Získanie povolenia na výstavbu sa zjednoduší, zároveň sa však zvyšujú nároky na materiály, ktoré sa na stavbe použijú. Cieľom je, aby bol výsledok nielen štýlový, ale aj ekologický a ekonomický. S čím treba pri plánovaní výstavby rátať už dnes?
Zmena stavebného zákona sa dotkne každého, kto chce v blízkej budúcnosti stavať. Nový stavebný zákon bude účinný od apríla 2025 a pre tých, ktorí chcú v budúcnosti stavať, prináša zásadné zjednodušenia.
Podľa nového stavebného zákona bude územné rozhodovanie a získanie stavebného povolenia zlúčené do jedného rozhodovacieho procesu, ktorý by mal v ideálnom prípade trvať 30 dní. Aktuálne prebieha najskôr územné konanie a po rozhodnutí potom občan žiada o stavebné povolenie, pričom v oboch prípadoch rozhoduje ten istý úrad a v podstate sa vecou zaoberá dvakrát.
Po novom nebude prebiehať zvlášť územné rozhodovanie a stavebné povoľovanie, ale iba jedno konanie o stavebnom zámere. Rozhodovať bude stavebný úrad, ktorý je pod správou obce. Skrátenie času na získanie stavebného povolenia určite uľahčí život ľuďom, ktorí chcú stavať.
Legislatíva prináša aj novú definíciu drobných stavieb a stavebných úprav. Garáže, záhradné domčeky či chatky, ktorých výmera nepresiahne 50 metrov štvorcových, nebudú podliehať stavebnému povoleniu. Pri takýchto stavbách bude stačiť len ohlásenie na príslušnom úrade. V súčasnosti zákon stanovuje hranicu na 25 metrov štvorcových. „Zníženie byrokratickej záťaže, ktorá je mnohokrát časovo náročná, môže urýchliť rozhodovací proces a zjednodušiť rozhodovanie stavebníka o veľkosti stavby,“ vysvetľuje Marek Choleva zo spoločnosti Gardeon s tým, že ohlasovacia povinnosť je zásadne jednoduchší administratívny úkon než stavebné povolenie. „Ide len o jednoduché tlačivo, ktoré po vyplnení stačí zaniesť na príslušný obecný či stavebný úrad,“ hovorí Choleva. Naopak, proces získania stavebného povolenia zahŕňa viac krokov a vyžaduje často zdĺhavé úkony. Je tiež finančne náročnejší.
Podľa jeho dát tvoria v súčasnosti drobné stavby na vlastnom pozemku, ktoré si vyžadujú stavebné povolenie, viac než polovicu objednávok. „Ak sa bude stavebné povolenie vyžadovať až pri stavbách nad 50 m2, väčšina stavieb vo vlastnej záhrade alebo na vlastnom dvore by spadala len pod ohlasovaciu povinnosť,“ tvrdí odborník zo spoločnosti Gardeon.
Nový stavebný zákon ide ruka v ruke s modernými postupmi a materiálmi, ktoré sa pri výstavbe uplatňujú už dnes. Dôraz sa kladie na energetickú (ne)náročnosť stavby, jej udržateľnosť a ekologickú stránku.
Ak plánujete v blízkej budúcnosti stavať, už dnes odporúčame pri výbere materiálov rozmýšľať dopredu a vyberať si také, ktoré majú nízku uhlíkovú stopu. Súčet všetkých čísel použitých materiálov ukáže, či stavbu zaradia k ekologickým a uhlíkovo neutrálnym. Onedlho nebude možné stavať ani rekonštruovať s materiálmi, ktoré nebudú túto požiadavku spĺňať.
O slovo sa už dnes hlásia napríklad termoizolačné nedegradujúce materiály vyrábané z recyklátov, ktoré majú životnosť niekoľko desiatok rokov. Medzi ne patrí napríklad ekologická striekaná PUR pena. Dá sa aplikovať na podlahu, obvodové steny aj na strechu. Z ekologického hľadiska je lepšie vyberať si peny, ktoré sú nadúvané výhradne vodou. Niektoré totiž obsahujú ako nadúvadlo hydrofluoruhľovodíky, teda HFC, ktoré negatívne vplývajú na zdravie človeka a na ozónovú vrstvu zeme.
Vzhľadom na náklady sa budú s najväčšou pravdepodobnosťou stavať nízkoenergetické domy, pretože návratnosť investície do pasívneho domu nemusí byť dosiahnutá ani počas celej životnosti stavby. O energetickej triede domu pritom rozhodujú jej nároky na spotrebu energií. Kým pasívny dom má spotrebu od 5 do 15 kWh/m2 ročne, nízkoenergetický môže na meter štvorcový spotrebovať až 54 kWh.
Podmienkou pre získanie kolaudačného rozhodnutia pri nízkoenergetických domoch je okrem spotreby energie aj nutnosť využívať aspoň jeden obnoviteľný zdroj energie. Ekonomicky zaujímavým a pritom zároveň efektívnym riešením je využívanie fotovoltiky. V kombinácii s čoraz populárnejšou zelenou strechou prináša riešenie chladenia, kúrenia a výroby teplej vody, prípadne elektriny súčasne. Štúdie a skúsenosti z rôznych klimatických pásiem – napríklad zo Švajčiarska, Nemecka a Rakúska, ktoré sú lídrami v biosolárnych strechách, ukazujú, že kombinácia solárnych panelov a vegetácie funguje výborne.
Miestom, kde môžu byť slnečné kolektory umiestnené, je aj garáž alebo montovaný prístrešok pre auto. „Moderné montované stavby sú na tento alternatívny zdroj energie už predpripravené,“ poradil technik Rastislav Matuška zo spoločnosti Gardeon.
Ekologickým riešením je aj rekuperácia, ide však o finančne náročnejšie riešenie, ktoré si okrem iného vyžaduje skutočne dobrú izoláciu stavby.
Moderné technológie a využitie ekologických riešení zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti. Tá má však svoju hodnotu už pri výstavbe. A určite nie malú, ak sa používajú moderné technológie a materiály. Počasie, zlodeji, vandali – to sú najčastejšie príčiny vzniku škôd na nehnuteľnosti počas výstavby. Finančné krytie týchto rizík sa dá zabezpečiť poistením nehnuteľnosti. Toto poistenie je povinné, ak staviate s pomocou hypotekárneho alebo stavebného úveru a vinkulácia je v prospech banky. V ostatných prípadoch je dobrovoľné a vinkulácia je v prospech poistníka, resp. osôb, ktoré poistník určí.
Stavba sa dá poistiť v rôznom štádiu rozostavanosti. Musí mať udelené stavebné povolenie a stavebné práce museli reálne začať.
Nízko nastavená poistná suma, ale aj nepozorné naštudovanie si rozsahu poistného krytia, poistných rizík a výluk z poistenia, býva pri poistení stavby vo výstavbe najčastejšou chybou. Zároveň platí, že kým stavba nie je skolaudovaná, alebo aspoň podaná žiadosť o kolaudáciu vrátane revízií, nemala by sa využívať na bývanie.
Text: Martin Paulík