve sami.
Poproste susedov alebo dobrých priateľov, aby vám počas neprítomnosti pravidelne vyberali doručenú poštu
v schránkach a skontrolovali neporušenosť bytu. Podľa preplnenej schránky by si vás mohol zlodej vytipovať.
Počas neprítomnosti si doručovanie poštových zásielok môžete nechať za poplatok pozdržať alebo doposielať na inú, vami uvedenú adresu. Na doručovacej pošte treba požiadať o takýto špeciálny spôsob „dodávania“ zásielok.
Ak pred vycestovaním zveríte niekomu kľúče od svojho bytu, dobre zvážte spoľahlivosť a dôveryhodnosť tejto osoby.
Cudzím ľuďom zbytočne nerozprávajte o tom, že idete preč a na ako dlho. Je lepšie nepísať na váš blog alebo na Facebook, kde a na ako dlho odchádzate. Automatická odpoveď e-mailovej schránky o vašej neprítomnosti môžu o prázdnote vášho príbytku prezradiť viac, ako by ste chceli. Nemôžete si byť istí, kto sa k takýmto informáciám môže dostať.
Nenechávajte kľúče na „dohodnutých“ miestach (v kvetináči, pod rohožkou...), práve tam zlodeji hľadajú. Často sa stáva, že pred vlámaním najprv pozorujú vaše zvyky.
Je dobre si kúpiť časový spínač, ktorý je potrebný na to, aby sa večer rozsvietili svetlá, aby byt nevyzeral opustený. Časový spínač s pevným alebo náhodným programom môže nasimulovať vašu prítomnosť v domácnosti. Automatické rozsvecovanie osvetlenia, či spustenie rádia môže byť vhodným maskovacím manévrom. Použiť možno aj bezdrôtovú náhradu nástenného vypínača s funkciou náhodného spínania, alebo súmrakový spínač.
Veľmi dobrou pomôckou je aj silné halogénové osvetlenie s pohybovým snímačom namontované nad všetkými vstupnými dverami do domu. Prenikavé svetlo upozorní na pohyb pri zadných dverách vo dvore a odplaší nesmelého vlamača.
Pomôcky k vlámaniu ako rebríky, stoly, smetné nádoby a pod. nenechávajte voľne prístupné pre zlodejov. Poodkladajte z voľného priestranstva záhradné náradie, pozamykajte hospodárske budovy, pozatvárajte všetky okná a uzamknite aj pivnicu.
Cennosti – zlato, šperky, cenné obrazy, zbierky mincí, známok a dokumenty nenechávajte v prázdnom byte. Zotrieďte zmluvy, rodné listy, doklady o vzdelaní, bankové dokumenty a všetko, čoho duplikáty by ste v prípade straty alebo zničenia žiadali s vypätím síl. Uschovajte dokumenty a cennosti v bytovom trezore, dnes existujú aj malé, cenovo dostupné certifikované trezory, je však potrebné ich dobre ukotviť.
Ak doposiaľ nemáte poistenú nehnuteľnosť a vybavenie domácnosti, mali by ste to zvážiť. Preverte si či zabezpečenie vašej domácnosti zodpovedá požiadavkám poisťovne a ktoré predmety vybavenia je potrebné poistiť samostatne.
Pred odchodom skontrolujte riadne uzamknutie dverí. Najčastejšie sa zlodeji vlámu do bytu cez vchodové dvere, preto najúčinnejšou ochranou vášho bytu sú bezpečnostné dvere s certifikovanou odolnosťou proti vlámaniu.
Text: s odbornou spoluprácou spol. Sherlock
Foto: Sherlock