Dôležitým kritériom podľa nového stavebného zákona sa stáva udržateľnosť budov. Hoci Slovensko v oblasti udržateľných budov zaostáva za okolitými krajinami, zaznamenávame pozitívny trend. Certifikačné systémy ako LEED, BREEAM či WELL si u nás nachádzajú stále väčšiu obľubu.
Najväčší rast zaznamenáva komerčný sektor, kde sa udržateľnosť stáva prioritou. Prvé kroky k certifikácii urobili aj niektoré nemocnice financované z Plánu obnovy a odolnosti.
Prvé medzinárodné certifikáty udržateľnosti boli na Slovensku udelené v roku 2012. Dnes už máme administratívne, bytové, logistické aj priemyselné budovy s najvyšším hodnotením, ako LEED Platinum, BREEAM Outstanding alebo WELL Platinum. Zatiaľ však nemáme žiadnu medzinárodne certifikovanú verejnú budovu.
BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) je celosvetovo uznávaný systém hodnotenia udržateľnosti budov. Posudzuje environmentálne, sociálne a ekonomické aspekty od návrhu cez výstavbu až po prevádzku.
manažment,
zdravie a pohoda,
energia,
doprava,
voda,
materiály,
odpad,
využitie pôdy a ekológia,
znečistenie,
inovácie.
Pass: > 30 %,
Good: > 45 %,
Very Good: > 55 %,
Excellent: > 70 %,
Outstanding: > 85 %,
Väčšina budov na Slovensku získala certifikát BREEAM In Use (počas prevádzky). Výnimočným projektom sú Nové Nivy, jediná slovenská zóna s certifikátom BREEAM Communities v stupni Excellent.
LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) sa špecializuje na hodnotenie udržateľnosti komerčných nehnuteľností na podobných princípoch ako certifikačný systém BREEAM.
integratívny proces,
lokalita a doprava,
udržateľné miesto výstavby,
využitie vody,
energia a atmosféra,
materiály a zdroje,
kvalita vnútorného prostredia,
inovácie.
Certified (40 – 49 bodov),
Silver (50 – 59 bodov),
Gold (60 – 79 bodov),
Platinum (80 – 110 bodov).
Na Slovensku má 29 budov certifikát LEED, prevažne v kategórii Core and Shell (špekulatívne budovy bez konkrétneho nájomcu). Do tejto skupiny patrí aj jediný certifikovaný hotel.
WELL je medzinárodný certifikačný systém, ktorý hodnotí vplyv budovy na zdravie a pohodu jej užívateľov.
vzduch,
voda,
výživa,
svetlo,
pohyb,
tepelný komfort,
akustika,
materiály,
myseľ.
Na Slovensku sú aktuálne 3 budovy certifikované podľa WELL a 16 získalo hodnotenie WELL Health-Safety Rating, všetky sa nachádzajú v Bratislave. Celková podlahová plocha týchto budov (vrátane WELL Health-Safety Ratingu) predstavuje 363 703 m².
Logistické a priemyselné budovy na čele
Ku koncu 2024 tvorili logistické a priemyselné budovy viac ako 55 % všetkých certifikovaných budov na Slovensku.
Druhú najväčšiu skupinu tvoria administratívne budovy (34 %). Podiel maloobchodného sektora rastie a približuje sa k 10 %.
Najviac certifikovaných budov sa nachádza v Bratislavskom kraji (56 %). Nasledujú Trnavský, Žilinský a Košický kraj.
Udržateľná architektúra na Slovensku prechádza dynamickým rozvojom, ktorý sa neustále zrýchľuje. Zvyšujúci sa dopyt po ekologických a energeticky efektívnych budovách naznačuje, že tento trend bude pokračovať aj v budúcnosti.
text: Redakcia v spolupráci so Slovenskou radou pre zelené budovy