Hra tónov

Tak ako virtuóz potrebuje k tvorbe hudby svoj hudobný sluch, tak aj interiérový dizajnér musí disponovať citom pre detail a zmyslom tvoriť lahodné kombinácie. V prípade rekonštrukcie bytu historickej vily v Jabloneckej ulici v Liberci sa tieto vlastnosti podarili aplikovať. Kombinácia betónovej stierky, dreva, bielej farby a čiernych doplnkov zanecháva dojem prirodzenosti, vzdušnosti a ľahkosti.

Najvyššie poschodie s najlepšími výhľadmi a s najväčšou rozlohou, to je lokácia bytu nachádzajúceho sa vo vile zo začiatku 19. storočia. Pre návrh a realizáciu zmeny interiéru zvolili majitelia vily bytového dizajnéra Josefa Trakala, z ateliéru Josef Trakal Design, ktorého hlavnou úlohou bolo použiť  prírodné materiály a preniesť tak do bytu kúsok prírody. „Celá rekonštrukcia bola jedna veľká symbióza medzi majiteľmi a mnou. Všetko sme konzultovali a výsledok je našou spoločnou prácou. Samozrejme, že je údelom dizajnéra presadiť si svoj štýl, ale musí ho tiež vedieť stvárniť z klientových predstáv, a to si myslím, že sa tu skutočne podarilo,“ vysvetľuje Josef Trakal spoluprácu s majiteľmi. Z pôvodného zariadenia bytu nezostalo vôbec nič, navyše sa behom prestavby vyskytli aj netradičné problémy. „Pri rekonštrukcii sme sa dokonca prepadli o poschodie nižšie, takže šlo o skutočne radikálnu premenu,“ konštatuje s nadhľadom dizajnér.

 

Interiér inšpirovaný prírodou

Prirodzené farby a jednoduché línie sú ladené s doplnkami pre pocit úplnosti a komplexnosti. Podlahy a časti nábytku sú navrhnuté v podobe dubového dreva a niektoré steny sú tvorené betónovou stierkou. Celý priestor je vykontrastovaný bielou farbou na ostatných stenách, množstvom svetiel a čiernymi doplnkami. Celkový prirodzený dojem v nás zanechajú aj rastliny, ktoré celý byt oživujú svojou zeleňou.

 

Chodba

Vstup do bytu je tvorený úzkou a dlhou chodbou lemovanou bielymi stenami a dverami v rovnakej farbe. A aký je celkový dojem z chodby? Priestor a jas! Túto skutočnosť tvorí práve kombinácia bielej a podpora bodovým osvetlením. Celkový vzhľad dopĺňa podlaha z dubového dreva a šedé detaily v podobe čalúnenia taburetiek alebo kľučky v povrchovej úprave matného niklu. „Neviditeľná rozeta nepresahujúca obrys samotnej kľučky podčiarkuje celkové minimalistické ladenie bytu,“ popisuje Roman Ulich, hlavný dizajnér spoločnosti M&T, dodávateľa kovania.

Oddych aj gurmánske zážitky na jednom mieste

Na presvetlenú chodbu zľahka nadväzuje obývacia miestnosť spojená s moderne zariadeným kuchynským a jedálenským kútom. Spojenie oboch týchto miestností tak dodáva celému bytu dostatočné množstvo priestoru.

Pravá časť miestnosti je určená k relaxácii a odpočinku, čo nám umožňuje pohodlná sedacia súprava v tmavo šedom vyhotovení. Relaxačnú atmosféru podporuje čierny koberec s príjemne vysokým chlpom a kút s rastlinami naľavo. Avšak nenechajme sa zmiasť. „Čierna nemusí znamenať temná, pokiaľ je dostatočne osvetlená a použitý materiál dokáže časť svetla odraziť,“ hovorí dizajnér Josef Trakal. Práve tu bola použitá  aj iná farba, než tri základné (biela, dubové drevo a šedá), a to v podobe modrého vankúša na sedacej súprave, ktorý celkový priestor zvýrazňuje.

V ľavej časti miestnosti sa nachádza kuchyňa s kuchynskou linkou, ktorá je navrhnutá v kombinácii dubového masívu a bieleho ultra matu a jedálenský stôl. Kuchyňa je na rozdiel od obývacej miestnosti omnoho viac presvetlená a vytvorená v duchu praktického minimalizmu.

 

Krásne sny

Hneď vedľa obývacej miestnosti sa nachádza spálňa s vlastným šatníkom. Spálňa je vybavená manželskou posteľou v šedom čalúnení. Šedá farba postele v kombinácii so šedými závesmi a svetlosťou izby je vedená v duchu celkového dizajnu bytu. Okrem dreveného vyhotovenia podlahy a zrkadiel tu dizajnér použil ako kúsok prírody tiež biele kožušiny. Farebným doplnkom sú tu miesto obvyklých čiernych detailov farebné vankúšiky a modré nočné stolíky hrajúce do noty abstraktnej tapete na stene v podobe siluet hôr.

 

Čas na kúpanie

Dominantná farba betónovej stierky na stenách je v prípade kúpeľne kombinovaná s bielym nábytkom, kde biela hrá skôr minoritnú rolu. Čierna sa vyskytuje v podobe doplnkov, ktorými sú napríklad kohútiky umývadiel, sprchové batérie a hlavice, radiátor alebo stropné svetlá. Teplo do priestoru prinášajú guľaté zrkadlá s dreveným rámom. Jediným problémom počas rekonštrukcie bolo prepadnutie stropu v dôsledku zhnitých trámov pod kúpeľňou. „To pre mňa bola úplne nová situácia, s ktorou som sa doteraz nikdy nestretol,“ zdôraznil dizajnér.

 

Svetlo v hlavnej úlohe

Dôležitú úlohu hrá osvetlenie priestoru, nielen dizajn osvetlenia, ale aj spôsob jeho použitia, pretože v tomto prípade celkový priestor opticky zväčšuje. Interiérový dizajnér Josef Trakal zvolil osvetlenie od libereckej firmy Severské svetlo. „Čistý ľahko škandinávsky dizajn, ktorý je ale aj vysoko elegantnou záležitosťou, je pre mňa proste láskou. Vidím v ich dizajne podobnosť vo svojom štýle. Navyše ma ich novinky nikdy neprestanú prekvapovať,“ zdôvodňuje svoj výber.

 

Technické údaje:

Obytná plocha bytu: 150 m²

Priebeh rekonštrukcie: 2020

Typ kúrenia: klasické radiátory, podlahové kúrenie v kúpeľni

Foto: Johana Antošová