Súčasný architektonický trend vo výstavbe komunálnych budov využíva vo veľkom rozsahu sklenené prvky na strechách ako i fasádach týchto objektov. Týmto sa vnútorné priestory komunálnych budov stávajú „vzdušnejšie“ , presvetlenejšie a opticky väčšie. Zároveň však musia spĺňať požiadavky požiarnej ochrany, ktorá v týchto budovách predpisuje, následkom vzniku vnútorných zhromažďovacích priestorov, inštaláciu zariadení pre odvod tepla a splodín horenia (ZOTSH).
V zmysle platnej legislatívy pre požiarnu ochranu je vnútorný zhromažďovací priestor, priestorom na zhromaždenie viac ako 200 osôb, v ktorom pripadá na jednu osobu pôdorysná plocha menšia ako 4 m2.
Zariadenia pre prirodzený odvod tepla a splodín sú požiarnotechnické zariadenia, ktoré musia byť v zmysle platnej legislatívy certifikované podľa STN/ČSN EN 12 101-2 a ich dimenzovanie pre inštaláciu v súlade s STN/ČSN EN 12 101-5, respektíve národných noriem STN 920201-1až 4 – Požiarna bezpečnosť stavieb a ČSN 730802 – Požiarna bezpečnosť stavieb – nevýrobné objekty a ČSN 730804 Požiarna bezpečnosť stavieb – výrobné objekty.
Požiadavky architektúry na „ štíhle“ línie hliníkových strešných a fasádnych prvkov bez rušivých vplyvov „do priestoru trčiacich“ ovládacích prvkov zariadení pre odvod tepla a splodín v klapkách umiestnených v sklenených strechách sa stali výzvou pre firmu Eberspächer Tageslichttechnik. Výsledkom koncepčného riešenia technikov tejto firmy je „skryté“ osadenie ovládacích segmentov ZOTSH – elektrických motorov – pri zabezpečení ich úplnej prevádzkyschopnosti. Výsledkom symbiózy kvalitného výrobku s prerušeným tepelným mostom a skrytých ovládacích prvkov je pohľadovo architektonický detail nenarušujúci celkový dojem z koncepcie konštrukcie strechy.
Pre splnenie týchto rozmanitých požiadaviek má firma Eberspächer Tageslichttechnik aktuálne vyvinutý výrobok typového označenie Acustico, ktorý skĺbi hore uvedené požiadavky. Doplnením predsadenej oblúkovej vrstvy z plného polykarbonátu sa vlastnosti tohto výrobku značne vylepšia v oblasti stavebne fyzikálnych vlastností, pevnostnej ochrany povrchovej plochy, samočistiaceho efektu a tvarovej estetiky.
Bodový svetlíkový systém typu Wemalux M – Acustico pozostáva z hliníkového vonkajšieho rámu s plastovým osadzovacím profilom, izolovaného dvoj- alebo troj-skla a alternatívne z predsadenej oblúkovej vrstvy z plného polykarbonátu. Konštrukcia osadzovacieho rámu s prerušeným tepelným mostom zaručuje dobré tepelno-izolačné vlastnosti a minimálny koeficient škárovej priepustnosti, a týmto energeticky úsporné riešenie. Toto zasklenie je v zmysle STN/ČSN EN 13 501-1 – klasifikácia stavebných výrobkov podľa reakcie na oheň“ zaradené do triedy A1 – nehorľavé.
Z hľadiska stavebne fyzikálnych požiadaviek má konštrukčná kombinácia s troj-sklom a predsadenou vrstvou koeficient prestupu tepla podľa EN 675:2011 Uw hodnotu= 0,6 W/m2.K.
Ovládacie systémy pre ZOTSH sa používajú zhotovené s pracovným napätím 24 V DC. Skladba systému elektro ovládania je zložená z elektrických motorov 24 V DC skryto osadených do svetlíkov pre ich otvorenie v prípade požiaru, ovládacích centrál so záložným zdrojom elektrického napätia pre 72 hodín, núdzových tlačidiel umiestnených v smere úniku z dymových úsekov, dymových senzorov, ktoré v prípade absencie elektro požiarnej signalizácie zabezpečia automatické otvorenie zariadení pre odvod tepla a splodín horenia. V prípade potreby denného vetrania je možné pri doplnení tlačidiel denného vetrania a meteo centrály s dažďovým a veterným senzorom bezproblémovo zabezpečiť hygienické vetranie.
Podrobnejšie informácie k hore uvedenej téme, uvedeným výrobkom, respektíve v prípade konkrétneho stavebného zámeru a potreby vyšpecifikovania návrhu riešenia po zaslaní podkladov na nasledujúcich kontaktných možnostiach:
Text a foto: Eberspächer Tageslichttechnik s.r.o.