Starostlivosť o podlahy
Podlaha prichádza do kontaktu s nečistotou oveľa intenzívnejšie ako ktorákoľvek iná konštrukcia v dome, či byte. Ak jej údržbu a čistenie zanedbávate, môže sa to prejaviť na kratšej životnosti krytiny. „Udržiavaná podlaha pôsobí krajšie a zamedzuje množeniu sa baktérií. Dnes už na trhu existuje množstvo druhov krytín, pri ktorých si v rámci údržby vystačíte s minimom,“ hovorí Radomír Shromáždil, KPP SK.
Každodenná údržba
Podlahu je potrebné udržiavať bez prachu, piesku a ďalších nečistôt. Odstránenie prachu a povrchovej špiny, pri každom type podlahy, zvládne metla s mäkkými štetinami, resp. suchou alebo mierne navlhčenou handrou z jemných vlákien. Pri vysávaní treba dbať na to, aby kolieska vysávača nezanechávali na vašej podlahe šmuhy alebo ju nepoškriabali.
„Umývanie podlahy mokrou handrou obmedzte na nevyhnutné minimum. Zadržiava v sebe veľké množstvo vody, ktoré môže vašu podlahu poškodiť (najmä drevenú podlahu). Pri čistení podlahy zamokra sa vyhnite univerzálnym čističom, ktoré povrch zbytočne vysušujú. Pri umývaní drevenej podlahy platí zásada, že vodný film, ktorý sa na povrchu vytvorí, musí byť už do minúty suchý. Veľké množstvo vody by mohlo spôsobiť, že sa krytina vyduje a zosivie,“ uvádza Radomír Shromáždil, KPP SK.
Na vlhkosť sú obzvlášť citlivé podlahy z buku a kanadského javora. Dôkladné čistenie drevenej podlahy by sa malo, podľa odborníkov, prevádzať iba v prípade, že je povrch veľmi znečistený. Drevo časom vždy osivie a nezastaví ho v tom ani pravidelná údržba. Olejovú podlahu možno opravovať i lokálne oproti laku. Údržba lakovaných podláh je veľmi jednoduchá, na druhej strane pri mechanickom poškodení je ich oprava oveľa ťažšia. Svetlo pôsobí na drevenú podlahu najvýraznejšie v prvých rokoch po položení, preto treba zvážiť, či sa v tomto období prikryje kobercom. Lakované povrchy hneď po položení a prvom vyčistení poteší ošetrenie špeciálnym parketovým prípravkom – polišom. Jeho použitím vznikne povrchový film, ktorý dlhodobo chráni lak pred poškodením a zabraňuje prenikaniu vlhkosti do spojov. Na olejované voskované podlahy platí suché čistenie. Po vysušení podlaha získa svoju novosť preleštením na sucho.
Laminátové podlahy sa v zásade neleštia ani nevoskujú, z dôvodu prevencie nadmerného usádzania prachu. Ak podlaha nebola ošetrená impregnačným prípravkom už pred kúpou, určite by sa tak malo urobiť dodatočne.
Ochrana pred nábytkom
Nohy zo stola alebo dielov nábytku môžu podlahovú krytinu veľmi ľahko poškrabať. Prevencia spočíva v jednoduchom opatrení. Na nohy nábytku odporúčame prilepiť plstené podložky (dobre na to poslúži napríklad filc alebo špeciálne lepiace vankúšiky), ktoré nájdete v špecializovaných predajniach pre domácich majstrov alebo v nábytkárstvach. Výrobcovia tiež odporúčajú používať v zime zvlhčovače, pretože suchý vzduch vo vykúrenej izbe neprospieva ani podlahe a samozrejme ani organizmu.
Drobné estetické zásahy
Na menšie škrabance drevenej lakovanej alebo olejovanej podlahy postačia prípravky určené na lokálne ošetrenie (napr. Refresher-lak Kährs, resp. Refresher olej Kährs). Hlbšie škrabance je treba vyplniť najskôr lakom (napr. Touch Up lak, Kährs).
Pri drevenej podlahe treba po niekoľkých rokoch počítať s celkovou renováciou laku. Pred začatím sa musia odstrániť všetky nečistoty a aj všetky predtým použité prípravky, ktoré by narušili priľnavosť laku (napr. vosk). Odborníci tiež pripomínajú, že podlahové vykurovanie musí zostať počas lakovania vypnuté. Koberce klaďte na podlahu najskôr týždeň po lakovaní.
Menšie poškodenie laminátovej podlahy sa môže opraviť vhodným tmelom, resp. pastou. Pri vážnejšom poškodení sa však nevyhnete výmene celej lamely.
Rekonštrukcia
Každý užívateľ podlahy má iný pohľad na opotrebenie, z čoho vyplýva, že i potreba jej rekonštrukcie je zväčša individuálna. Všeobecne však platí, že rekonštrukcia drevenej podlahy má svoje opodstatnenie, keď sa na podlahe začínajú viditeľne ukazovať „cestičky“ chôdze. V tomto prípade je vhodné podlahu prebrúsiť.
„Vhodná hrúbka obrúsenia podlahy závisí od typu podlahy, ktorú sa rozhodnete rekonštruovať. Pri plávajúcich dyhovaných podlahách ide najmä o zmatnenie povrchu. Pri nášľapnej hrúbke podlahy cca 4 mm je ideálne zbrúsenie maximálne do hrúbky cca 1,5 – 2 mm. Pri masívnych podlahách je relatívne väčšia tolerancia,“ hovorí Radomír Shromáždil, KPP SK.
Celý proces prebrúsenia, pretmelenia a prelakovania podlahy trvá približne 4 až 5 dní. Opäť záleží od náročnosti pretmelenia a počtu vrstiev laku. Prebrúsenie podlahy má hlavnú výhodu v estetike. Neodškriepiteľne dodáva podlahe nový život, pôsobí oživujúco. Dôsledkom prebrúsenia vzniká prakticky nová podlaha s novou nášľapnou vrstvou laku, ktorá užívateľovi opäť slúži po dlhú dobu.
Text a foto: KPP SK