Dlhá a po rokoch aj studená a vlhká zima mohla na stavbe napáchať nejaké škody. Treba ich odhaliť skôr, ako sa premenia na väčšie problémy. Ako ich odstrániť a môcť sa potom venovať záhrade, sme sa opýtali odborníkov.
Len čo zmizne sneh a pominú mrazy, je čas dôkladne skontrolovať celú stavbu. Obvodové múry, okenné rámy, strechu aj okolie komína. Aj malé trhlinky alebo praskliny sa môžu v priebehu ďalších mesiacov zväčšiť a narobiť väčšie škody. Pri včasnom zásahu však bude oprava jednoduchšia aj lacnejšia.
Pri obhliadne domu po zime odporúčajú odborníci venovať pozornosť každému detailu, v praxi sa často stretávame s poškodením krovu, latovania, omietok a neraz aj nábytku.
Mohlo to byť spôsobené presakujúcou strechou. Ak vás pri predstave, že treba opraviť celú strechu, oblial studený potom, môžete sa upokojiť. Pri škridlovej a plechovej streche stačí nahradiť poškodené časti, cez ktoré zateká. A pri rovnej streche opraviť iba poškodenú časť.
„Nie je potrebné nanášať hydroizolačnú vrstvu na celú plochu, ale iba na poškodené časti. Na trhu sú strešné hydroizolačné systémy, ktoré dokáže aplikovať aj priemerne šikovný domáci majster. Nanášajú sa jednoducho zastudena valčekom v dvoch vrstvách. Okrem toho, že tento systém utesní trhliny, dovoľuje streche dýchať,“ odporúča odborníčka na strešné materiály Ing. Martina Huková zo spoločnosti Sika.
Vlhkosťou nasiaknuté múry tiež neznamenajú koniec sveta. O tom, že sa deje niečo nedobré, svedčí vydutá a popraskaná omietka, plesne či tenká vrstva machu na obvodom múre.
Ak je to váš prípad, murivo treba čím skôr vysušiť. Napríklad praktickými injektážnymi materiálmi, pri ktorých netreba robiť do muriva dvojité vŕtanie ani následne utesňovať otvory. Tieto materiály sa dajú použiť na odvlhčenie všetkých typov murovaných stien.
„V exteriéri aj interiéri odporúčam na omietky poškodené vlhkosťou a soľami aplikovať hotovú, paropriepustnú sanačnú maltu, ktorá sa nanáša ručne a veľmi dobre priľne k podkladu,“ radí B. Augustín zo Sika.
Mrazy mohli poškodiť aj izoláciu na balkónoch a terasách. Zatekanie, rozpadávajúca sa škárovacia hmota po mrazoch či uvoľnená dlažba nepotrebujú veľký zásah a opravy zvládne šikovný domáci majster aj sám. Dôležité je nepodceňovať funkčnú hydroizoláciu, tá je na spevnenej ploche v exteriéri základ.
Ešte treba skontrolovať a vyčistiť ríny a odkvapy, aby voda z jarných dažďov správne odtekala a nepoškodzovala stavbu. A môžeme sa venovať záhrade.
Trávnik aj pôda ešte počkajú, prvé jarné práce v záhrade sa týkajú stromčekov. Kým sú ešte vo vegetačnom pokoji a nepučia, treba ich orezať. Prvé jarné dni, aj s miernymi mrazmi, sú vhodné aj na výsadbu nových stromov. „Marec a apríl sú optimálne obdobie. Nezabudnite na dostatočný povýsadbový rez. Vysadené stromy upevnite o pevný kolík a pravidelne zalievajte,“ odporúča známy ovocinár Marián Komžík.
Zem, do ktorej chcete sadiť, dobre prekyprite a ešte pred výsadbou ju môžete obohatiť vhodným hnojivom.
Prekypriť trávnik sa odporúča až neskôr na jar, keď zem už nezamŕza a zvrchu je dostatočne presušená a sypká. Na jar môžete dosiať trávové semená na miesta, kde treba trávu zahustiť. Skúsení záhradkári dávajú pred hnojením trávnika prednosť kosačke s funkciou mulčovania, kedy pokosená tráva zostáva na zemi a o pár dní sa premení na výživné prírodné hnojivo.
Text: Martin Paulík