Fotovoltika a budúcnosť obnoviteľnej energie

Fotovoltika, technológia, ktorá mení slnečné svetlo priamo na elektrickú energiu, hrá kľúčovú úlohu v prechode na udržateľnú a obnoviteľnú energiu. Slnko je jedným z najväčších zdrojov energie dostupných na Zemi, a využitie fotovoltických systémov nám umožňuje nielen znížiť našu závislosť od fosílnych palív, ale aj minimalizovať náš vplyv na životné prostredie.

Vývoj nových materiálov a zvyšovanie účinnosti fotovoltických systémov prispieva k efektívnejšiemu využívaniu slnečnej energie. Technológie FV modulov neustále napredujú. Sú ľahšie, odolnejšie ale tiež vizuálne prívetivejšie. Ich životnosť sa zlepšuje. Výrobcovia ručia za 20-25 rokov ich životnosti. Pri konštruovaní solárnych panelov sa berie ohľad najmä na čo najmenšiu spotrebu materiálu a minimalizáciu strát, teda aby sa dosiahla čo najväčšia účinnosť.

 

Typy fotovoltických systémov:

 
Sieťové fotovoltické systémy

Tieto systémy sú priamo pripojené na miestnu elektrickú sieť. Vyrábaná elektrická energia sa tak môže využiť priamo v domácnosti, prípadne jej nadbytok odovzdávať do elektrickej siete a v prípade nedostatku ju z nej odoberať. Tieto systémy obsahujú menič napätia.

 

Autonómne fotovoltické systémy (nepripojené na sieť)

Tieto systémy nie sú pripojené k verejnej sieti. Väčšina z nich obsahuje batériu na uskladnenie energie a použitie v čase, keď nesvieti slnko. Tiež kontrolný mechanizmus, ktorý chráni pred nadmerným nabíjaním a vybitím batérie, prípadne tiež menič napätia.

 
Hybridné fotovoltické systémy

Hybridné systémy kombinujú fotovoltické panely s ďalšími zdrojmi energie, ako je biomasa, veterné turbíny a podobne. Môžu kombinovať viacero obnoviteľných zdrojov.

Fotovoltické systémy nevyžadujú priame slnečné žiarenie k tomu, aby fungovali. Sú schopné vyrábať elektrickú energiu aj pri oblačnom počasí. Na rozdiel od konvenčných systémov, efektivita fotovoltiky nezávisí od veľkosti systému. Systémy môžu byť od malých domácich až po rozsiahle centrálne elektrárne. Veľký potenciál fotovoltických aplikácií bežiacich v samostatnom režime (nepripojených na sieť, s vlastnou batériou ako záložným zdrojom) je v odľahlých oblastiach a vo vidieckych oblastiach tretieho sveta.

Výhody fotovoltiky:

 
Ochrana životného prostredia

Jedným z najvýraznejších prínosov fotovoltiky je minimalizácia negatívneho vplyvu na životné prostredie. Pri generovaní elektrickej energie nie sú emitované skleníkové plyny ani iné škodlivé látky, ktoré by mohli prispieť ku klimatickým zmenám a znečisteniu ovzdušia.

 
Nevyčerpateľný zdroj energie

Slnečné žiarenie, ktoré slúži ako základný zdroj pre fotovoltické systémy, je nevyčerpateľným zdrojom energie. Oproti fosílnym palivám a niektorým obnoviteľným zdrojom je slnečná energia trvalo dostupná po celom svete.

 
Nízke prevádzkové náklady

Počiatočné investície do fotovoltických systémov môžu byť pomerne vysoké, no slnečná energia je zadarmo a údržba solárnych panelov je minimálna. Už niekoľko rokov je možné na tento druh zariadenia získať príspevok z projektu Zelená domácnostiam, čím sa môže aj počiatočná investícia citeľne znížiť.

Text: Miroslav Bóry/ Sloveco s. r. o.

Foto: Sloveco s. r. o.

Navštívte nás na: