Detská izba podlieha zmenám najčastejšie. Deti rastú a ich vkus sa rýchlo mení. Obľúbeného detského hrdinu nahradí populárny spevák, či herec. Hračky, ich prestanú baviť a začne na ne sadať prach. Ostanú len srdcovky, ktorých sa aj napriek pribúdajúcemu veku zbaviť nedokážu. Rýchlym zmenám veku sa musí rýchlo prispôsobiť aj zariadenie detskej izby. Máme pre vás niekoľko tipov, ako zariadiť detskú izbu čo najefektívnejšie.
Steny plné farieb a obľúbených rozprávkových postavičiek a hrdinov vám pomôžu vykúzliť tapety do detskej izby. Pribúdajúcemu veku svojho dieťaťa tapety jednoducho prispôsobíte. Výmenou tapety získa detská izba úplne iný rozmer, aj keď nábytok zostane rovnaký. Niekedy stačí zmeniť len detail. Do výberu tapiet a doplnkov zapojte aj svoje deti a zamerajte sa na to, čo sa im páči. Je to ich izba. V nej budú hľadať útočisko. Keď o niečom rozhodnú samy, získajú pocit, že ich beriete skutočne vážne.
Farby v detskej izbe môžu byť pestrejšie, ako v ostatných častiach domu. Majú byť hravé a v deťoch prebudiť fantáziu a kreativitu. Kombinácia 3 farieb úplne postačí. Pomôže vám izbu rozdeliť na priestor určený na spanie, na hranie a na učenie. Priestor určený detským hrám má byť najfarebnejší. Na priestor určený na učenie a spanie vyberte jemnejšie pastelové farby, aby deti nerušili. Detská izba je multifunkčný priestor, ktorý spája 3 úplne odlišné aktivity. Snažte sa ho vizuálne prepojiť tak, aby pôsobil harmonicky a útulne. Vyberte obrazy, ktoré prinesú čarovnú atmosféru a deťom spríjemnia deň vždy, keď sa na nich pozrú.
Voľné steny sú príťažlivým priestorom na kreslenie a deti ho na rozvoj svojho talentu veľmi radi využívajú. Umožnite im to. Využite kriedové steny alebo tabule a podporte umeleckého ducha, ktorý sa vo vašom dieťati skrýva. Keď podrastie, využije pri učení a na písanie rôznych odkazov.
Investujte do nábytku, ktorý bude rásť spolu s deťmi. Kupovať každú chvíľu nový je finančne dosť náročné. Neutrálne farby a jednoduchý dizajn meniacemu sa vkusu svojich detí prispôsobíte rýchlo a ľahko. Nič nepokazí nábytok z prírodných materiálov. Funkčný nábytok kedykoľvek doplnite. Stačí pridať komodu alebo poličku, ktorú práve potrebujete. Ďalšie zariadenie si v tomto prípade bude vyžadovať už len drobné zmeny. Žiadne veľké investície.
Do malej izby, kde o priestore rozhoduje každý centimeter nechajte vyrobiť nábytok na mieru. Využijete aj také miesto, ktoré by inak ostalo bez povšimnutia. Izba so vstavaným nábytkom pôsobí vzdušnejšie a ľahšie sa v nej udržiava poriadok. Na policiach nemusia byť vystavené všetky hračky, ktoré deti doma majú. Skryte ich do skriniek a šuplíkov. Každá vec v izbe by mala mať určené svoje miesto. Deti budú vedieť, kde ich majú hľadať a keď sa dohrajú, uložia ju na svoje miesto.
Jednou z vecí, na ktoré by ste pri výbere nábytku do detskej izby nemali zabúdať sú oblé hrany, aby si deti nemali na čom ublížiť. Nezabudnite ich k stene poriadne upevniť. Detské hry sú nevyspytateľné. Je lepšie mať istotu, že sa im v detskej izbe nemá čo stať.
Keď máte viac detí, ale detská izba je len jedna, vytvorte každému dieťaťu svoj vlastný kútik. Vymedziť ho môžete tapetou a keď to veľkosť izby dovoľuje, predeľte ju nábytkom tak, aby malo každé dieťa svoje súkromie. Hrací priestor nechajte spoločný, aby sa deti stretávali a naučili sa spolu vychádzať. Prepojte ho veľkým mäkkým kobercom. Deti pri hrách na zemi trávia veľa času. Orientujte sa na farby vhodné aj pre chlapcov, aj pre dievčatá. Žltá, zelená, fialová a tmavomodrá sa ľahko kombinujú a rovnako dobre sa hodia do chlapčenskej aj dievčenskej časti izby.
V detskej izbe je veľmi dôležité svetlo. Prirodzené aj umelé. Pracovný stôl umiestnite čo najbližšie k oknu, aby deti do zošitov pri učení dobre videli. Stolová lampa aj napriek tomu na stole nesmie chýbať. Svetlo by na stôl malo dopadať zľava. Z okolia stola vytvorte inšpiratívne miesto na učenie. Na stôl dajte podložku na písanie s abecedou, nad neho umiestnite obraz s mapou sveta a vyberte originálne školské pomôcky, aby ste deťom učenie čo najviac spríjemnili. Výber stoličky je tiež dôležitý. Dieťa sa vyvíja. Ergonomická a polohovateľná stolička pomôže chrbticu pri učení udržať v správnom tvare.
Tématických detských postelí je v ponuke veľa. Sú pekné, ale o praktickosti sa pri nich hovoriť nedá. Postele sú krátke a po čase ich treba vymeniť. Do klasickej postele v štandardnom rozmere investujete raz. Dieťa rastie. Ani sa nenazdáte a malý rozkošný chlapček sa zmení na veľkého 190 cm vysokého chlapa. Klasická posteľ vydrží minimálne dovtedy, kým vaše dieťa nevyletí z hniezda.
V malej izbe s viacerými deťmi je dobrým riešením poschodová posteľ. Ušetríte veľa priestoru a keď sa jej výberu povenujete dlhšie, získate zaujímavý kúsok nábytku. Posteľ s rozťahovacou prístelkou prinesie ďalšie miesto na spanie pre kamaráta alebo úložný priestor, kde odložíte napr. sezónne oblečenie.
Hračky nemusíte mať vystavené na policiach. Použite praktické úložné boxy alebo koše. Nezaberú veľa miesta, do zariadenia detskej izby dobre zapadnú a hračky do nich upracete rýchlosťou blesku. Jednoduchosť a funkčnosť sú vlastnosti, s ktorými v detskej izbe vytvoríte naozaj zaujímavý priestor.