Nový stavebný zákon č. 25/2025 Z. z., účinný od 1. apríla 2025, prináša zásadné zmeny do oblasti výstavby, najmä v definovaní zodpovednosti jednotlivých účastníkov stavebného procesu. Slovenská komora stavebných inžinierov (SKSI) aktívne reflektuje tieto zmeny a upozorňuje na posilnenie postavenia projektantov, ako aj na nové pravidlá pre výkon činnosti stavebného dozoru, stavbyvedúcich a ďalších odborníkov.
Zákon ustanovuje kompetencie a povinnosti jednotlivých aktérov prípravy a zhotovovania stavieb. Zároveň precizuje priestupky a iné správne delikty a rozširuje okruh sankcionovaných osôb.
„Precizujú sa priestupky a iné správne delikty, pričom sa rozširuje okruh sankcionovaných osôb aj na ďalšie subjekty vo výstavbe,“ pripomenul podpredseda Slovenskej komory stavebných inžinierov Ing. Ján Petržala.
Legislatívna zmena reflektuje reálnu prax na trhu, kde stavebník často vystupuje len ako objednávateľ stavebných prác. Samotnú realizáciu riadi zhotoviteľ, ktorý tak preberá väčšiu mieru zodpovednosti.
„Pri prevažujúcom dodávateľskom spôsobe výstavby stavebník je len objednávateľom služby a osobne neriadi výstavbu. Podľa občianskeho práva za porušenia zákona a za škody spôsobené poskytnutím služby má zodpovedať ten, kto ich spôsobil – teda napr. aj zhotoviteľ alebo stavebný dozor, a nie objednávateľ služby – stavebník,“ vysvetlil Ing. Petržala.
Nový zákon výrazne posilňuje úlohu projektantov. Jasne definuje ich zodpovednosti pri príprave projektovej dokumentácie, ktorá musí spĺňať všetky technické, právne aj environmentálne požiadavky.
Projektanti budú niesť väčšiu zodpovednosť za kvalitu a presnosť dokumentácie a zároveň sa budú aktívne podieľať na celom procese výstavby – od prípravy až po dohľad nad realizáciou stavby.
„Ich zodpovednosť sa nebude obmedzovať iba na vypracovanie projektovej dokumentácie, ale po dohode so stavebníkom budú zohrávať aktívnu úlohu v celom procese výstavby, vrátane prerokovania stavebného zámeru, zabezpečenia vydania doložiek súladu a overenia projektu stavby a vykonávania dohľadu nad zhotovovaním stavby,“ dopĺňa Ing. Petržala.
Zákon zároveň stanovuje, že projektant nezodpovedá za zmeny oproti overenému projektu stavby, ktoré neodsúhlasil, čím sa posilňuje jeho právna ochrana.
Čomu by mal teda projektant venovať zvýšenú pozornosť? Podľa nového zákona musí projektant v projektovej dokumentácii zabezpečiť, aby stavba po celý čas svojej životnosti zodpovedala základným požiadavkám na výstavbu.
„ Projektant je zodpovedný za návrh stavby v súlade so základnými požiadavkami na stavby, dodržiavanie všeobecných technických požiadaviek na výstavbu a zabezpečenie bezbariérového užívania stavby,“ dopĺňa Ing. Petržala.
Projektant môže byť prizývaný aj k ďalším činnostiam, ktoré zákon nedefinuje ako jeho povinnosť, ako je napr. pomoc zhotoviteľovi pri kontrole statického zabezpečenia pomocných stavebných konštrukcií, vypracovanie dokumentácie skutočného zhotovenia stavby, či poskytovanie služieb v procese kolaudácie stavieb.
V prípade novej kategórie autorizovaných osôb, ktorými sú kontrolní inžinieri, budú pre stavebníka zabezpečovať kontrolné statické posúdenie nosných konštrukcií vyhradených stavieb.
Nový stavebný zákon predstavuje významný krok smerom k väčšej transparentnosti a právnej istote v stavebnom procese. Nové pravidlá zvyšujú zodpovednosť projektantov, zároveň však prinášajú jasnejšie pravidlá a právnu ochranu. Projektanti a stavební odborníci podieľajúci sa na projektovej príprave stavieb budú musieť venovať zvýšenú pozornosť kvalite dokumentácie ako aj ďalším službám, ku plneniu ktorých sa zaviažu stavebníkovi, aby predišli prípadným právnym sporom a sankciám.
Text: Redakcia z materiálov SKSI (Slovenská komora stavebných inžinierov)