Pri novostavbách, aj pri rekonštrukciách starších domov, ľudia čoraz viac realizujú i stavby krbov. A to nielen kvôli estetike, prípadne dizajnu, ale hlavne preto, že krby majú vynikajúce tepelné vlastnosti.
K používaniu krbov nepotrebujeme elektrinu, plyn a ani iný zdroj energie. V krbovej obostavbe totiž cirkuluje výhradne vzduch z interiéru. Teplo krb neodovzdáva len cez sklo vložky, ale produkuje cez obostavbu akumulačné teplo, podobne ako radiátory. Vzduch z miestnosti sa dostáva do krbovej obostavby cez dolnú mriežku, okolo krbovej vložky sa zohreje a cez hornú mriežku sa zohriaty vracia do interiéru.
Pri výbere teplovzdušnej krbovej vložky, je nutné brať do úvahy niekoľko faktorov. Prvým je zvolenie materiálu, z ktorej je krbová vložka vyrobená. Oceľ, alebo liatina? Aký výkon potrebujeme? Z akého materiálu má byť vyrobené ohnisko? Atď. Poďme si dať na tieto otázky, aj odpovede.
Keď sa pozrieme na ceny lacnejších krbových vložiek ,sú väčšinou z liatiny, pričom drahšie, kvalitnejšie ,sú vyrobené z ocele. To tiež ukazuje na jeden z kvalitatívnych rozdielov. V prípade liatinových vložiek sa nedá zlepšiť proces spaľovania, ako u oceľových verzií. Systém čistého skla nefunguje tak, ako u oceľových vložiek, nakoľko sa nedá napojiť externý prívod vzduchu. Liatinové krbové vložky, sú v zohriatom stave veľmi citlivé na vlhkosť a stane sa, že vložka po vystavení sa vlhkosti /napr. mokré drevo/ praskne. Oprava je veľmi časovo, technicky, aj finančne náročná, nakoľko je potrebné rozobrať obostavbu, vybrať poškodenú vložku, na jej miesto dať novú a znovu ju aj postaviť.
Vo vnútri oceľových krbových vložiek sú aplikované kvalitné, šamotové ohniská. Ak v dôsledku mechanického poškodenia praskne šamot, jeho výmena trvá niekoľko minút a je finančne nenáročná. Rozdiel je však, aj v kvalite šamotov. Preto je dôležitá informácie, akú kvalitu šamotu dáva konkrétny výrobca do ohniska krbovej vložky. Moderné oceľové krbové vložky majú viacstupňový systém spaľovania: primárny, sekundárny, terciálny. A keďže majú moderné modely krbových vložiek aj kvalitné spaľovacie systémy, nie je potreba, aby ohnisko bolo konštrukčne vybavené napr. roštom. Vďaka vysokej účinnosti zostane v ohnisku, iba menšie množstvo jemného popola. Čistenie ohniska je jednoduché a rýchle. Ďalším dôležitým faktorom, je výborná tesnosť dvierok krbovej vložky, ktorá zabráni vniknutiu dymu do miestnosti. Takýto neželaný efekt, vzniká najmä pri otváraní dvierok niektorých krbových vložiek.
Rozoberme si systémy otvárania dvierok krbových vložiek. Dnešné moderné krby ,majú vysokú účinnosť cca nad 80%. Výrobcovia toho dosahujú tak, že tlak vo vnútri vložky, je diametrálne iný, ako v interiéri. Keď máme k dispozícií dvierka s bočným otváraním, tak tie nie sú schopné vyrovnávať vnútorný a vonkajší tlak, tým pádom dochádza nad dvierkami k úniku dymu a tým i zadymeniu interiéru a zašpineniu omietky obostavby krbovej vložky. Vznikajúci vír za dvierkami po ich otvorení, ešte viac ťahá dym do priestoru, ktorý cítite v miestnosti. Často je potom nutné premaľovať omietku na obostavbe krbu. Aby sme zabránili takýmto neželaným účinkom, bol vyvinutý výsuvný systém otvárania dvierok. Existuje viac riešení výsuvného systému otvárania dvierok. Je dôležité, aby mal výsuvný systém aj zadnú stenu, pred ktorou sa pohybuje. Ak by tam zadná stena nebola, nič by nebránilo úniku dymu do priestoru. Ak tam zadná stena je, je dôležité pozrieť sa, či pri výsuve nahor, neskočia dvierka dopredu. Ak dvierka dopredu skočia, môže tam vzniknúť aj 1 cm špára, ktorou bude dym unikať. Dym najskôr musíme dostať na dno ohniska, pokiaľ sa tam dostane, tak sa vonkajší a vnútorný tlak postupne vyrovnáva. Preto potom nedochádza k zadymeniu miestnosti a netreba premaľovať napríklad aj hornú časť omietky na obostavbe krbu.
Ďalším dôležitým prvkom je to, či má krbová vložka regulátor externého prívodu vzduchu. Ak je prívod vzduchu v polohe ZATVORENÉ, spaľovanie sa spomalí a tým si aj generujeme teplo, ktoré nám vložka odovzdáva do interiéru. Krbové vložky majú rôzny dizajn a presklenie. Čím viac skiel krbová vložka má, tým je vnímanie horenia ohňa z viacerých strán miestnosti intenzívnejšie. Tento zážitok umocňuje kvalitné a aj absolútne číre sklo. Je veľmi dôležité, aby sklá boli vyrobené presne a 100% lícovali v spojoch.
V prípade, že konštrukcia skla krbovej vložky má v spojoch hrubé oceľové rámy, výrazne sa tým znižuje estetické i periférne vnímanie ohňa.
Text a foto: Deltako