Tri ekologické doplnky, ideálne na montované oceľové garáže a záhradné domčeky

Montované garáže a záhradné domčeky GARDEON sú praktické stavby, ktoré majú viacero predností. Ich základom je pevná, stabilná a odolná oceľová konštrukcia, ktorá v prípade potreby zvládne aj dodatočné zaťaženie, čo umožňuje doplniť na strechu niektorú z ekologických funkcií. Toto sú tri doplnkové prvky prospešné pre životné prostredie, ktoré sú vhodné na oceľové montované záhradné domčeky a garáže.

 

V súvislosti s klimatickými zmenami je dnes dôležitou témou nielen využívanie obnoviteľných zdrojov, ktoré je cestou k znižovaniu emisií, ale aj hospodárenie s vodou. Nakladanie so zrážkovou vodou u nás navyše určuje aj stavebný zákon, podľa ktorého je pri novostavbách zachytávanie dažďovej vody na pozemku povinnosťou stavebníka. Väčšina vody, ktorá na pozemok dopadne, by teda mala na ňom aj ostať. Tomu môžu napomôcť aj riešenia, ktoré sú súčasťou drobných a doplnkových stavieb ako sú garáže, prístrešky na auto či záhradné domčeky.

Zber dažďovej vody

K prejavom klimatických zmien patria aj extrémy v počasí – dlhé obdobia sucha striedajú prívalové dažde, pri ktorých voda nestačí vsiaknuť do pôdy. Väčšina jej tak odtečie, čím trpí krajina aj naše záhrady. Zadržiavanie vody zo striech preto získava na dôležitosti. Dažďová voda je navyše nielen zadarmo, ale je aj ideálna na zavlažovanie. Neobsahuje totiž chlór a je chudobná na soli, takže nespôsobuje zasoľovanie pôdy.

Najjednoduchšie (a aj najlacnejšie) je zachytávať vodu zo strechy do nadzemnej nádrže, napríklad do veľkokapacitného suda, ktorý umiestite pod odkvap. Sud, v ktorom sa bude dažďová voda zhromažďovať, je najlepšie postaviť na nízky podstavec tak, aby sa pod ventil v spodnej časti dalo vsunúť vedro, alebo pripojiť hadica na polievanie. Zároveň je vhodné vyriešiť aj prepad prebytočnej vody do vsakovacej jamy. Priaznivá cena tohto riešenia pritom súvisí nielen s cenou samotného suda, ale ušetríte aj za čerpadlo, ktoré tu nie je potrebné.

Takýto systém na dažďovú vodu je ideálny pri menších strechách, aké sú napríklad na garážach alebo záhradných domčekoch. A jeho realizácia je pri montovaných stavbách GARDEON ozaj nenáročná – stačí si objednať objekt aj s odkvapovým systémom, ku ktorému potom postavíte zbernú nádobu.

Zelená strecha

Schopnosť zadržiavať dažďovú vodu na pozemku majú aj zelené strechy, ktoré dnes zažívajú boom. Dokážu totiž vytvoriť krásnu prírodnú korunu stavby a čoraz viac si uvedomujeme aj dôležitosť toho, že pomáhajú udržiavať príjemnú klímu v okolí i v priestore pod strechou. Zelená strecha je však prospešná viacerými spôsobmi. Zeleň napríklad pohlcuje oxid uhličitý a produkuje kyslík, zachytáva tiež čiastočky prachu z ovzdušia, čím znižuje prašnosť. Rastliny sú aj prirodzeným spôsobom tienenia. Zároveň spolu so substrátom a ďalšími vrstvami zachytávajú zrážkovú vodu a tým, že sa vlhkosť postupne odparuje, ochladzuje sa okolité prostredie. V lete je vďaka tomu pri povrchu zelenej strechy až o 40 °C chladnejšie než na streche s klasickou krytinou. Vegetácia ochraňuje ostatné strešné vrstvy aj pred UV žiarením, čím predlžuje ich životnosť, no a keďže zelená strecha tvorí prídavnú izolačnú vrstvu, chráni priestor pod ňou nielen pred prehrievaním v lete, ale aj pred ochladzovaním v zime.

Solárne alebo fotovoltické panely

K dôležitým otázkam súčasnosti patrí aj využívanie slnečnej energie – jednou z osvedčených možností je ohrev vody, druhou výroba elektrickej energie. V oboch prípadoch sú pritom základom kolektory, respektíve panely (solárne alebo fotovoltické), ktoré sa obvykle umiestňujú na streche tak, aby boli vhodne nasmerované k Slnku. Týmto spôsobom si môžete napríklad zabezpečiť ohrev vody v bazéne, alebo znížiť v domácnosti spotrebu energie na prípravu teplej vody či elektrickej energie a tým nielen ušetriť, ale aj zmenšiť svoju uhlíkovú stopu. Tieto ekologické technológie síce predstavujú vyššiu investíciu, no ich energetický prínos je jednoznačný. Napríklad ak na strechu záhradného domčeka na juhozápade Slovenska umiestnite jeden priemerný solárny kolektor (s plochou 2 až 3 m²) tak, aby mal optimálnu orientáciu na juh a sklon 35° až 45°, ročne vám dokáže pripraviť približne 6- až 10-tisíc litrov teplej vody. Jeden podobne situovaný fotovoltický panel so štandardnou veľkosťou (cca 1,6 až 2 m²) vyprodukuje za rok 360 až 390 kWh elektrickej energie, čo zodpovedá ročnej spotrebe malej domácnosti.

Montované oceľové garáže, záhradné domčeky a prístrešky GARDEON sú pevné a stabilné stavby, vďaka čomu sa na nich dá zrealizovať zelená strecha, aj umiestniť fotovoltické panely alebo solárne kolektory. Stačí len o vašom zámere informovať pri objednávaní stavby a firma pripraví jej konštrukciu tak, aby zvýšené zaťaženie bez problémov zvládla.

Text a foto: Gardeon