Dôležitou súčasťou udržateľného stavebníctva je minimalizácia odpadu a recyklovanie. Pri jednotlivých stavebných materiáloch sa pritom používajú odlišné metódy spracovania aj recyklácie, rozdielne sú tiež možnosti využitia recyklátu. Jedinečná je v tomto smere oceľ – recyklovaním sa nedegraduje a pri jej opakovanom použití nevznikajú menej hodnotné stavebné prvky či konštrukcie.
Aktuálne ekologické trendy sleduje aj slovenská rodinná firma GARDEON, ktorá na náš trh dodáva montované záhradné stavby s oceľovou konštrukciou. Popri iných výhodách, ako je napríklad rýchla a presná, finančne i časovo úsporná realizácia, majú totiž tieto objekty svoje silné stránky aj z hľadiska dopadu na životné prostredie.
Prejavom ekologickej prívetivosti stavieb, ktoré sa montujú z hotových stenových panelov s oceľovou konštrukciou, je v prvom rade minimum odpadu pri ich realizácii. Každá stavba je totiž priamo na mieste zostavená z prvkov vyrobených presne na mieru. Už vo výrobe sa panely pripravia v správnych rozmeroch, nanesú sa na ne tiež finálne povrchové úpravy. Vďaka tomu sa jednotlivé materiály využijú v maximálnej možnej miere. Na stavenisku potom stačí komponenty už len poskladať. Neostanú tu teda žiadne zbytky stavebného lepidla, náterov či omietky, ani odrezky, ktoré obvykle zvýšia po skracovaní dosiek alebo po rezaní tehál a tvaroviek.
Ďalším z atribútov šetrného prístupu k prírode je recyklácia, ktorá je cestou k čo najefektívnejšiemu využívaniu prírodných zdrojov. Oceľ, ktorá tvorí konštrukčný základ montovaných stavieb GARDEON, je pritom jedným z najlepšie recyklovateľných, a celosvetovo aj najviac recyklovaných materiálov. Jej veľká výhoda spočíva v tom, že si aj po opakovanej recyklácii zachováva svoje pôvodné vlastnosti – nedegraduje sa a pri jej znovupoužití nevznikajú menej hodnotné stavebné prvky či konštrukcie. Po skončení životnosti oceľovej stavby sa tak môže materiál použiť znovu a znovu, čím sa znižuje potreba ťažby nových surovín.
Opätovné použitie stavebných materiálov má pozitívny vplyv na zachovanie zdrojov a znižuje ekologickú záťaž, je preto dôležitou súčasťou udržateľného stavebníctva. Na recyklovanie rôznych materiálov sa pritom využívajú odlišné metódy, rozdielne sú tiež možnosti druhotného využitia:
Najskôr sa oddelí od iných materiálov a následne sa rozdrví na menšie kúsky, ktoré sa potom dajú v stavebníctve použiť namiesto kameniva – napríklad v novom betóne, v drenážnych systémoch, v násypoch pod cestami alebo pod základmi budov.
Spôsob recyklácie je veľmi podobný ako pri betóne – podstatou je rozdrvenie na menšie kúsky, ktoré slúžia ako náhrada kameniva. Pri tehlách je ďalšou možnosťou ich opätovné použitie, i keď s istými, najmä konštrukčnými obmedzeniami. Podmienkou je však ich dobrý stav.
Zachované prvky z kvalitného nepoškodeného dreva sa môžu upraviť a znova použiť napríklad pri rekonštrukciách. Ďalšou možnosťou je spracovanie dreva na štiepku, ktorá sa potom dá využiť na výrobu drevoštiepkových a drevotrieskových dosiek, prípadne ako palivo. Drevo je v každom prípade potrebné najskôr vytriediť a odstrániť spojovacie prvky, nátery a pod.
Oceľ patrí k najviac recyklovaným materiálom na planéte. Staré oceľové prvky sa totiž dajú roztaviť a z tohto materiálu sa môžu vyrobiť nové produkty v podstate bez obmedzenia. Oceľ sa najprv triedi a zbavuje nečistôt, následne sa taví a ďalej bežnými postupmi pretvára na nové oceľové výrobky ako sú nosníky, tyče, plechy a podobne.
Je teda zrejmé, že oceľ má pri výstavbe viacero predností. Samozrejme, v prvom rade je to trvanlivosť, ktorá by pri voľbe stavebného materiálu mala patriť k rozhodujúcim faktorom. Správne udržiavané oceľové konštrukcie totiž odolávajú nepriaznivým poveternostným podmienkam a nie sú náchylné ani na napadnutie škodcami či hnilobou. To robí z ocele dlhodobo spoľahlivý stavebný materiál, ktorý vydrží desiatky rokov. Druhým dôležitým faktom je rýchlosť a efektivita výstavby, ktorá prináša úsporu času aj nákladov. Práve to umožňuje premyslený systém montovaných stavieb GARDEON, ktoré sú zostavené z typizovaných oceľových panelov. No a do tretice je to možnosť recyklácie ocele, ktorá si zachováva svoje vlastnosti aj po opakovanej recyklácii. To znižuje potrebu ťažby surovín a zmenšuje dopad oceľových stavieb na životné prostredie.
Text a foto: Gardeon