Nová turistická útulňa vznikne na trase Cesty hrdinov SNP

Napriek tomu, že Slovensko patrí rozlohou k menším krajinám, ponúka množstvo prírodných krás. Je preto samozrejmé, že turistika je na Slovensku veľmi obľúbená. Ak máte radi dlhé horské prechody, určite ste mali možnosť navštíviť a prenocovať v niektorej z útulní. Aj keď neposkytujú žiaden luxus, v prípade zlého počasia či nečakanej krízy sú skvelým útočiskom. Najnovšia útulňa, ktorej stavba je naplánovaná na jar 2022, vznikne na najdlhšej turistickej trase na Slovensku. 

Návrh novej generácie turistických útulní vzišiel z architektonickej súťaže, do ktorej sa zapojilo viac ako sto architektov. Tri finálne tímy získali zadanie - vytvoriť nové priestory pre spojenie človeka s prírodou. Nové útulne by mali vzniknúť v lokalitách Mihalinová pri Trnave, Tŕstie na Muránskej Planine a Kloptáni vo Volovských vrchoch. ,,Slovensko má čo ponúknuť domácim aj zahraničným turistom, rozhodli sme sa preto priniesť do slovenských hôr novú generáciu útulní s kvalitnou architektúrou a čo najmenším vplyvom na okolie. Útulne budú dostupné pre všetkých milovníkov hôr,” uvádza spoluautor projektu Patrik Pajta z KST Hikemates.

Útulňa Jozefa Maka

Prvá bude postavená „Útulňa Jozefa Maka“ v lokalite Mihalinová. Jej autormi sú architekti Matthias Arnould, Robert Provazník a Michaela Vatraľová. Ich úlohou bolo navrhnúť projekt tak, aby citlivo zapadla do prírodného prostredia bukového lesa Malých Karpát. ,,Kľúčovými slovami pre návrh útulne sa stali pojmy komunita, variabilita a trvalá udržateľnosť. Útulňa je priestorom pre oddych - nielen fyzický, ale aj psychický,” hovorí Matthias Arnould. Postavená bude s podporou Trnavského samosprávneho kraja, ktorý na projekt výstavby prispeje čiastkou 30 000 Eur. Podľa slov Jozefa Viskupiča, trnavského župana, bude tento voľne dostupný oddychový priestor k dispozícii turistom už od prvej polovice roka 2022. 

Lokalita

Ako napovedá nadpis, vybraná lokalita leží na trase Cesty hrdinov Slovenského národného povstania a Štefánikovej magistrály, ktorá Malými Karpatami vedie po červenej značke. Útulňa bude situovaná v unikátnom prírodnom prostredí staršieho bukového lesa. Trasa síce nie je náročná, ale je možné si počas viacdňovej túry naplánovať napríklad návštevu viacerých sedemstoviek, ako sú Čmelok, Skalnatá, Vápenná, Záruby či Havranica. Práve tieto patria medzi obľúbené túry a nedajú sa stihnúť za jeden deň. Preto bude nová útulňa veľkým prínosom.

Opis

Útulňa bola navrhnutá tak, aby svojou vonkajšou figúrou so sedlovou strechou zapadala do prostredia a splynula s ním. Na jej výrobu budú do veľkej miery použité lokálne, trvalo udržateľné materiály. Základy útulne tvorí 8 vrutov a oceľový rošt, ktorý sa zoskrutkuje na mieste. Vrchná časť stavby pozostáva z drevenej stĺpikovej konštrukcie a dreveného krovu.

Objekt vás privíta dvojkrídlovými dverami, ktoré sa otvárajú dovnútra. Vďaka nim má útulňa možnosť maximálneho prepojenia s okolím a ponúka svojim obyvateľom výhľad do lesa. Ten umožňuje tiež dominantné bezrámové pásové okno. Otvory sú menšie z dôvodu ochrany vtáctva, ekonomickej a tepelnotechnickej efektívnosti útulne. Spodná časť útulne obsahuje všetko, čo by turista mohol potrebovať: piecka s varnou platňou a oceľovou rebrinou na sušenie mokrých topánok a ponožiek, pracovný pult s policami, lavička na sedenie z masívnych trámov. V centrálnej časti sú umiestnené dômyselne ukryté vysúvaco-otočné stoly, vďaka ktorým môžete plnohodnotne stolovať - ale následne rovnako plnohodnotne využiť plnú kapacitu útulne na prenocovanie.

Podkrovie súži ako nočný priestor a vyspí sa tam 4 až 6 turistov. Celková kapacita je až 12 ľudí. V podkroví sa tiež nachádza lano, ktoré slúži na sušenie mokrých vecí a odkladanie batohov. Pasívne vetranie je dosiahnuté umiestnením drobných vetracích kanálikov vedľa piecky a v priestore podkrovia nad oknom. Aktívne vetranie je zabezpečené dverami a oknom v štítovej stene, ktoré zároveň presvetľuje podkrovie. Celá konštrukcia a všetky prvky sú navrhnuté tak, aby bola útulňa odolná voči mechanickému poškodeniu.

ARCHITEKTI: Robert Provazník, Matthias Arnould, Michaela Vatraľová

Statika: Tomáš Bačinský 

 

Podrobnosti o stavbe:

Plocha (vonkajšia – zastavaná) – 17,8 m2

Plocha (vnútorná – podlaha 1.np) – 14,2 m2

Objem (vonkajší) – 72 m3

Objem (vnútorný) – 49 m3

Kapacita – 6 – 12 m3

 

Text: Redakcia v spolupráci s Hikemates a TTSK