Na výbere dlažby záleží

Okolie rodinného domu je to, čo najviac vypovedá o poriadkumilovnosti jeho majiteľa. Neexistuje ale žiadna jednotná šablóna, zariadenie záhrady je vždy dané niekoľkými základnými faktormi: podnebným pásmom, typom pôdy, rozlohou a tvarom záhrady a samozrejme aj vkusom majiteľa nehnuteľnosti. Ak tieto základné faktory vezmete do úvahy, susedia vám budú závidieť.

Možností ako vybudovať peknú záhradu je nekonečno. Snáď najjednoduchšou je vysadenie trávnika po celej ploche záhrady. V kombinácii s automatickým zavlažovaním a robotickou kosačkou máte večne zelenú záhradu bez práce. V jednoduchosti je možno krása, no rozhodne nie výnimočnosť. Ak chcete naozaj zaujať, hrajte sa s kombináciami. Jedinečná záhrada by mala totiž pozostávať z viacerých vkusne vybraných a doplnených prvkov. Môžete mať trávnatú časť, zeleninovú záhradu, ovocný sad, živé ploty, okrasné dreviny a všetko to môžete pretkať chodníkmi či inými doplnkami z betónu alebo iných okrasných materiálov.

Na terase budete v lete tráviť veľa času. Môžete na ňu použiť aj dlažbu aj platne. Dlažby sú hrubšie a pevnejšie, no platne zas pôsobia viac uceleným dojmom.

Nechajte sa inšpirovať

Akýkoľvek zásah do záhrady musí nájsť to správne optimum medzi predstavou majiteľa a funkčnosťou. Trh dnes ponúka nekonečné možnosti úprav exteriéru vášho domu, pričom existujú individuálne riešenia pre príjazdové cesty, terasy, či samotné záhrady. Kým sa pustíte do prestavby alebo budovania vašej záhrady, navštívte susedov, známych a inšpirujte sa. Raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť. Navštívte preto aj výstavné priestory firiem, ktoré sa exteriéru venujú a porozprávajte sa s predajcami. Niektoré firmy vám dokonca po zaslaní fotografie záhrady vyrobia obrázok, ako by mohla záhrada vyzerať, keď bude hotová (napríklad Digisolution). Hľadajte fotky na internete, snívajte, skrátka popustite uzdu fantázii. Záhrada bude vaše kráľovstvo a odraz vašej osobnosti.

Príjazdové cesty

Vraví sa, že prvý dojem človeka ovplyvní najviac. Pri nehnuteľnostiach to platí na 100 %. Aj preto je dôležitý vzhľad príjazdovej cesty. Pri výbere myslite ako prvé na to, aby cesta ladila so štýlom domu a farbou fasády. Optimálny povrch je betónová dlažba. Jej hrúbka býva štandardne 6 alebo 8 cm, čo poskytuje dostatočnú odolnosť proti tlaku, ktorý vyvinú na povrch príjazdovej cesty vozidlá. S dlažbou sa dá krásne vyhrať a môžete tak vytvoriť rôzne ornamenty od klasických cez vejárové až po kruhové. Nebojte sa experimentovať ani s farbou a farebnými odtieňmi. Vytvoríte tak živé obrázky. Nezabúdajte na detaily! Obrubníky, lemy, integrované cesty alebo dekoratívne intarzie sú presne to, čo v konečnom dôsledku spraví ten najväčší rozdiel. Nebojte sa ani múrov. Pekne uzavrú príjazdovú cestu a môžu aj poslúžiť na spevnenie svahu.

Pre príjazdové cesty je dlažba jasnou voľbou. Vďaka svojej hrúbke je totiž schopná odolať tlaku, ktorý na jej povrch vyvinie vozidlo.

Vchod do domu

Vchod do domu je vstupnou bránou do vášho sveta. Mal by návštevníka pripraviť na to, čo môže čakať vnútri. V závislosti od okolitého terénu a výšky základov domu bude závisieť nutnosť schodov. Farbou môže vchodová cesta splývať s farbou fasády, no môžu byť aj v kontraste v závislosti od vkusu majiteľa. Často sa napríklad využívajú kontrastné pásy lemujúce okraje chodníka, čím sa jasne odčlení plocha chodníka od zvyšku záhrady. Veľmi elegantné je napríklad zapojenie palisád, ktoré jasne predelia plochu chodníkov a záhonov. Pekný vizuálny efekt vytvorí aj zapojenie rohových prvkov pri schodoch, ktoré potom pôsobia neštandardným, atraktívnym dojmom.

Klasické platňové schody môžete nahradiť aj kombináciou betónových palisád a dlažby.

Terasa a záhrada

Terasa domu je akýmsi rozšírením obývacej izby a zároveň vstupnou halou do záhrady, do ktorej plynule prechádza. Rozhodne ju netreba zanedbať, lebo v lete na nej budete tráviť sladké chvíle pohody a voľna. V tejto časti pozemku sa preferujú platne, ktoré majú väčšiu plochu ako dlažba, vďaka čomu pôsobí podlaha jednoliato. Platne sú tenšie ako dlažby, bežne mávajú hrúbku od 4 do 6 cm, preto sa ich použitie neodporúča na príjazdové cesty. V súčasnosti sú hojne používané blokové schody, ktoré sa využívajú na členenie rozsiahlejších terás. „Rovnako vhodné sú dlaždice aj na chodníky do záhrady. Pre prírodnejší vzhľad ich môžete nahradiť špeciálnymi dlaždicami v tvare odrezkov kmeňov stromov,“ radí Ing. Aneta Neuschelová zo spoločnosti Premac. „Betón eliminuje nevýhody dreva ako materiálu, pri súčasnom zachovaní prírodného vzhľadu,“ dodáva Aneta Neuschelová.

V slovenských záhradách sa často stretnete s členitým terénom. Krásnym a elegantným riešením je terasovité členenie pomocou palisád alebo plotov, čím vytvoríte zaujímavý efekt. Terasové systémy sa hojne využívali v Stredomorí. Ich výhodou bolo, že voda postupne stekala z horných poschodí cez medzery medzi kamennými stenami do tých spodných. Chodník v členitých terénoch tiež pokojne rozčleňte do segmentov a terasové výškové rozdiely spojte pomocou schodov. Usporiadanie schodov rozhodne nemusí byť pravidelné, oveľa vkusnejšie je, ak kopíruje terén.

Výber materiálu

Materiál, ktorý použijete, závisí od vašich preferencií, ale hlavne od možností, aké vám okolie ponúka. Na trhu sa stretnete s drevom, ktoré je krásne, ale neustále pracuje a treba mu venovať veľkú pozornosť, alebo kameňom ako prírodným materiálom, ktorému však chýba presné tvarovanie, čo spomaľuje realizáciu a popritom aj eliminuje možnosť tvorby ornamentov. Ako zaujímavú náhradu za tieto čisto prírodné materiály sa v exteriéroch často používajú betónové riešenia. Betón je tvarovo rôznorodý, farebne pestrý a aj napriek tomu pôsobí jednoliato a uceleným dojmom. Betón môže byť navyše mrazuvzdorný, odolný voči chemikáliám a hlavne si nevyžaduje takmer žiadnu údržbu.

Pri výbere konkrétnej dlažby sa stretnete s rôznymi typmi. Základným a asi najobľúbenejším typom je klasická dlažba, priamočiara s rovným povrchom. Zaujímavú alternatívu ponúka napríklad historicky vyzerajúca patina s nepravidelne zalomenými hranami alebo platne vyzerajúce ako prírodný kameň, či drevo. Medzi najkvalitnejšie môžeme označiť flairové dlažby, ktoré majú vďaka brokovanému alebo brúsenému povrchu vzhľad prírodného kameňa.

Po výbere materiálu ostáva už len rozhodnutie o tvare. Dlažbu možno pokladať lineárne, teda pravidelne, v riadkoch alebo nepravidelne, modulovo. Veľmi efektné je nesymetrické kladenie, ktoré vytvára prírodný dojem.

Chodník cez trávnik je jasným znamením kadiaľ kráčať. Okrasný trávnik tak ochránite pred nájazdom návštevníkov.

Realizácia 

Na záver už ostáva len realizácia projektu. Väčšina výrobcov odporúča zverenie realizácie do rúk špecializovanej firmy. Vo väčšine stavebnín vám realizačnú firmu odporučí predajca. Samozrejme môžete uprednostniť referencie svojich známych, to rozhodnutie je už na vás, vyberajte ale dôsledne. Drvivá väčšina reklamácií dlaždíc je v dôsledku zlého položenia, čo samozrejme nie je dôvod, aby vám reklamáciu výrobca uznal.

Dlažba pred vchodovými dverami by mala ladiť s fasádou. Pre väčší efekt je lepšie vyvolať dojem jednoliatosti.

Text: Ing. Juraj Vedej
Foto: Premac