Inteligentná elektroinštalácia: Prečo už iná nedáva zmysel?

Doby, kedy moderná domácnosť znamenala jedno svetlo v miestnosti a možno automatické ohrievanie vody pri nízkej energetickej tarife sú dávno preč. Nová doba prináša nové nároky. Architektúra je odvážnejšia, ľudia chcú viac pohodlia či bezpečia a úrady zase maximálnu úspornosť.
 
Dnes, kedy narastá trend s množstvom technických vymožeností, vzniká problém s veľkým množstvom obvodov, rôznych ovládacích prvkov, ktoré spolu nespolupracujú. Sú od rôznych dodávateľov a ich servis nie je jednoduchý a tiež je finančne náročnejší.  
 
Všetky tieto bežné problémy sa v dnešnej dobe dajú vyriešiť pomocou inteligentnej elektroinštalácie, a to za podobnú vstupnú investíciu. Ako bonus človek získa doštičky funkcií navyše, väčší potenciál pre úspory alebo napríklad možnosť mať prehľad a kontrolu kdekoľvek na svete vďaka aplikácii.
 
Mnoho ľudí si stále myslí, že inteligentná domácnosť či automatizácia obchodných priestorov je dostupná iba pre hŕstku vyvolených. To je ale veľký mýtus, kvôli ktorému často investujeme peniaze do zbytočností. Cena môže byť samozrejme oveľa vyššia, ale aj oveľa nižšia ako tradičné riešenie. Odvíja sa od množstva technológií, ktoré je potrebné ovládať, a zároveň množstvo požadovaných funkcií.

Logická evolúcia

Čo to vlastne je tá inteligentná elektroinštalácia? Logická evolúcia. Rovnako ako mobilné telefóny nahradili pevné linky, inteligentné ovládanie je vylepšeným konceptom toho, čo všetci poznáme. Súčasný štandard spočíva v tom, že namiesto mnohých jednoúčelových systémov a ovládania (zvlášť pre kúrenie, chladenie, ventiláciu, tienenie, garáž, vráta, každý druh svetla, alarm, elektrický zámok, zavlažovanie, audio, …) je jeden systém.
Vďaka tomu môžu jednotlivé technológie spolupracovať a väčšinu času dokonca fungovať samy. Namiesto mnohých tlačidiel, ovládačov a ďalších škatuliek na stene stačí v každej miestnosti jedno tlačidlo, ako boli zvyknuté už naše babičky. A k tomu už spomínané bonusy.

Ako je to so smart aplikáciami?

Pomocou aplikácie Loxone viete dokonca celý systém ovládať mobilným telefónom. Nie je to skvelé? Predstavte si napríklad, že ste na svahu a chystáte sa domov z lyžovačky vymrznutí na kosť. Pomocou aplikácie v mobile si nastavíte požadovanú teplotu a po príchode domov máte saunu vyhriatu a môžete ísť relaxovať. Zabudli ste zhasnúť svetlá či uzamknúť domácnosť, garáž alebo obchodný priestor? Nemusíte sa znovu vrátiť aby ste objekt uzamkli a zablokovali, pretože to všetko zvládnete aj v aplikácii. Pod palcom máte aj správu energií celého priestoru, ktorú si viete stále sledovať.

Výhody inteligentnej elektroinštalácie

Riadenie a ovládanie: 
* Automatické riadenie objektu bez zásahu užívateľa jedným centrálnym systémom.  
* Ovládanie pomocou jedného multifunkčného dotykového tlačidla, hlasom, telefónom či tabletom aj na diaľku.
* Odpadajú zložité termostaty a ďalšie jednoúčelové ovládanie.
 
Bezpečnosť: 
* Alarm s rozšírenými funkciami ochrany proti požiaru a úniku vody.
* V prípade problému systém zalarmuje celý dom vrátane svetiel alebo audia, uvoľní únikové cesty, môže zavolať pomoc, upozorní majiteľa aj keď nie je doma.
* Ochrana domácnosti pri zlom počasí (automatické nastavenie vonkajších žalúzií a markíz do bezpečnej polohy pred ich možným poškodením, zablokovanie motora pri námraze, upozornenie na otvorené okná, garáž,… ).
 
Ďalšie výhody: 
* Úspora energií.
* Menšie množstvo ovládacích prvkov na stenách.
* Prehľad o všetkom a možnosť zasiahnuť vždy vďaka aplikácii.
* Možnosti ľahkého pridania funkcií do budúcnosti.
  
 
Ako jedinou nevýhodu je, že ak sa rozhodnete pre inteligentnú elektroinštaláciu, susedia vám budú závidieť a svokra k vám bude chodiť častejšie, pretože to bude chcieť tiež.

Je inteligentná elektroinštalácia budúcnosť?

Nie je. Je to súčasnosť. Dôkazom je aj zrealizovaných cez 4800 projektov a to len na Slovensku v priebehu posledných 2 rokov. Medziročný rast je pritom stále cez 50 %. Ide teda o nový štandard, ktorý sa na pomery odboru adaptuje veľmi rýchlo. Dopyt po inteligentnej domácnosti a automatizácii budov stále rastie a pravdepodobne čoskoro vytlačí starší a dnešný čas nevyhovujúci koncept ovládania budov a domácností.
 
Je len na vás, pre ktorý typ inštalácie sa rozhodnete. Avšak odporúčame minimálne navštíviť nejaký vzorový inteligentný dom, než urobíte rozhodnutie. Predsa len, investícia do elektroinštalácie je veľká a je dobré mať istotu, že dostanete to najlepšie, čo môžete.
Chcete zistiť viac informácií ohľadom inteligentnej elektroinštalácie? Využite bezplatnú a nezáväznú konzultáciu s odborníkmi Loxone. Radi vám vysvetlia možnosti inteligentnej automatizácie na vašom konkrétnom projekte.