Váš domov je viac ako len miesto na bývanie – je to útočisko, investícia a záruka pohodlia. Vyžaduje si však tiež ochranu voči nepredvídateľným prírodným silám, ktoré môžu viesť k značným škodám. Na ochranu vášho útočiska je nevyhnutné mať uzatvorené správne poistenie. Ktoré kroky vám zaručia bezpečie?
Prvým krokom pri ochrane vášho domova pred prírodnými katastrofami je pochopenie vašej poistnej zmluvy. Rôzne poistné zmluvy ponúkajú rôznu úroveň krytia a je dôležité vedieť, čo vaša konkrétna zmluva chráni. Medzi bežné typy poistenia patrí: poistenie domu, bytu a domácnosti, ktoré poskytuje ochranu proti bežným nebezpečenstvám, akými sú požiar, krádež a vandalizmus. K poisteniu si na základe vašich potrieb môžete okrem spomínaného navoliť aj ďalšie krytia, ako:
Poistenie proti povodniam: chráni váš domov pred škodami spôsobenými vodou pri záplavách. Majte na pamäti, že často základné poistenie nepokrýva škody spôsobené povodňami a je nutné si takéto riziko dopoistiť.
Poistenie proti zemetraseniu: už nie taký nevídaný jav na Slovensku, ako by sme si mysleli. Skontrolujte, či máte takéto riziko dopoistené.
Dôležitým krokom je správne zhodnotiť zraniteľnosť vášho domu voči prírodným katastrofám. Aj keď sa vám zdá, že „mne sa predsa nemôže nič stať“, v poslednej dobe vidíme veľké výkyvy počasia, častejšie prívalové dažde a podobné javy, na ktoré sme doteraz neboli zvyknutí.
„Najúčinnejšou ochranou je prevencia. Ak sa na stavbu len pripravujete a hľadáte vhodný pozemok, zistite či na vás nečíha niektorá z nástrah ako je nestabilný terén pri ktorom hrozí zosuv pôdy, vysoká hladina spodných vôd, ktorá môže spôsobiť vlhnutie múrov či zaplavovanie pivničných priestorov, alebo či sa pozemok nenachádza v záplavovej zóne. Pretože najjednoduchším spôsobom ako sa chrániť pred povodňami je nepostaviť sa jej do cesty. V prípade, že sa pre takýto pozemok predsa rozhodnete, počítajte aj s problémom so samotným poistením nehnuteľnosti,“ vyratúva možné problémy Maroš Lacko, stavebný dozor firmy domceky.eu.
Prispôsobenie je kľúčové, pokiaľ ide o poistenie vášho domu proti prírodným katastrofám. Najlepšie vám poradí váš sprostredkovateľ poistenia, aby ste prispôsobili svoju poistnú zmluvu vašim jedinečným potrebám.
To môže spočívať v dodatkovaní aktuálnej poistnej zmluvy alebo v prepracovaní na novší poistný produkt.
Ak ste si doteraz mysleli, že po investíciách do bývania vám nutne musí zdražieť poistka, prekvapíme vás – môže to byť práve naopak. Ak investujte do vylepšení a znižujete nimi tiež riziko škôd, nielen zvyšujete bezpečnosť vášho domova, ale ste aj na dobrej ceste k potenciálnym zľavám z poistenia. Napríklad:
Posilnite strechu a okná, aby ste sa chránili pred hurikánmi a silnými búrkami.
Nainštalujte si senzory úniku vody či plynu, ktoré vás včas upozornia na nedostatky.
Vytvorte okolo svojho domu obranný priestor, aby ste znížili riziko poškodenia lesným požiarom.
V prípade prírodnej katastrofy je dokumentácia vášho majetku a vecí nevyhnutná. Vyhotovte si fotografie, videá, majte po ruke prípadne súpis svojho majetku. Pomôže vám to poskytnúť dôkazy a urýchliť proces poistného plnenia.
Život sa mení, a tak by sa malo meniť aj vaše poistné krytie. Pravidelne kontrolujte svoju poistnú zmluvu, aby ste sa uistili, že stále spĺňa vaše potreby. Keď sa zmení hodnota a obsah vášho domu, je potrebné prebrať dojednané poistenie s vaším sprostredkovateľom, ktorý navrhne úpravu, resp. navýšenie poistnej sumy.
Text: Colonnade
Foto: Shutterstock