Prudký nárast záujmu obyvateľstva o obnoviteľné zdroje vyvolal na trhu dopyt po inštalačných firmách. Keďže na Slovensku aktuálne čelíme nedostatku skúsených inštalatérov, objavujú sa aj také spoločnosti, ktoré nemajú dostatočné či potrebné vedomosti a skúsenosti. Je však dôležité pamätať na skutočnosť, že inštalácia fotovoltického zariadenia podlieha prísnym pravidlám a podmienkam bezpečnosti.
Ak sa kvalita realizácie a následná údržba podcenia, môže to mať fatálne následky. Škodová udalosť vznikne predovšetkým neodbornou montážou, chýbajúcimi alebo nesprávne namontovanými bezpečnostnými prvkami či v dôsledku zanedbanej údržby. Bez kvalitnej dokumentácie a revízie tak môže mať majiteľ problémy pri poistnom plnení.
Absolútnym základom je preverenie spoločnosti, ktorá má inštaláciu vykonávať. V prvom rade vždy skontrolujte, kde má firma sídlo, ako vyzerá webová stránka a ako vystupujú jej zamestnanci. Firmy s neprofesionálnym vystupovaním alebo garážové firmy s jedným inštalatérom môžu mať problémy s riešením reklamácií a poskytovaním technickej podpory. Dôležité je tiež získať referencie a skontrolovať si potrebné certifikáty a osvedčenia. V ideálnom prípade je firma členom stavovskej organizácie, ako napríklad SAPI – Slovenská asociácia udržateľnej energetiky. Členovia SAPI sa totiž riadia veľmi dôkladne vypracovaným Kódexom inštalatéra, ktorý predstavuje záruku kvalitnej inštalácie. Asociácia dokonca vedie zoznam odporúčaných realizátorov fotovoltických elektrární, pri ktorých máte istotu, že sa riadia základnými normami.
Ak máte firmu overenú, prichádza čas na prvé stretnutie. Pamätajte, že pri fotovoltike neexistuje univerzálne riešenie. Inštalatér musí zohľadniť špecifiká vášho domu a spotreby elektriny. Mal by sa vás preto pýtať nasledujúce otázky:
Aký veľký je dom? Akú má orientáciu?
Aká je ročná spotreba elektriny v domácnosti?
Aké sú účty za elektrinu?
Aké spotrebiče používate a aký je denný harmonogram členov domácnosti?
Aký je spôsob kúrenia a chladenia v dome?
Jedna vec je elektrinu vyrobiť a druhá je minúť ju. Ak napríklad domácnosť kúri plynom alebo tuhým palivom, využíva elektrinu výhradne na prevádzku spotrebičov. Hovoríme tu o ročnej spotrebe do 3 000 kWh, kedy účet nepresiahne 500 eur. Návratnosť investície do fotovoltiky by v tomto prípade trvala dlho a otázne je tiež, koľko by domácnosť reálne ušetrila, keďže výkon fotovoltiky závisí od striedania dňa a noci, teploty, oblačnosti a ďalších faktorov. Na jednej strane by často vznikali prebytky vyrobenej energie, na druhej strane by domácnosť aj tak musela občas odoberať energiu zo siete.
Ak má domácnosť ročnú spotrebu nad 12 000 kWh a podnikli ste všetky opatrenia znižujúce energetickú náročnosť domu, tak fotovoltika by už mala byť samozrejmosťou. Projekt domácej elektrárne by pritom mal byť navrhnutý tak, aby fotovoltika využívala maximum vyprodukovanej energie v reálnom čase. Ak totiž posielate priveľa vyrobenej energie do siete, fotovoltika nikdy nenaplní vaše očakávania. V prípade, že domácnosť spotrebúva viac elektriny v čase, keď solárne panely nevyrábajú, je na mieste pouvažovať o batérii. Investícia je v tom prípade, samozrejme, vyššia, no elektrinu budete mať uloženú a zo siete ju budete musieť odoberať len vo výnimočných prípadoch.
Za ideálny výkon považujú distribučné spoločnosti pri fotovoltikách pre domácnosti hodnoty od 3 do 5 kWp, pričom odporúčajú trojfázové systémy, ktoré domácu elektroinštaláciu a distribučnú sústavu zaťažujú najmenej. Počet solárnych panelov a od toho sa odvíjajúci výkon by mala domácnosť konzultovať so zhotoviteľom. Podľa odborníčky je potrebné pri projektovaní fotovoltiky počítať s aktuálnou spotrebou energie a nenechať sa zlákať vidinou vyšších úspor či ziskov v budúcnosti. „Častou chybou, s ktorou sa naši inštalatéri stretávajú, je, že sa ľudia ženú za kilowattmi a chcú vyrábať čo najviac. Neuvedomujú si totiž, že hlavnou úlohou domácej fotovoltiky je šetriť na účtoch za energie. Ak ich z nejakého dôvodu inštalačná firma neusmerní, tak sa neskôr pýtajú, ako zvýšiť spotrebu energie. Zvyšovanie spotreby rozhodne nie je cieľom OZE,“ približuje Veronika Galeková, členka výkonného výboru SAPI.
Samozrejme, ak viete v čase prípravy projektu, že si budete v dohľadnej dobe zaobstarávať klimatizáciu, elektromobil či plug-in hybrid, je na mieste rozmýšľať o vyššom výkone, než aktuálne potrebujete. „Batériové vozidlo s možnosťou priameho nabíjania zo zásuvky rozhodne patrí medzi investície, ktoré sa môžu mimoriadne oplatiť práve v kombinácii s fotovoltikou. Vtedy sa dá skutočne konštatovať, že tankujete takmer zadarmo a doba návratnosti investície do elektromobilu aj solárnych panelov sa môže podstatne skrátiť,“ vysvetľuje riaditeľ SAPI Ján Karaba.
Okrem záručných lehôt na komponenty, ako sú panely, striedače či batérie, by mala kvalitná inštalačná firma poskytnúť aj dvojročnú záruku na celé dielo. Rovnako sa vopred s inštalatérmi porozprávajte o pravidelných prehliadkach systému a pozáručnom servise.
Pamätajte, že výber správnej inštalačnej firmy pre vašu novú fotovoltiku je rozhodujúcim krokom k bezpečnej a efektívnej prevádzke systému. Dôkladné preverenie firmy, kvalita poskytovaných služieb, detailný technický návrh a projekt, ako aj relevantné certifikáty a záručné podmienky sú základnými piliermi, na ktoré by ste sa mali zamerať. Nevenujte pozornosť len cene, kvalita a bezpečnosť by mali byť vašimi hlavnými kritériami.
Text: Juraj Vedej / SAPI
Foto: Freepik.com