S letom sme sa rozlúčili a teraz prežívame prípravu na zimu. Prichádzajú dni opadávania stromov, sychravého počasia a nedostatku slnka. Dni sa každým ďalším dňom skracujú a o niekoľko týždňov budeme v našich príbytkoch svietiť po väčšinu dňa. Dospeláci môžu mať miernu výhodu v tom, že po príchode z práce domov uprednostnia ticho a prítmie. Ale čo naši školáci? December a január je obdobie pred polročným vysvedčením a deti majú práve vtedy najviac učenia. Viete aké osvetlenie je najvhodnejšie pre ich dobrý zdravotný stav a sústredenosť pri domácom štúdiu?
Je dokázané, že umelé osvetlenie v interiéri pôsobí na ľudské telo a psychiku. Farba svetla vplýva priamo na aktivitu mysle, zlé rozloženie svetla môže poškodzovať zrak a slabé alebo príliš silné žiarivky spôsobujú bolesti hlavy. Pri deťoch platia tieto vplyvy vo zvýšenej miere. Mladší organizmus je omnoho citlivejší a dokáže vnímať oveľa viac nesprávne vibrácie v miestnosti, preto je potrebné dbať na vhodné osvetlenie v detskej izbe. Takto nielen ochránite zdravie dieťaťa, ale podporíte aj zlepšenie jeho študijných výsledkov.
Pri výbere tých najvhodnejších svietidiel sa držte niektorých osvedčených postupov.
Nie je celkom správne myslieť na najnižšie ceny a podľa toho nakupovať, aj keď určite neplatí, že najkvalitnejšie musí stáť najviac. Zvoliť si zlatú strednú cestu splní svoj účel
a zároveň nepotrápi rodinný rozpočet. Existuje niekoľko bodov, ktorých sa pri kúpe držať.
Vek – Nebolo by vhodné vystavovať najmladšie ročníky osvetleniu s extra silným výkonom.
Nábytok v izbe – Čo konkrétne chcete zvýrazniť v detskej izbe, čo by ste zas chceli trošku zneviditeľniť? V ktorej časti je posteľ a kde je umiestnený písací stôl? Ak si odpoviete na tieto otázky, budete presne vedieť aké osvetlenie zvoliť a ako ho rozložiť po miestnosti.
Rozloha miestnosti – Veľkosť detskej izby je veľmi dôležitá pre správne rozostavenie svietidiel. Tie musia osvetľovať priestor vyvážene a nikde by nemalo byť vidno tienenie.
Typ dieťaťa – Pri voľbe osvetlenia myslite aj na charakter Vašej ratolesti. Povahové črty, obľúbené činnosti alebo nadanie na vybrané školské predmety je možné spojiť s typom svetla.
Detská izba býva viacfunkčnou miestnosťou. Slúži ako herňa, pracovňa a spálňa zároveň. Tomuto spektru činností treba prispôsobiť aj osvetlenie. Preto je vhodné, ak skombinujete viac druhov svietidiel a rozostavíte ich do rôznych častí izby. Ako základné svetlo sa už tradične používa centrálny luster, ktorý je vhodný iba s doplňujúcim osvetlením. Luster dokonale nahradia najnovšie závesné svietidlá s rozptylom po izbe. Pri najmladších ročníkoch zapojte lampičky so zábavnými motívmi. Pri učení potešia a zaručene navodia lepšiu atmosféru. Pre spokojnosť pri štúdiu nezabúdajte na pracovný stôl! Na ňom nesmie chýbať polohovateľné svietidlo oproti ruke, s ktorou dieťa píše. Zdroj svetla nemá vyčnievať a zo strany by ste ho nemali vidieť. Stolné osvetlenie treba zladiť s centrálnym osvetlením izby, aby oči po ukončení štúdia prudko nezmenili intenzitu viditeľnosti. Ako menej agresívne na zrak a takisto aj peňaženku poslúžia úsporné svietidlá. Pri umiestňovaní svietidiel sa poraďte s dieťaťom, nech povie či mu svetlo vyhovuje.
Pokiaľ sa nechcete pustiť do výberu samostatne, môžeme odporučiť služby bytového dizajnéra, ktorý navrhne ideálny typ osvetlenia. Nielenže ušetrí čas, ale dokáže vytvoriť schému vhodného rozmiestnenia po priestore. Váš školák bude študovať pri kvalitnom osvetlení, ktoré mu pomôže udržať sústredenosť pri učení aj v unavujúcich zimných dňoch.
Text: Róbert Bosák
Foto: DONOR Group, s.r.o.