Chýba vám doma odkladací priestor, miesto na hobby alebo garáž? Rozmýšľate nad prístavbou? Odpovede na týchto 7 otázok by ste mali poznať skôr, než sa pustíte do stavby.
Koľko peňazí môžete do prístavby investovať? Máte dostatok úspor, alebo využijete hypotekárny úver? Informujte sa v banke alebo u finančného poradcu, akú sumu vám banka požičia a za akých podmienok. Realistické zhodnotenie finančných možností je základnou podmienkou úspešného dokončenia vášho projektu.
Možností je naozaj veľa – ďalšia spálňa, izba pre rodičov, domáca pracovňa, posilňovňa, dielňa či miestnosť na hobby, letná kuchyňa, sklad záhradného náradia alebo garáž? Pri vytváraní vlastného praktického a zaujímavého priestoru je dobré inšpirovať sa rôznymi kreatívnymi nápadmi.
Rozmery prístavby by ste mali zvoliť podľa zamýšľaného využitia tak, aby ste získali dostatočný vnútorný priestor, no zohľadniť treba aj veľkosť a tvar pozemku. Priveľká prístavba uberie zbytočne veľa zo záhrady, primalá môže byť stiesnená a nepraktická.
Najmä ak chcete, aby bola prístavba prístupná z interiéru, mala by pri jej umiestnení zavážiť dispozícia domu. V opačnom prípade možno stojí za zváženie samostatne stojaci záhradný domček či garáž. Ďalšie hľadisko je estetické, tak aby objekt domu a prístavby tvorili harmonickú kompozíciu. A pamätať treba aj na susedské vzťahy – na to, aby ostali dobré, by ste mali dodržať zákonom stanovený minimálny odstup od hranice pozemku, ktorý je 2 m, a so susedmi o vašom zámer komunikovať.
Na prístavbu, ktorá mení vonkajší vzhľad a objem rodinného domu, budete potrebovať stavebné povolenie. Ak však zvolíte samostatnú stavbu, môže byť vybavovanie podstatne jednoduchšie – drobnú stavbu do 25 m2 stačí podľa stavebného zákona ohlásiť na stavebnom úrade.
Či už sa rozhodnete pre prístavbu alebo pre samostatne stojaci objekt, v oboch prípadoch by mali štýlom, tvarom aj farebnosťou ladiť s domom aj so záhradou. Hľadajte inšpirácie na internete aj v časopisoch, najmä v prípade väčšej prístavby je užitočné poradiť sa s architektom.
Rovnako ako pri stavbe domu existujú v zásade tri spôsoby. Môžete sa do práce pustiť svojpomocou, prípadne sami organizovať jednotlivých remeselníkov. Sú to síce finančne úsporné varianty, no nie sú pre každého. Najrýchlejšie a najpohodlnejšie je nechať si všetko dodať na kľúč stavebnou firmou. Prístavba pritom nemusí byť len murovaná, sú aj iné šikovné možnosti.
Text a foto: Gardeon