Máte už doma sedačku? Alebo uvažujete o jej kúpe? Určite ste sa už zamýšľali nad tým, aký povrch by ste na svojej sedačke chceli mať. Vybrať si z tak širokej ponuky, aká je na trhu v súčasnosti k dispozícii, vôbec nie je jednoduché. Ale skúsim Vám v nasledovných riadkoch aspoň trochu pomôcť zorientovať sa.
Na čalúnenie v koži sa v súčasnosti používa takmer výhradne hovädzia useň v rôznych hrúbkach (od 0,9 do 4 mm) a tiež v rôznych dizajnoch a povrchových úpravách. Je potrebné si uvedomiť, že na štandardnú sedaciu súpravu je potrebných cca 35 m2 kože. Čo predstavuje 6 – 7 usní a teda 6 – 7 kusov hovädzieho dobytka. Kožená useň je prírodný materiál so všetkými prirodzenými znakmi (zvrásnenie, odtlačky vypálených pečiatok, škrabance, vpichy od hmyzu, rôzna hustota ochlpenia, apod.). Preto je úplne prirodzené, že sedačka očalúnená kožou nemá homogénny povrch. Na druhej strane má kožená sedačka mnoho výhod, ktoré oceníte pri jej užívaní.
V tejto súvislosti je potrebné ešte spomenúť, že kategórií kvality a dizajnu kože je nespočetné množstvo. Pre jednoduchosť uvádzam aspoň základné delenie kvality koženej usne:
(dodatočne odstránené neželateľné znaky kože, s vytlačenou štruktúrou/dizajnom, farbená pigmentovanou farbou a následneupravená nanesením povrchového ochranného fixačného PVC filmu) Tento druh kože je na čalúnenie najviac používaný. Tvorí až 90% celkovej produkcie.
Rozdiely sú v hrúbkach a vytlačených dizajnoch (malé/veľké rastre)Táto koža je ľahko udržiavateľná, farebne stála, má vyšší stupeň odolnosti voči oderu,čo jej zabezpečuje dlhúživotnosť. Na pohľad aj dotyk pôsobí chladne.
(farbená transparentnými farbivami, prírodná štruktúra zostáva nedotknutá, s minimálnou povrchovou úpravou, všetky nedokonalosti a prirodzené znaky kože sú dobre viditeľné čo zabezpečuje dokonale prírodný vzhľad takejto koženej usne)
Táto koža si vyžaduje dôslednú údržbu a opatrnosť pripoužívaní čalúneného nábytku. Keďže má veľmi jemnú povrchovú úpravu, akákoľvek nečistota sa na koži zachytí a tekutiny okamžite vsiaknu hlboko do štruktúry kože. Čo môže spôsobiť nevratné znečistenie kože. Na dotyk je príjemne jemná, mäkká a teplá.Typickým znakom tejto kože je jej patinovaný vzhľad už pri krátkom používaní. Tieto luxusné, špičkové kože tvoria iba 5% celkovej svetovej produkcie.
(čiastočne korigovaná, farbená máčaním a jemnou pigmentáciou, povrch chránený veľmi jemným ochranným filmom)
Je to akýsi kompromis dokonalosti povrchovej úpravy korigovaných usní a jemnosti anilínových usní.
Existuje ešte samozrejme aj mnoho ďalších povrchových úprav kožených usní (BY-CAST, PULL-UP, NUBUK, CAVALINO, EMBOSED,...) avšak pre základný prehľad sú tieto tri kvalitatívne kategórie postačujúce.
Čalúnnická koženka sa vyrába nepriamym nanášaním PVC (alebo kombinácie PVC, polyuretánu, polyesteru, bavlny) na textíliu (tkanú alebo netkanú). Dnes sa už vyrába v nekonečných variáciách farby, lesku, potlače, dezénu. Dizajn je navrhovaný tak že často ani najlepší odborníci na prvý pohľad nedokážu odlíšiť kožu od koženky. Dokonca sa vyrába aj v brúsených variantoch, ktoré je náročné rozoznať aj pri dotyku. Teda samotný dizajn koženku od kože veľmi neodlišuje. To čo koženku naozaj od odlišuje je jej nepriedušnosť, nižšia odolnosť voči oderu, a pocit tvrdosti – akejsi nekomfortnej „plechovosti“. Odporúčam používať na dekoratívne čalúnenie. Všade tam, kde sa na čalúnených výrobkoch nesedí, resp. nie sú v kontakte s telom človeka. Napriek tomu sa koženka, vďaka svojej cenovej dostupnosti, výdatne používa v automobilovom priemysle na čalúnenie interiérov ale aj sedadiel (s názvom interiéru – „polokoža“). Kvalita koženky sa dá porovnávať na základe jednotky oderu, počtu otáčok tzv. „martindale“. Odporúčam minimálne 15000 martindale.
Zo všetkých čalúnnických materiálov je látka najviac používaným materiálom. Je to najmä kvôli relatívne nízkej cene ale aj kvôli neobmedzenému výberu dizajnu a teplému, mäkkému pocitu pri sedení, či leňošení v ležiacej polohe. Rovnako ako pri koženke je kvalita látky definovaná jednotkou oderu a tiež gramážou na 1m². Bežne sa používa poťahová látka s gramážou od 140 g/m². V súčasnosti sa vyrábajú aj látky s počtom otáčok aj 100000 martindale. Preto si pri objednávaní sedačky v látke všímajte kvalitu používanej látky.Poťahové látky sa vyrábajú z rôznych materiálov a prevažne z ich kombinácií. (olefin, polyester, acryl, bavlna, vlna) Vnútorné zloženie látok závisí najmä od dizajnu a požadovaného pocitového efektu. Samozrejme má kvalita látky vplyv aj na jej cenu a teda aj na cenu sedačky. Je úplne bežné, že látková sedačka môže byť drahšia ako sedačka potiahnutá kožou.
Najnovším trendom je čalúnenie v látkach PATCHWORK. Každý vyrobený kus čalúneného nábytku z tejto látky je unikátny a neopakovateľný.
Pri všetkých poťahových materiáloch je dôležité uvedomiť si ich elasticitu. Táto fyzikálna vlastnosť materiálov má významný vplyv na výzor sedačky pri jej používaní. V zásade platí, že čím elastickejší poťahový materiál si vyberiete na svoju sedačku, tým neskôr sa prejaví efekt zvlnenia poťahového materiálu. Zo spomínaných materiálov je koža najmenej elastický materiál. V podstate sa zvlnenie – nevratné natiahnutie - môže prejaviť už pri prvom sadnutí si na sedačku. Najviac elastický materiál sú látky. Ale pozor! Aj látky sa vyrábajú s nízkou elasticitou a výsledný efekt pri používaní sedačky očalúnenej v takejto látke môže byť dosť rušivý. Musím ale podotknúť, že neexistuje 100% elastický poťahový materiál. Ak by ste naozaj chceli mať sedačku ktorá sa „nepresedí“ a nebude mať po čase nežiaduce zvlnenie poťahového materiálu, museli by ste si kúpiť drevenú, alebo plastovú lavicu.
Stačí si už iba vybrať to, čo je Vášmu vkusu a potrebám najbližšie.
Text a foto: Ing. Bohumír Zvrškovec / SEDAČKY, s.r.o.