Efektívne odvetrávanie kuchyne: Digestor a správny potrubný systém

Význam digestora a jeho úloha v domácnosti

Digestor je nevyhnutný spotrebič v modernej kuchyni, ktorý ju efektívne zbavuje pachov a vlhkosti z varenia, čím zlepšuje kvalitu vzduchu a znižuje koncentráciu škodlivých látok, ako oxid uhoľnatý a oxid dusíka.

Digestory sa delia na vstavané, komínové, ostrovčekové a zabudované vo varnej doske. Pri výbere zohľadňujeme nielen dizajn, ale aj spotrebu energie. Najúspornejšie modely patria do energetickej triedy A (+, ++), zatiaľ čo energeticky náročnejšie do skupiny G. Pozor si treba dať na zanesené filtre, ktoré znižujú odťah a zvyšujú spotrebu energie.

 

Typy digestorov podľa odťahu

Digestory s odťahom odvádzajú vzduch von z budovy cez vzduchotechnické potrubie, čo zaručuje vyššiu účinnosť a nižšiu hlučnosť, ale vyžadujú stavebné úpravy. Recirkulačné digestory filtrujú vzduch cez uhlíkový filter a vracajú ho späť do miestnosti. Sú ideálne tam, kde nie je možné odvádzať vzduch von, no ich účinnosť klesá, keď sa filtre zanášajú. Digestory s odťahom sú účinnejšie, ale recirkulačné sa ľahšie inštalujú.

 

Ako vybrať výkonný digestor

Výkon digestora sa udáva v m³/h a mal by vymeniť vzduch v kuchyni 10-krát za hodinu. Potrebný výkon zistíte vynásobením objemu miestnosti číslom 10. Dbajte aj na hlučnosť prevádzky, ktorá by nemala prekročiť 55 dB. Pre veľké kuchyne potrebujete digestor s vyšším výkonom, pre menšie kuchyne s nižším. Dôležité je správne umiestnenie digestora, aby efektívne odsával pary priamo nad varnou doskou.

Údržba a čistenie digestora

Aby váš odsávač pár fungoval správne, musíte pravidelne čistiť filtre a udržiavať motor podľa pokynov výrobcu. Samotný povrch odsávača pár by sa mal čistiť aspoň raz mesačne vhodnými čistiacimi prostriedkami, aby sa zabránilo jeho poškodeniu.

Pravidelná údržba zabezpečí dlhú životnosť odsávača pár a jeho bezproblémovú prevádzku. Nezanedbávajte čistenie filtrov ani kontrolu stavu motora.

 

Plánovanie a inštalácia odťahovej cesty

Odťahové potrubie by malo byť čo najkratšie a bez prekážok, ktoré by znižovali výkon digestora. Vyvarujte sa ostrým ohybom, zmenám priemeru potrubia a nerovným vnútorným stenám, ktoré spôsobujú zvýšenú hlučnosť a nižšiu účinnosť. Ideálnym riešením je čo najkratší odťah cez bočnú stenu.

 

Pri montáži digestora a vzduchovodu nezabudnite na doplnky, ktoré:

● čistia odsávaný vzduch, čím chránia celý ventilačný systém,

● zabraňujú vráteniu odpadového vzduchu späť do miestnosti,

● minimalizujú tvorbu kondenzátu, príp. pomáhajú s jeho odvodom.

Tukové a uhlíkové filtre do digestora

Tukové filtre sú dôležité na ochranu digestora a potrubného systému pred mastnými výparmi z varenia a zabraňujú vnikaniu tuku do komína. Buď sú už súčasťou digestora alebo sa inštalujú samostatne pred ventilátor ako súčasť vzduchovodu. Existujú jednorazové filtre z netkanej textílie a opakovane použiteľné kovové mriežky. Tie je možné umyť horúcou vodou so saponátom a znovu použiť. Údržba filtrov závisí od frekvencie varenia mastných jedál. Kovové mriežky sa odporúča čistiť aspoň raz za dva mesiace, aby bola zaručená ich účinnosť.

Uhlíkové filtre, ktoré zachytávajú pachy a zvyčajne sa nachádzajú v recirkulačných odsávačoch pár, vymieňajte každých 3 až 6 mesiacov v závislosti od intenzity varenia.

 

Tepelné izolácie potrubia

Pri plánovaní odťahového potrubia myslite aj na jeho izoláciu. Odpadové potrubie zateplite izoláciou Dalap EPS, ktorá eliminuje vznik kondenzátu, ktorý by mohol poškodiť ventilátor, steny a strop. Izolácia Dalap EPS z 20 mm polystyrénu tiež znižuje hluk a chráni potrubie pred poškodením. Je kompatibilná s rovnými časťami potrubia, kolenami a T kusmi.

 

Kondenzačné nádržky

Kondenzačné nádržky sú dostupné na okrúhle aj hranaté potrubie a slúžia na odvod kondenzátu, ktorý vzniká v potrubí. Odporúča sa ich inštalácia najmä k digestoru s ventilačným systémom, ktorý vedie chladnejším prostredím. Nádrž zachytí vzniknutý kondenzát a postupne ho odvádza preč.

 

Pachotesné klapky

Pachotesné klapky Dalap GBV zabezpečujú dostatočné tesnenie, takže po vypnutí digestora sa nemusíte obávať spätného prúdenia odvetraného vzduchu, najmä zápachu a pary z varenia. Obsahujú silikónovú membránu, gumové tesnenie a zatváranie na magnet, vďaka ktorému ich neotvoria ani poryvy vetra. Dobre tesniace spätné klapky zároveň výrazne znižujú nežiaduce úniky tepla.