Pôvodná budova brnenskej továrne, v ktorej sa nachádza byt, ktorý vám chceme predstaviť, pochádza z dvadsiatych rokov 20. storočia a slúžila na výrobu textilu a elektrických strojov, neskôr bola prestavaná na učilište, ale posledných 20 rokov chátrala nevyužitá. Jej rekonštrukcia prebehla v rokoch 2019 – 2020, vďaka ktorej vznikla DADA Distrikt, teda rezidenčná a kultúrna štvrť v novorozvíjajúcej sa časti Brna.
Na prvý pohľad vás budova upúta zlatou fasádou, ktorej metalická úprava pomáha odrážať svetlo a zbytočne neprehrieva obvodové steny. Prínosom pre obyvateľov je tiež strešná záhrada, ktorá slúži na relax, ponúka krásne výhľady, ale tiež zachytáva dažďovú vodu a ochladzuje budovu.
Na štyroch poschodiach bývalej továrne boli vytvorené priestory pre kancelárie, apartmány a lofty.
Práve do jedného z loftov sa pôjdeme spolu pozrieť. Noví majitelia sa rozhodli vymeniť vilu s bazénom za byt v centre Brna. Chcelo to odvahu, no motiváciou bola možnosť zmeny životného štýlu. Aj keď bol pôvodný byt plne zariadený, novým majiteľom nevyhovoval. Preto vložili svoju dôveru do dizajnérov z Le bon design, ktorí dali do návrhu všetko, čo považovali za podstatné pre súčasné pohodlné a pohodové bývanie.
Rodina miluje varenie, kuchyňa je preto logickým centrom celého bytu. Podstatná časť úložných priestorov je otvorená, vytvorená z prírodnej orechovej dyhy a bronzového presklenia. Zaujímavé kúsky riadu či doplnkov sú tak neustále na očiach a vďaka nasvieteniu vyniknú cez deň aj večer.
Miesto pre drobné spotrebiče je kryté zasúvacími panelmi. Nerezová pracovná doska nadväzuje na industriálnu minulosť objektu, ale hlavne je veľmi praktická. Kuchyňa bola vybavená špičkovými spotrebičmi ako varnou doskou so zabudovaným odsávačom pár, doplnenou o japonský gril či unikátna rúra kombinujúca niekoľko zariadení v jednom. Kovová konštrukcia nad ostrovčekom je ideálnym miestom pre zeleň.
Dominantou otvoreného priestoru je knižnica siahajúca až po strop. K najvyšším policiam sa dostanete po špeciálne navrhnutom rebríku. Ďalším zaujímavým prvkom je tzv. paludárium. Je to vlastne akvárium, v ktorom časť rastlín a kmeňov stromov presahuje vodnú hladinu. Odpad, ktorý produkujú ryby, slúži ako hnojivo pre rastliny.
Za oceľové schodisko bola navrhnutá tapeta, ktorá priniesla do industriálneho priestoru kúsok prírody a organických tvarov. Z toho istého dôvodu bol navrhnutý okrúhly stôl, kde sa vojde až 6 osôb.
Spomenuté schodisko vedie na vyvýšenú plošinu, ktorá ja využívaná ako miesto na relaxáciu s výhľadom do kuchyne.
Izby detí sú zariadené nadčasovo s dostatkom úložného priestoru a upratovanie je tak jednoduchšie a rýchlejšie.
Dominantou chlapčenskej izby je subtílna kovová konštrukcia s písacím stolom a množstvom políc, kde môže vystavovať svoje modely. V budúcnosti môže slúžiť ako výstavka predmetov z ciest alebo športových trofejí.
Dievčenská izba je síce menšia, ale s atraktívnym skrytým spaním na poschodí a s pohodlnou čalúnenou lavicou pod oknom.
V spálni je okrem postele, ktorú si ako jednu z mála vecí majitelia preniesli z predchádzajúceho domu a komody jediný ďalší ale neprehliadnuteľný kus nábytku – dámsky budoár.
V priľahlej kúpeľni našla svoje miesto skrinka zo série Forever, s krycou doskou z čierneho kompaktného laminátu. Na mieru danému priestoru vyplňuje priestor od steny k sprchovému kútu. Zostava nábytku je doplnená jednoduchým guľatým zrkadlom na koženom popruhu.
Z predsiene sa zasúvacími dverami dostaneme priamo do pánskej pracovne. Z nej je vstup na vyvýšenú podestu nad kúpeľňou, ktorú využívajú hostia na prenocovanie. Podesta bola pôvodne zo všetkých strán otvorená. V súčasnosti je oddelená od kuchyne aj chodby nábytkovou stenou a presklením. Návštevy tak majú zaistené súkromie.
Pod pôvodné umývadlá sme vyrobili jednoduchú skrinku zo série VIPP so sklenenou krycou doskou a zrkadlovú skrinku. Všetko je vyrobené z prírodnej orechovej dyhy.
Pôvodne otvorený vstupný priestor s pracovným kútom bol oddelený zlatou stenou s posuvnými dverami pre viac súkromia.
Lokalita: Budova bývalej továrne z roku 1910, Brno
Interiérový dizajn a nábytok: Le bon design
Foto: Michal Bernátek pre Le bon design
Pripravila: Redakcia