UŠETRITE SI PROBLÉMY VYPRACOVANÍM ROZPOČTU

Uskutočniť rekonštrukciu bytu zadarmo sa nedá ani v rozprávke. Každý spotrebič, každý meter podlahy, každé vedro farby niečo stojí.

Zaplatiť treba dopravu aj robotníkov. Aby toho nebolo málo, peniaze od Vás pýtajú ešte aj za stavebné povolenie. Spoliehať sa na to, že objem momentálne bankovkami natlačenej peňaženky nám bude stačiť na zaplatenie celej prerábky, nie je rozumný krok. Vyhnúť sa platobnej neschopnosti alebo prerušeniu prác uprostred rekonštrukcie chce každý, kto plánuje úpravy v byte. A to si žiada dokonale naplánovaný rozpočet. Je jedno kto ho vypracuje. Podstatné je aby sa vypracoval do bodky.


Ešte pred začatím rekonštrukcie si premyslite čo od bytu očakávate, ako by mal vyzerať, aké  materiály budú použité pri rekonštrukčných prácach. Ak si v hlave viete predstaviť obraz zrenovovaného bytu a máte prehľad o cenách, môžete sa pustiť do tvorby finančného plánovania. Či si tok peňazí naplánujete Vy sami, alebo si objednáte služby bytového dizajnéra, ktorý má v náplni práce aj tvorbu rozpočtov, ste to Vy, kto utráca svoje peniaze a preto by malo byť vo Vašom záujme mať pod kontrolou všetky náklady. A vedieť čo platíte.

Čo zahrnúť do rozpočtu

Administratíva- Pred začiatkom rekonštrukcie je potrebné zaplatiť za stavebné povolenie. K tomu pripočítajte nejaké drobné za prípravu dokumentov, možno budete viac telefonovať alebo prejazdíte viac kilometrov ako zvyčajne. Týmto nákladom sa jednoducho nevyhnete.
Materiál- Pri materiáli sa rozhodujte rozumne. Voľte strednú cestu. Najlacnejšie materiály môžu byť problémové a pri najdrahších môžete preplatiť viac ako je dobré oceniť ich kvalitu.
Zariadenie bytu-  Náklady na zariadenie si môžete rozpočítať asi najviac podľa Vašej chuti. Vyberiete si koľko ste ochotní investovať do daného spotrebiča alebo nábytkovej zostavy. Pri tejto položke nie ste závislí od ceny firmy alebo štátom určených správnych poplatkov ako pri administratíve. Trh má široké spektrum sortimentu v rôznych cenových skupinách.
Odmena pre robotníkov- Táto položka zahŕňa výplatu za vykonanie prác. Výšku odmeny za vykonanú robotu si dohodnite priamo s firmou, respektíve so živnostníkmi pred začatím prác.
To isté platí aj pre prípad, že plánujete využiť služby dizajnéra alebo rôznych bytových štúdií. 
Náhradné ubytovanie- Ak počas rekonštrukcie nemáte kde spať zadarmo, budete nútení ísť do hotela alebo penziónu. Výber je na Vás, ale o nejaké peniaze určite prídete. Ak máte dôveru v robotníkov, môžete tento čas spojiť s dovolenkou a tieto náklady Vám aspoň naoko zmiznú.

Finančná rezerva

Nespoliehajte sa iba na rozpočet, nech je akýkoľvek perfektný. Zahoďte ružové okuliare a myslite na nečakané situácie. Čo ak budete potrebovať viac farby, lebo po namaľovaní niekto nechtiac otvorí okno a farba pri zaschínaní vybledne. Alebo sa Vám rozpadne omietka a bude to treba spraviť druhýkrát. Podobných nepríjemných príkladov by tu dokázali uviesť tí, ktorí to pri rekonštrukcii zažili. Samozrejme, kto z nich rátal s nejakou rezervou, tak to zvládol bez nepríjemnosti. Aspoň 20% z celkovej sumy rekonštrukcie si prirátajte ako záruku a fyzicky si ju aj odložte. Ak patríte medzi odvážnejších tak si tú 20% rezervu vyčleňte aspoň pre rizikovejšie kategórie rozpočtu. Dôkladnejšiu rezervu si pripravte na materiál a zariadenie.   

Konkrétne čiastky si vypočítajte sami alebo v spolupráci s profesionálmi starajúcimi sa o Vašu rekonštrukciu. Rozpočet si vypracujte zásadne pred začiatkom prerábky. Najprv si zistite ceny materiálu, koľko Vás vyjde nákup zariadenia, dohodnite sa s robotníkmi. Potom si podrobne rozpočítajte aké sumy môžete utratiť za jednotlivé položky a pripočítajte finančnú rezervu. Takto dostane rozpočet svoj reálny obraz a môžete smelo začať prerábať svoj byt.

Text: Róbert Bosák