Útulná a vzdušná obývačka

V mnohých domácnostiach prebieha celý spoločenský život v obývačkách. Obývacie izby sú miestnosti, kde sa stretáva rodina, návštevy, či len tak oddychuje pri knižke alebo dobrom filme. Je to miestnosť, kde trávime veľa aktívneho času a rovnako miestnosť, ktorá robí snáď najväčší dojem na našich hostí. Jej zariadenie rozhodne netreba brať na ľahkú váhu.

Veľkou otázkou modernej architektúry aj interiérového dizajnu je spojenie kuchyne s obývačkou. Aktuálne trendy hovoria práve v prospech spojenia týchto dvoch miestností a ich zástancovia argumentujú funkčnosťou. Spojenie kuchyne a obývačky ale často vyplýva predovšetkým z priestorových možností bytu, teda dispozície. Tá podlieha tvaru budovy a predstavám developera a architekta. Ak staviate dom, záleží skôr od osobných preferencií a toho, čo najlepšie vyhovuje budúcim obyvateľom nehnuteľnosti – je rozdiel, či v domácnosti býva jeden človek, alebo rodina s niekoľkými deťmi.

Už pred zariaďovaním musíme mať jasno v akom štýle bude miestnosť zariadená, kto v nej bude tráviť čas a aké sú zvyky budúcich obyvateľov. Víkendové, či prechodné sídla majú iné nároky ako domácnosť v ktorej žijete väčšinu roka. Foto: Štúdio Farmafatal

 

Kuchyňa aj obývačka sú dennými priestormi domácností a prebieha v nich veľká časť života. Ak sú miestnosti prepojené, môže rodina tráviť voľné chvíle spoločne a domáci sa môžu venovať návšteve aj pri príprave pohostenia. Zároveň získa interiér väčší a vzdušnejší priestor, čo rozhodne patrí medzi najväčšie pozitíva tohto riešenia. Toto spojenie ale prirodzene so sebou prináša aj nevýhody. Tou najväčšou je hluk a zápach, ktorý vzniká pri varení a drobné čiastočky oleja, ktoré sa odparujú a usádzajú na nábytku. Netreba zabúdať ani na zvuky umývačky, digestora, mikrovlnky, či práčky. Rovnako je hneď vidieť aj neporiadok po varení, či iné nečistoty, o ktoré v kuchyni núdza nebýva. Spojením kuchyne a obývačky tak získate ďalšiu miestnosť, ktorú musíte pravidelne udržiavať v najlepšom stave, aby ste prípadných hostí mohli usadiť bez zlého pocitu.

Zachovať pocit vzdušnosti obývacieho priestoru môžete aj pomocou napojenia jednoduchého nábytkového bloku s plnými dverami ku kuchynskej zostave. Správnou kombináciou farebnosti a materiálov potom môžete dostať do obývačky dostatočné množstvo zatvorených

Hrajte sa s priestorom

Kým pristúpite k samotnému zariaďovaniu a nakupovaniu nábytku, je potrebné, aby sme mali presnú predstavu, ako bude miestnosť vyzerať. Musíme mať jasno v akom štýle bude miestnosť zariadená, kto v nej bude tráviť čas a aké sú zvyky budúcich obyvateľov. Samozrejme, nesmieme zabúdať ani na to, či priestor spojíme s kuchyňou, alebo nie. To všetko by malo byť v návrhu zohľadnené. „Pri spojení kuchyne a obývacej miestnosti je potrebné dbať na dostatočné plochy jednotlivých funkcií a zorganizovať priestor tak, aby si tieto plochy vzájomne neprekážali a dobre sa dopĺňali,“ vysvetľuje Ing. Arch. Katarína Varsová zo štúdia Formafatal.

Ak preferujete aspoň čiastočne oddelenú kuchyňu a nemáte pre ňu samostatnú miestnosť, môžete sa skúsiť pohrať s umiestnením vysokého bloku kuchyne alebo posuvného panelu v priestore. Viete tak dosiahnuť aspoň čiastočné oddelenie kuchynskej časti od zvyšku obývacej miestnosti. Elegantným riešením môže byť v tomto smere aj umiestnenie priehľadnej knižnice do priestoru, ktorým vytvoríte polotransparentné oddelenie oboch priestorov. Menej štandardným, no o to viac hravým riešením, je oddelenie priestorov závesom z kvalitnej látky.

Vzdušnosť

Kľúčovým atribútom pri zariaďovaní obývačky je vzdušnosť. Obývačka by nemala pôsobiť preplnene a mala skôr ponúkať pocit dostatočného priestoru pre život. Základom je umiestnenie primerane veľkých kusov nábytku a ponechanie dostatočného priestoru. „Zachovať pocit vzdušnosti obývacieho priestoru môžete aj pomocou napojenia jednoduchého nábytkového bloku s plnými dverami ku kuchynskej zostave. Správnou kombináciou farebnosti a materiálov potom môžete dostať do obývačky dostatočné množstvo zatvorených úložných priestorov a nemať pocit preplnenosti priestoru,“ radí architektka Katarína Varsová.

Pri spojení kuchyne a obývacej miestnosti je potrebné dbať na dostatočné plochy jednotlivých funkcií a zorganizovať priestor tak, aby si tieto plochy vzájomne neprekážali a dobre sa dopĺňali. Foto: Štúdio Formafatal

Dominancia a detaily

V obývačke by mal byť ideálne jeden dominantný prvok, ktorý v priestore vyniká a sústredí na seba pozornosť. Dôležitý prvok môže byť čokoľvek výrazné a zaujímavé, čo v sebe nesie odkaz alebo myšlienku, okolo ktorej je spravený zvyšok zariadenia. Takýmto prvkom môže byť krásna drevená komoda, či knižnica, ale aj mäkká, pohodlná pohovka alebo police s dekoráciami či fotografiami. Jednoducho čokoľvek, čo má potenciál upútať pozornosť. „Veľmi silný odkaz predstavujú solitéry z masívneho dreva. Svojou vôňou a pevnosťou majú vysoký potenciál zaujať už na prvý pohľad. Ak masívny nábytok vyniká aj moderným a nadčasovým dizajnom, hodí sa do väčšiny interiérov. Aby tak vzácny kus nábytku ale vznikol, je potrebný nápad talentovaného dizajnéra a ruky skúseného výrobcu s dlhoročnou tradíciou,“ približuje Slavomír Alžbetkin, výkonný riaditeľ výrobného družstva Javorina.

Tak ako je pre zariadenie dôležitý výrazný prvok, tak sú dôležité aj detaily. Pomocou nich viete dotvoriť atmosféru, či zvýrazniť niektoré časti priestoru, ktoré by možno inak až tak veľmi nezaujali. Kombináciou textilných materiálov môžete zas podporiť útulnosť. Veľkej obľube sa v ostatných rokoch tešia napríklad poťahy a látky zamatového vzhľadu. Dotvoriť môžete priestor aj pomocou zelene. Okrem okrasných rastlín sú v priestoroch kuchyne zaujímavou možnosťou aj bylinky ako napríklad bazalka, oregano, koriander, či pažítka alebo petržlenová vňať. Oživia nie len priestor, ale aj chuť jedla.

V jednoduchosti je krása. Dubový masív a nadčasový dizajn vytvárajú jedinečné spojenie, ktoré zaujme v každom interiéri. Foto: Javorina

Hra svetla

 

Mnohí interiéroví dizajnéri dávajú obrovský dôraz na zdroje svetla. Okrem stropných svietidiel sú často používané aj stolné svietidlá a lampy na čítanie, no v moderných interiéroch zaujmú aj nepriame zdroje svetla, či svetelné objekty. Hru svetiel oceníte predovšetkým počas dlhých zimných večerov, kedy pomôžu dotvoriť príjemnú, komornú atmosféru. Svietidlá môžete vybrať z prakticky nekonečného sortimentu v špecializovaných obchodoch. Aj napriek obrovským možnostiam ale volia interiéroví dizajnéri a architekti možnosť výroby vlastného svietidla, ktoré dokonale zohľadňuje špecifiká priestoru, či ideový zámer. Svietidlá na mieru sú často úlohou pre skúsených remeselníkov a pravdepodobne si za ne aj poriadne priplatíte, no odmenou vám bude jedinečný detail, ktorý zaručene pritiahne oči každej návštevy.

Veľmi silný odkaz nesú solitéry z masívneho dreva. Svojou vôňou a pevnosťou majú vysoký potenciál zaujať už na prvý pohľad. Foto: Javorina

Nebojte sa experimentovať

Ak vám nechýba odvaha a hľadáte menej štandardné riešenia, nenechajte sa odradiť okolím. Vôbec sa napríklad nemusíte báť ani kombinácie podlahy z cementovej stierky, či terasových platní a sýtejších, tlmených farieb na stenách, a ani čiernych prvkov v interiéri. Vytvoriť útulný interiér sa dá aj napriek zažitým predsudkom a stereotypom predovšetkým kombináciou napríklad masívneho dreveného nábytku, textílií, kobercov a vhodne zvoleného osvetlenia.

Text: Juraj Vedej v spolupráci s Ing. arch. Katarínou Varsovou