Nadmerná vlhkosť môže ovplyvniť vaše zdravie

Problém vlhkých stien v obytnom priestore nie je len estetickým trápením, ale môže mať závažné dôsledky na vaše zdravie. Pri vysokej vlhkosti totiž vznikajú ideálne podmienky pre nežiaduce mikroorganizmy, vrátane baktérií, plesní a roztočov.

Tieto prostredia výrazne prispievajú k výskytu mnohých závažných zdravotných komplikácií, medzi ktoré patria reumatologické ochorenia, časté respiračné infekcie, nespavosť, kožné problémy, alergie, chronická nádcha, astma a ďalšie ťažkosti s dýchaním.

Ideálna úroveň vlhkosti

Optimálna úroveň relatívnej vlhkosti vzduchu v domácnosti sa mení podľa ročného obdobia. V zime by sa ideálna hodnota mala pohybovať medzi 45 až 65 %, zatiaľ čo v lete by sa mala udržiavať medzi 40 až 60 %. Celoročne by sa tak optimálna hodnota mala približovať k 50 %.

Príčina

Hlavným vinníkom vysokej vlhkosti býva vzdušná vlhkosť v domácnosti, vyvolávaná kombináciou nedostatočného vetrania a rôznych činností, ako je kúpanie, varenie, sušenie bielizne, ale často stačí aj naša samotná prítomnosť. Vlhký vzduch môže kondenzovať na chladnejších povrchoch, ako sú steny či typicky okná, a to najmä pokiaľ tieto povrchy nie sú dostatočne izolované. To potom vedie k tvorbe vlhkých škvŕn a v mnohých prípadoch k rastu škodlivej plesne.

 

Ako správne vetrať

Nesprávne vetranie vedie k strate drahocenného tepla a zvyšuje úroveň vlhkosti. Dlhodobé vetranie v zime môže rýchlo ochladiť múry, ktoré namiesto obnovy tepla po zatvorení okien môžu slúžiť ako miesto na kondenzáciu vodných pár a vytvorenie plesne. V zimnom období je preto odporúčané vetrať maximálne 5 minút. Naopak v lete je možné vetrať aj dlhšie, napríklad pol hodiny. Bez ohľadu na ročné obdobie je kľúčové vždy krátke a intenzívne vetranie, ideálne dvakrát až trikrát denne. Týmto spôsobom je možné minimalizovať negatívne dopady nesprávneho vetrania na teplotu a vlhkosť v miestnosti.

Ide to aj bez otvorených okien

Odvlhčovače

Pri diskusii o udržaní optimálnej vlhkosti nie je možné zabudnúť na odvlhčovače, ktoré sú účinným nástrojom v boji proti prebytočnej vlhkosti. Prenosné odvlhčovače ponúkajú flexibilitu v umiestnení a sú schopné efektívne odstraňovať vlhkosť v uzavretých priestoroch. Pri výbere odvlhčovača je dôležité brať do úvahy veľkosť miestnosti a úroveň vlhkosti, aby bol dosiahnutý optimálny výkon. Je tiež potrebné ho pravidelne čistiť, aby sa sám nestal miestom, kde bujnia plesne a množia sa baktérie.

 

Ventilátory so snímačom vlhkosti

Jednou z najjednoduchších a cenovo dostupných možností sú ventilátory s čidlom vlhkosti, ktoré efektívne odvádzajú vlhký vzduch. Umožňujú nastaviť úroveň vlhkosti, pri ktorej by sa ventilátor mal spustiť. Tieto zariadenia často obsahujú spätnú klapku či automatickú žalúziu, ktorá je otvorená iba počas prevádzky ventilátora, čo minimalizuje nechcený únik tepla a návrat zlého vzduchu. Tieto ventilátory sú ideálnym riešením nielen v kúpeľniach, kuchyniach a na toaletách, ale aj v pivniciach, domácich posilňovniach alebo technických miestnostiach.

Lokálna (izbová) rekuperácia vzduchu

Na zníženie vlhkosti je možné využiť aj lokálnu rekuperačnú jednotku, ako je napríklad Dalap ZEPHIR SIMPLE. Nielen, že pomáha odviesť prebytočnú vlhkosť, ale tiež zaisťuje neustály prísun čerstvého vonkajšieho vzduchu s minimálnou stratou tepla. Vďaka nenápadnému vzhľadu a dizajnovým prvkom si ju v obytných miestnostiach ani nevšimnete. Na inštaláciu izbovej rekuperácie stačí iba jeden malý otvor v stene a prívod elektriny. V prípade potreby je možné používať aj viac jednotiek naraz, aby bola efektívne zabezpečená aj väčšia miestnosť, popr. celý byt.

Lokálna (izbová) rekuperácia vzduchu

Centrálna rekuperácia

Pre tých, ktorí hľadajú komplexné riešenie pre svoje bývanie, je tu centrálna rekuperačná jednotka. Táto možnosť vyžaduje zložitejšiu inštaláciu, pretože je prepojená vzduchotechnickým potrubím naprieč celým domom či bytom. Avšak, oproti iným variantom sa postará o efektívne a samostatné vetranie všetkých priestorov, čo je najmä vo veľkých domoch a rozsiahlejších objektoch výhodné.

Centrálna rekuperácia

Prevencia

Proti vysokej vlhkosti v domácnosti tiež pomáha používať sušičku a digestor, nemať príliš okrasných rastlín či sprchovať sa len po nevyhnutnú dobu, čím zároveň ušetríte aj za vodu. Kľúčovým ale zostáva dostatočné a správne vetranie. Len tak je možné udržať optimálne prostredie a zabrániť vzniku nadmernej vlhkosti, ktorá môže mať negatívny vplyv na kvalitu vzduchu a zdravie obyvateľov. S adekvátnou starostlivosťou o vzduchotechniku a vetranie je možné ľahko zaistiť pohodlný a zdravý domov kdekoľvek.

www.dalap.sk